23.3ºC

Naděžda

Olympijský maraton Eva Vrabcová Nývltová nedokončila

7. srpna 2021

Pátý na start na olympiádě má za sebou Eva Vrabcová Nývltová. Trutnovská rodačka, která žije v Hradci Králové, se představila na třech zimních hrách jako běžkyně na lyžích (Turín 2006, Vancouver 2010 a Soči 2014) a před pěti lety v Riu de Janeiro na letním sportovním svátku závodila už jako maratonkyně. Dnes v Tokiu česká rekordmanka běžela svůj druhý maraton pod pěti kruhy, ale do cíle se nedostala kvůli zdravotním potížím a před mezičasem na 15. kilometru ze závodu odstoupila.

Pětatřicetiletou reprezentantku trápily problémy s pravou kyčlí a stehenním svalem, přesto se rozhodla postavit na start olympijského závodu, který pořadatelé kvůli extrémnímu vedru přesunuli do severněji položeného Sappora.

„Poslední tři dny trénink nebyl možný vůbec. Nemohla jsem ani pořádně chodit. Byla jsem rozhodnutá neběžet. Ale pak mi začaly chodit zprávy od vás - mých fanoušků a navíc dnes ráno jsem vstala z postele a mohla jít! Zkusila jsem se i proběhnout. Ano, bolí to. Bolí to hodně, ale šlo alespoň trochu běžet. Nemůžu se odrazit, jak potřebuju, ani tak rychle. Ale běžela jsem. Proto jsem se rozhodla jít na start a bojovat o každý kilometr maratonské dávky a přát si, abych doběhla co nejdál,“ napsala den před závodem na svůj instagramový profil.

Z japonské olympijské mise jí tělo nakonec umožnilo absolvovat jen něco málo přes třetinu.

Olympijskou vítězkou v maratonu se stala Keňanka Peres Jepchirchirová, jež vyhrála v čase 2:27:20 před krajankou Brigid Kosgeiovou a Molly Seidelovou z USA. Nejlepší z tria Češek byla Marcela Joglová, která doběhla na 52. místě s dvanáctiminutovým odstupem za vítězkou. Na 58. místě se umístila Tereza Hrochová se ztrátou patnácti minut, když její olympijský debut byl teprve druhým maratonem v životě.