Pátek

18. dubna 2025

Nyní

24.6ºC

Zítra

16.9ºC

Svátek má

Valérie

OBRAZEM: Kraj rozdal ocenění 11 osobnostem. To nejvyšší získal Miloň Čepelka

9. dubna 2025

OBRAZEM: Kraj rozdal ocenění 11 osobnostem. To nejvyšší získal Miloň Čepelka 18 snímků
Celkem 11 osobností z našeho regionu se nově může pyšnit krajským oceněním Osobnost Královéhradeckého kraje. Mezi novými laureáty jsou lékaři, hudebníci, úspěšná karatistka či světově uznávaný astronom. Nejvyšší ocenění Královéhradeckého kraje získal herec a spisovatel Miloň Čepelka. Rodák z Pohoří u Opočna na Rychnovsku získal řád za jedinečný přínos kultuře.

Jedenáct letošních osobností, které převzaly ocenění při úterním slavnostním galavečeru hradecké Petrof Gallery, vzešlo z desítek nominací od představitelů kraje, městských a obecních samospráv, ale i z řad veřejnosti. O laureátech rozhodovali krajští radní a výběr následně schvalovali krajští zastupitelé. Nejvyšší krajské oceněním, kterým je Řád Královéhradeckého kraje, obdržel osmaosmdesátiletý cimrnalolog Miloň Čepelka. Stále aktivní herec a spisovatel se od roku 2023 může pyšnit i medailí za zásluhy o stát v kultuře a umění, kterou obdržel při předávání státních vyznamenání od prezidenta Petra Pavla.

Kromě Řádu Královéhradeckého kraje udělilo hejtmanství také pět Medailí Královéhradeckého kraje I. stupně a pět Medailí Královéhradeckého kraje II. stupně. „Chceme alespoň symbolicky ocenit úsilí, odhodlání, vytrvalost i sebekázeň jednotlivých osobností, které svou prací vynikají nad ostatními a jejich výsledky zlepšují život nás všech. Každoroční nominace jistě nemohou zahrnout vše pozitivní, co bylo vykonáno, nicméně se snažíme, aby výběr oceněných měl co nejširší záběr, proto letos dekorujeme nejen vědce, sportovce i umělce, ale také osoby, které se věnuji charitativní činnost. Jejich úspěchy a zásluhy jsou inspirací pro nás všechny a zaslouží si naše uznání,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Petr Koleta (ANO).

Řád Královéhradeckého kraje

Miloň Čepelka – Za jedinečný přínos kultuře

Rodák z Pohoří u Opočna Miloň Čepelka se nesmazatelně zapsal do kulturní historie naší země. Je známý svou tvorbou v oblasti televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů a literárních pořadů. Během své kariéry působil také jako novinář a moderátor v Českém rozhlase Praha a Českých Budějovicích, kde připravil tisíce pořadů. Nejvíce se ale proslavil jako cimrmanolog. V roce 1967 stál u vzniku legendárního Divadla Járy Cimrmana a v nejrůznějších rolí mužů i žen vystupuje dodnes. Nezapomenutelný je například v dvojroli prince Jasoně a Drsoně v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký, jako šikovatel Vogeltanz nebo nezapomenutelná mamka Žílová v jednoaktovce Akt.

Medaile Královéhradeckého kraje I. stupně

Anatolij Truhlář – Za přínos lékařské vědě a rozvoj zdravotnické záchranné služby

Anatolij Truhlář jako záchranář denně zachraňuje lidské životy a ve vrtulníku hradecké letecké záchranné služby vzlétá za nejzávažnějšími případy. Jako vysokoškolský pedagog vyučuje studenty Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty UK, zabývá se také klinickým a experimentálním výzkumem v urgentní medicíně, zejména léčebnou hypotermií, farmakoterapií srdeční zástavy a léčbou závažných úrazů. Jako první Čech se stal spoluautorem evropských doporučených postupů pro resuscitaci a získal titul Fellow of the ERC za přínos pro rozvoj resuscitační medicíny v Evropě. Jeho dalším úspěšným projektem bylo zavedení systému tzv. first responderů, kteří jsou v případě srdeční zástavy aktivováni přes mobilní aplikaci. Ve volném čase je vášnivým sběratelem modelů sanitek a vytvořil unikátní sbírku, která nemá v Česku obdoby.

Alena Goisová – Za celoživotní přínos a rozvoj sociálních služeb

Alena Goisová je dlouholetou ředitelkou opočenského Domova Dědina, který vede od roku 1994. Usilovnou a neúnavnou prací výrazně přispěla k rozvoji sociálních služeb v regionu a výraznému rozšíření kapacit a služeb domova do mnoha dalších měst Královéhradeckého kraje. Jako odborná poradkyně a konzultantka se aktivně podílí také na projektech zaměřených na zlepšení dostupnosti a kvality sociálních služeb, jejich deinstitucionalizaci a transformaci. Alena Goisová klade důraz na podporu začlenění uživatelů do běžného života, aby lidé s intelektovým a kombinovaným postižením, případně duševním onemocněním, mohli vést maximálně možný nezávislý život.

Zdeněk Bardon – Za přínos astronomii a popularizaci vědy

Zdeněk Bardon je uznávaný český astrofotograf, popularizátor astronomie a inovátor v oblasti astronomické techniky. Již téměř 50 let se věnuje fotografování noční oblohy a vývoji automatizovaných systémů pro astronomická pozorování. V roce 2018 mu Evropská jižní observatoř udělila prestižní titul ESO Photo Ambassador. Významně přispěl k robotizaci největších teleskopů v Česku i zahraničí, včetně Perkova dvoumetrového dalekohledu v Ondřejově nebo laserové stanice OGS na Tenerife. Svou vášeň pro astrofotografii přetavil do plně robotizované Bačkorové observatoře, která pořizuje snímky oblohy automaticky. O své zkušenosti se dělí nejen prostřednictvím přednášek a praktických ukázek pro děti, ale také jako autor knihy Bačkorový astronom.

František Karlík – Za celoživotní přínos v oblasti sportu

František Karlík zasvětil svůj život atletice nejen jako aktivní sportovec, ale především jako dlouholetý funkcionář, rozhodčí a statistik. Po závodní kariéře se od roku 1975 věnoval organizaci atletických soutěží a po více než 30 let vedl Východočeský a následně Krajský atletický svaz Královéhradeckého kraje. Významně přispěl k mapování historie východočeské atletiky. Vydal unikátní publikace a ročenky dokumentující vývoj atletiky v regionu od roku 1956, například zachytil průběh a výsledky mistrovských i nemistrovských republikových a krajských soutěží družstev ve východočeském regionu v období 1956 až 2013. Kromě toho byl dlouholetým dopisovatelem krajského tisku a spolutvůrcem knihy ke 100. výročí české atletiky. I nadále se aktivně podílí na řízení atletických soutěží na krajské i republikové úrovni.

Zbyněk Havrda – Za celoživotní sportovní úspěchy

Zbyněk Havrda patří mezi nejvýznamnější československé silniční motocyklové závodníky. Během své kariéry odjel 750 závodů, z nichž 52krát zvítězil. Devětkrát se stal mistrem Československa ve třídách 50 a 125 ccm a třikrát ovládl Pohár Míru a Přátelství. Jeho největším mezinárodním úspěchem bylo 5. místo na mistrovství světa v Brně v roce 1971 ve třídě do 50 cm³. Pravidelně se účastnil Grand Prix, kde dosáhl několika umístění v první desítce, například na Sachsenringu a v Imole. Závodil na motocyklech Ahra, Maico, Morbidelli, Kreidler, Casal a MBA. Zbyněk Havrda je nejen skvělým závodníkem, ale také symbolem vytrvalosti a mistrovského ovládání malých kubatur. Jeho jméno už je nesmazatelně zapsáno v historii československého motorsportu.

Medaile Královéhradeckého kraje II. stupně

 Jan Filip – Za celoživotní přínos umění

Jan Filip je významný hudebník, pedagog a v minulosti dlouholetý ředitel ZUŠ Jana Maláta v Novém Bydžově. Nejvíce se proslavil jako zakladatel a kapelník folkové skupiny Kantoři, která od roku 1970 patří k nejdéle nepřetržitě působícím hudebním formacím v České republice. Kantoři se zaměřují na lidové a zlidovělé písně z celého světa s důrazem na keltský folk a historické nástroje. Skupina koncertovala v mnoha zemích, vydala několik alb a získala ocenění, včetně festivalové Porty. Roku 2025 Kantoři oslaví své 55. výročí a stále aktivně vystupují. Jan Filip nejen ovlivnil českou folkovou scénu, ale také přispěl k hudebnímu vzdělávání a popularizaci lidové hudby u nás i v zahraničí.

Eva a Jiří Fuksovi – Za celoživotní rozvoj umění a kultury

Eva a Jiří Fuksovi jsou duší Rychnovského chrámového sboru, který vedou v kostele Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou. Eva působí jako hlavní sbormistryně, zatímco Jiří je korepetitorem a zároveň vyhledává zapomenuté hudební skladby v archivech, které následně uvádí zpět k životu. Velkým objevem se tak stalo například dílo barokního skladatele Johana Tobiáše Beckera spojeného s Hradcem Králové, jehož nasazení do repertoáru posluchači velmi ocenili. Pod vedením manželů Fuksových amatérský sbor dosáhl vysoké úrovně a úspěšně reprezentuje město i region nejen v Česku, ale i v zahraničí. V roce 2024 například vystoupili v Itálii v rámci projektu Hudební uctění památky českých válečných hrdinů. Ve volném čase se věnují také péči o historické varhany v kostele Nejsvětější Trojice. Jiří Fuks, který je povoláním soudce, patří k předním českým varhaníkům a organizuje mezinárodní varhanické konference.

Petr Dujka – Za úspěšný rozvoj Doudlebska

Petr Dujka, potomek šlechtického rodu Bubna-Litic, se již dvě desetiletí věnuje obnově a rozvoji zámku v Doudlebách nad Orlicí. Původně sloužící k zemědělským účelům, dnes je zámek světovým unikátem a kulturním centrem regionu. Dujka zde nejen zrekonstruoval historické budovy, ale také zachránil sýpku, kde vzniklo přírodovědné muzeum, koncertní sál a Trampské muzeum, které přitahuje návštěvníky z celé Evropy. Vedle péče o zámek a kulturní dědictví se věnuje i vinařství. V roce 2020 založil první vinici v podhůří Orlických hor, která se stala největším vinohradem na Rychnovsku. Jeho vína nesou označení Orlické hory – originální produkt a získala prestižní ocenění. Díky dlouholeté spolupráci s městysem Doudleby se aktivně podílí na společenském životě regionu – organizuje koncerty, trhy, lampionové průvody a další akce.

Radka Tesařová – Za mimořádné úspěchy v oblasti sportu

Radka Tesařová je úspěšná česká karatistka s bohatou sportovní kariérou a mimořádnými úspěchy. Získala 14 titulů mistryně ČR, stala se akademickou mistryní Evropy (2005) a vybojovala cenné medaile na mistrovství Evropy pod hlavičkami organizací WKF a SKIF. V roce 2013 se například jako první Češka kvalifikovala na Světové hry, kde obsadila 4. místo, o čtyři roky později ovládla evropský šampionát v Hradci Králové kategorii jednotlivců i týmů a v roce 2022 se jí podařilo vybojovat 1. místo a titul Grand champion na mistroství Evropy v nizozemském 's-Hertogenbosch. Radka Tesařová je také výrazná česká malířka, která se ve své tvorbě inspirovala Afrikou a její díla vystavují galerie po celém světě.

Michael Nebeský – Za charitativní činnost

Michael Nebeský je jedním ze zakladatelů charitativního projektu Sport Hradec Cup, který vznikl v roce 2009 jako reakce na smutnou událost v jeho okolí. Dnes Sport Hradec Cup pomáhá nemocným a handicapovaným dětem po celé ČR. Za více než 16 let existence turnaj vybral přes 12 milionů korun, které byly následně rozděleny mezi 130 dětí, které potřebují finanční pomoc na rehabilitační pobyty, protetické a léčebné pomůcky či fyzioterapii, která není hrazena státem. V roce 2023 například rozdělil mezi 14 dětí více než dva miliony korun. Michael Nebeský a jeho tým tak každý rok nejen organizují sportovní akci, ale především se aktivně podílejí na zlepšení životů nemocných dětí a jejich rodin, čímž se stali inspirací pro celou komunitu.

(kul, tz, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecký kraj