Čtvrtek

21. listopadu 2024

Nyní

1.4ºC

Zítra

2.5ºC

Svátek má

Albert

OBRAZEM: Umělci při Konkrétním podzimu ve Škroupovce vzdali hold hudbě

16. září 2024

OBRAZEM: Umělci při Konkrétním podzimu ve Škroupovce vzdali hold hudbě 20 snímků
Hudba má nekonečné množství rozmanitých podob. Může být jemná až uměřená, klasická, bujará, emotivní, rocková, punková, folková, dechová, jazzová a kdoví ještě jaká. Když se k tomu přidá letošní jubileum 200. výročí narození mimořádného skladatele dávné minulosti Bedřicha Smetany, je to velká výzva, jak různorodé žánry spojit do jednoho celku výstavního prostoru. A to se povedlo Klubu konkretistů v hradecké Galerii Škroupovka v rámci tradičního Konkrétního podzimu na výstavě nazvané Vivat Musica, tedy Ať žije hudba.

Podle Martiny Vítkové, kurátorky této pozoruhodné expozice, má hudba v sobě některá geometrická pravidla tak příznačná právě pro vyznavače konkretismu. „Partitura vizuálně už na první pohled vypovídá o tom, jaká skladba je ve značkách, klíčích a notách na osnově uložena. Samotný zápis není hudba, ale je to kód, obrazové schéma, které nám může pomoci hudbu hrát opakovaně,“ řekla kurátorka.

Její slova potvrzují na výstavě hravé a roztančené partitury Pavla Rudolfa, nebo vizuálně estetický zápis partitury skladatele Ference Liszta v podání Pavla Hayeka či tušové kresby na notovém papíře legendy českého výtvarného umění Dalibora Chatrného. Energií bubnů se ve svých pracích vytvořených pomocí paliček inspirovala Vladana Hajnová. Slovní pokyny k provádění „hudby“ místo notového zápisu zase zvolil Vladimír Havlík a navíc notovou osnovu nakreslil na své tělo, ústa i ruce.

Jakub Guziur nahradil noty písmeny. Co slyšíme, když vidíme slovo Hudba ztvárnil Jiří Valoch, Jaroslav Šimkůj vykoval klaviaturu, s experimentálním nástrojem vyrukoval Jan Dudešek, barevné rytmy, z nichž přechází zrak, pomocí počítače vygeneroval Aleš Svoboda, rituál a genderový prvek v digitálním umění přinesla Martina Kopecká Jurčeková. Symbolem hudby bývala a opět jsou elpíčka. Od roku 1965 do nich škrábáním, bodáním, lámáním a pálením vstupoval, jak je patrné z výstavy, známý výtvarník, hudebník a performer Milan Knížák. Objekty z gramofonových desek, jež mu věnoval kolážista Jiří Kolář vytvořil Jiří Kubový.

Expozice Vivat Musica je prostě nejen vizuální, ale zároveň i hudební podívaná, která diváka vede prostorem, vrací ho zpět a když galerii opustí a ocitne se na ulici, po chvíli mu to nedá a znovu vkročí do tohoto podivuhodného panoptika. „Je to takový výtvarný zázrak, který zase tak často v Hradci nemáme možnost zažít. Je to něco, co vás nenechá ani na vteřinu v klidu a musíte plout prostorem Škroupovky, abyste se s vystavenými díly propojili. Myslím, že tato výstava určitě svou hravostí zaujme i ty nejmenší diváky,“ řekl nám Karel Vondráček z Hradce Králové. Výstava Vivat Musica potrvá v Galerii Škroupovka do 1. října.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar