Středa

2. dubna 2025

Nyní

15.4ºC

Zítra

16.8ºC

Svátek má

Erika

Nikdy se nesetkali, nyní spolu svým dílem vedou dialog Před Obrazem

27. května 2024

Nikdy se nesetkali, nyní spolu svým dílem vedou dialog Před Obrazem 49 snímků
Klub konkretistů KK3 pořádá nyní v Galerii Škroupovka v Hradci Králové další pozoruhodnou výstavu. Svá díla zde vystavují malíř Petr Kvíčala, známý vlastními malířskými intervencemi do architektury, a dnes už nežijící kreslíř, grafik a malíř Dušan Chládek, jehož dílo mimo jiné obsahuje kresebné zpřítomnění krajiny. Spojujícím prvkem expozice nazvané Před Obrazem je akt samotné existence.

„Jde o dialog dvou autorů, kteří se nikdy nesetkali. Kvíčalovy obrazy mimo jiné vstupují do galerijního prostoru, protože byla na ploše podlahy s papírků vytvořena červená proměňující se struktura, která působí vizuálně a může divákovi asociovat principy použité autorem v obrazech,“ nastínila Kvíčalovo dílo kurátorka výstavy Jana Písaříková. Jeho obrazy pocházejí z nedávného období. „Nechtěli jsme vystavovat žádné jeho starší věci,“ uvedla.

Zajímavostí celého projektu je skutečnost, že se vystavující malíři nikdy nepotkali, přesto jejich dílo v prostředí galerie neobyčejně vzájemně komunikuje. Dílo Dušana Chládka, který z tohoto světa odešel už v roce 2018, pochází z 90. let. „S nápadem spojit tyto dva umělce do jakéhosi vzájemného dialogu přišel umělec a kurátor Ladislav Daněk společně s provozovatelkou galerie Janou Vincencovou. Dává to smysl, protože oba tito autoři se v 80. letech věnovali strukturální kresbě a malbě polí, v nichž krajina funguje ve zredukované podobně jako druh vizuálního znaku,“ vysvětlila Písaříková.

Podle Kvíčaly se název výstavy Před Obrazem, kde divák před ním skutečně stojí, dá vnímat časově. „Obraz je taková imaginativní skutečnost, stejně jako barevné čtverečky na podlaze, kterých je tu asi tři miliony,“ prozradil s nadsázkou malíř. Současná výstava nehledá vizuální příbuznosti děl obou autorů. Je zde přítomna zásadní, ale hravá myšlenka, že svůj obraz, nezávisle na tom, zda je někdo autor či divák, je možné potkat a z tohoto setkání učinit patřičnou událost. Každopádně, kdo se vypraví na tuto výstavu, která v Galerii Škroupovka potrvá do 8. června, čeká ho divácky atraktivní podívaná.

Malíř a pedagog Kvíčala na přelomu 80. a 90. let byl průkopníkem v objevování a prosazování ornamentu jako svébytného výrazového prvku. Ve své generaci se také výrazně podílel na akceptování estetické kvality jako neodmítnutelné složky výtvarného poselství. Od 2. poloviny 90. let se zabývá tématem vlastních malířských intervencí do architektury, které realizuje v rámci spolupráce s českými i zahraničními architekty.

Kreslíř, grafik a malíř Chládek v letech 1965 až 1975 studoval na fakultě Architektury v Brně. V 60. a 70. letech tvořil grafiky a maloval podle skutečnosti, současně měl zájem o kresebné zpřítomnění krajiny. Na konci 80. let zredukoval kresebný výraz, vrací se k motivu polí – struktur, což je patrné i z hradecké výstavy.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar