Novotný předčil Lukeše v nájezdech a slaví první výhru v Hradci

4. února 2022

V souboji brankářů, kteří ještě minulý týden oblékali dres soupeře, Filip Novotný v barvách Hradce Králové slavil ve 49. kole extraligy vítězství nad Štěpánem Lukešem na straně Karlových Varů. Mountfield v zápase plném obratů vyhrál na ledě Energie 4:3 po samostatných nájezdech, které v sedmé sérii rozhodl Lukáš Cingel.

Před utkáním 49. kola extraligy, v němž opět pokračovala charitativní akce O kapku lepší hokej, mezi hokejisty Karlových Varů a Hradce Králové se čekalo, zda dojde na pikantní souboj brankářů, kteří si v tomto týdnu vyměnili dresy. A došlo na něj. Premiérovou výhru v dresu Mountfieldu nakonec slavil Filip Novotný, jenž v nájezdech předčil Štěpána Lukeše.

Výměna to byla nečekaná. V závěru ledna na konci přestupního termínu hokejový Hradec oznámil, že Lukeš odchází do Karlových Varů a ze západočeského klubu přichází Novotný. Trejd gólmanů vysvětlil Aleš Kmoníček, generální manažer Mountfieldu, který s pětadvacetiletým gólmanem jednal od října loňského roku, měl zájem na jeho pokračování.

„Dozvěděli jsme se ale, že hráč (Lukeš) má již podepsán kontrakt na nadcházející ročník v jiném extraligovém klubu. Na základě této skutečnosti jsme se rozhodli pro jeho trejd už v aktuálně probíhající sezóně. Musím přiznat, že jsem z tohoto jednání a chování velmi zklamaný,“ řekl Kmoníček.

A tak se stalo, že o pět dní později už Lukeš stál v brance Energie jako soupeř Hradce, jehož trenéři Tomáš Martinec a spol. zase vyslali do utkání Novotného, který na východě Čech hostuje do konce sezony.

A třicetiletý gólman, který dříve působil ve Spartě, Jihlavě či Liberci, hned musel zasahovat při střele Fleka. Na druhé straně Lukeše prověřili Jakub Lev a Richard Nedomlel.

Po necelé čtvrthodině už se skóre měnilo, Novotného z kruhu propálil Jan Hladoník. Postupně však přebírali aktivitu hosté. Karlovarští jako by z uplynulé týdenní karantény kvůli covidu nebyli úplně ve své kůži.

A v polovině zápasu, přesně ve 33. minutě, Hradečtí zasadili domácí Energii dva rychlé údery. Nejprve Lukešovi propadl puk do sítě po ráně Christophea Lalancettea a po 45 vteřinách se ujala dělovka Filipa Pavlíka, muže s nejtvrdší střelou v extralize.

Do druhé přestávky se ještě oba brankáři vytáhli, Lukeš zneškodnil nájezd Nikity Ščerbaka a Novotný z obdobné situace zastavil únik Kohouta.

Ve třetí třetině se karlovarský tým dostával do nebezpečných kontrů, Novotný si poradil se šancí Tomáše Rachůnka, ale na ránu Jiřího Černocha k tyči v početní výhodě už nedosáhl.

Následně Novotný však utnul akci Kohouta s Beránkem, ale v další přesilovce domácí čtyři a půl minuty před koncem zásluhou Fleka utkání otočili. Hradečtí však už poněkolikáté ukázali, že se jen tak lehce nevzdávají a Ahti Oksanen dorazil Lukešem vyražený kotouč. Vyrovnáno.

Prodloužení nerozhodlo a nájezdy rozsekl v sedmé sérii Lukáš Cingel (3:2), když Novotný zastavil pět nájezdníků, Lukeš o jednoho méně. „Jak pro mě, tak i pro Novase, to bylo takové symbolické. Byl to zápas se vším všudy,“ řekl po utkání Lukeš.

V neděli hradečtí hokejisté, kteří na vedoucí Třinec ztrácejí sedm bodů, přivítají v ČPP Aréně poslední Zlín (18.20).

Hlasy trenérů:

Tomáš Mariška (Karlovy Vary): „Utkání bylo těžké a vyrovnané, tahalo se od začátku do konce. Po druhé třetině a možná před zápasem bychom bod brali asi víc než po konečném průběhu. Myslím, že s takhle těžkým soupeřem, jako je Hradec, musíme být neskutečně pokorní a musíme přijímat každý bod, který je pro nás důležitý. Vstát z postele po šesti dnech covidové pauzy a jít hrát takhle náročný zápas není jednoduché. Klobouk dolů před hráči, že to zvládli a jak se dokázali ještě ve třetí třetině vybičovat k obratu. Škoda, že jsme nedotáhli alespoň nájezdy, ale každý bod je pro nás teď zlatý."

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „V první řadě bych chtěl pochválit oba kluky jak Lukyho (Štěpán Lukeš) a Filipa (Filip Novotný), protože se to tak krásně sešlo, že kluci, kteří byli v klubech dlouho proti sobě, najednou nastoupili. Myslím si, že oba podali skvělé výkony a oběma to přeji. Co se týče utkání, tak jsme rádi, že jsme tady uválčili dva body, protože všichni víme, že týmy, které jsou dole makají o každý puk a o každou střelu. Toho jsme byli svědkem, když jsme měli druhou třetinu relativně slušnou, ale třetí část naopak strašnou a nepomohli jsme si ani přesilovkami. V oslabení jsme dostali dva góly a mám z toho smíšené pocity. Nicméně jsem moc rád, že jsme našli sílu a ve hře šest na pět jsme dali gól a potom ještě vyhráli nájezdy. V nich jsme prohrávali 0:2 a znova jsme dokázali najít zmíněnou sílu a klid a dokázali jsme otočit i nájezdy. Za to klukům samozřejmě patří dík, že jsme druhý bod dneska urvali."

Karlovy Vary - Hradec Králové 3:4 po sam. náj. (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Hladonik (O. Beránek, Dlapa), 49. Černoch (Vondráček), 56. Flek - 33. Lalancette (Jergl), 33. F. Pavlík (Cingel), 60. Oksanen (Lalancette, F. Pavlík), rozhodující sam. nájezd Cingel.
Rozhodčí: Hejduk, Obadal - Brejcha, Pešek. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 1000 (omezený počet).
HC Energie Karlovy Vary: Š. Lukeš – Martin Rohan, Plutnar, Parkkonen, D. Mikyska, Pulpán, T. Havlín, Dlapa – T. Rachůnek, T. Mikúš, Flek – Hladonik, Kulich, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Rymon, Osmík, Vondráček. Trenér: M. Pešout.
Mountfield HK: F. Novotný – Nedomlel, Blain, R. Pilař, F. Pavlík, Jank, McCormack – Smoleňák, Lev, Oksanen – Šimek, Kevin Klíma, Jergl – Ščerbak, Lalancette, Kelly Klíma – Cingel, Koukal, Orsava. Trenér: T. Martinec.