Oslabení Votroci trápili mistra. Výhru Plzně trefil exhradecký Pilař

13. srpna 2022

Fotbalisté Hradce Králové ve třetím kole první ligy prohráli s Plzní 1:2. Votroci hráli v mladoboleslavském azylu od 29. minuty oslabeni bez vyloučeného Vojtěcha Smrže. V prvním poločase úřadujícího mistra poslal do vedení Tomáš Chorý, těsně před přestávkou vyrovnal Filip Kubala, ale šest minut před koncem zápasu rozhodl o výhře Viktorie bývalý hradecký hráč Václav Pilař.

Fotbalisté Hradce Králové vyrukovali proti mistrovské Plzni i s novou posilou Matějem Rynešem, jenž přišel na hostování z pražské Sparty. A byl to jednadvacetiletý hráč, který v úvodu odcentroval a k hlavičce se dostal Filip Kubala, ale brankář Staněk pokus chytil.

Oba posledně jmenovaní si vše zopakovali ve 25. minutě, kdy Staněk nejprve zlikvidoval Kubalovu střelu a poté i dorážku Adama Vlkanovy. Důležitý moment přišel o čtyři minuty později, kdy Vojtěch Smrž v roli posledního hráče skluzem zastavil unikajícího Tomáše Chorého a uviděl červenou kartu.

„V této situaci máte dvě možnosti. Buď se tým stáhne a začne ničit fotbal, nebo bude aktivní. My jsme si vybrali druhou možnost," uvedl trenér Miroslav Koubek a jeho slova potvrdil ránou Vlkanova.

Ve 39. minutě však udeřili Plzeňští; Ndiaye odcentroval do šestnáctky a neobsazený Chorý hlavou otevřel skóre. „Snažil jsem se do toho položit a nemířit, jak mi říká táta a spadlo to tam,“ usmíval se po utkání Tomáš Chorý.

Vedení Viktorii ovšem vydrželo jen pět minut. Votroci i v oslabení hrozili a povedlo se jim vyrovnat, kdy Kodeš vypálil zpoza šestnáctky a Kubala pohotovou patičkou usměrnil míč k tyči.

Krátce po změně stran z dobré pozice zamířil nad břevno plzeňský Mosquera. Po hodině hry si v obdobné situaci počínal Ryneš, kdy Staňkovi vypadl z náručí míč, ale nová tvář Votroků poslala balón vysoko na branku.

Hradečtí nepouštěli mistra do tlaku ani do velkých šancí. Až v 81. minutě Bassey po Buchově akci nedokázal dobře zakončit. Ale o tři minuty později střídající Kopic obešel ve vápně dva hradecké hráče a předložil míč dalšímu náhradníkovi Pilařovi, který zblízka zápas rozhodl. Bývalý hradecký fotbalista vstřelil první soutěžní gól po návratu do Plzně, ale svoji trefu neslavil a gesty rukou se Východočechům omlouval.

Viktoria protáhla v nejvyšší soutěži vlastní rekordní sérii bez porážky na 25 utkání a vítězně se naladila na středeční úvodní duel play off Ligy mistrů v Baku proti Karabachu. Hradečtí fotbalisté, kteří v úvodním kole senzačně porazili Slavii 1:0, nebodovali podruhé za sebou.

Hlasy trenérů:

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Do momentu červené karty jsme byli mužstvo, které soupeři prakticky nic nedovolilo, byli jsme nebezpečnější, to znamená z mého pohledu i lepší. Ta situace to všechno zvrátila. My jsme měli možnosti buď zalézt, bránit se usilovně a věřit, že přežijeme v nějakém tuhém bloku, což se přežít nedá. Nebo budeme aktivní dál a půjdeme si za svým štěstím. To druhé jsme dokazovali a na to jsem pyšný. V deseti jsme dokázali Plzeň potrápit. Nějaký tlak si takhle silné mužstvo vytvořilo, ale my jsme byli nebezpeční, měli šance Ryneše, některé závary. Mužstvo jsem pochválil, výsledek i průběh boje ovlivnila červená karta. Ta byla asi v pořádku, ale to, co tomu předcházelo (kontakt Ryneše se Sýkorou) v pořádku nebylo."

Michal Bílek (Plzeň): „Utkání bylo zase bojovné. Hradec, i když hrál o deseti, tak se nevzdal. V některých fázích byl nebezpečný. Jsme samozřejmě rádi, že jsme to utkání udolali a vyhráli jsme. Střídající hráči tam jdou vždycky proto, aby hru oživili. Dneska se to znovu potvrdilo. I když někteří nastoupili úplně poprvé, tak to zvládli, byť to pro ně nebylo jednoduché. Nejenom pro ty střídající. Zase jsme byli nuceni udělat nějaké změny hnedka od začátku zápasu. Stáhli jsme obranu na tři beky z toho důvodu, že jsme věděli, že Hradec má velmi rychlý přechod do útoku. Proto jsme to chtěli trošku víc eliminovat."

I. fotbalová liga - 3. kolo:

Hradec Králové - Plzeň 1:2 (1:1)

Branka: 44. Kubala - 39. Chorý, 84. Pilař.
Rozhodčí: T. Klíma - Paták, Antoníček - Štěrba (video).
ŽK: Rada, Novotný, Čech, Koubek (trenér) - Tijani. ČK: 29. Smrž (Hradec). Diváci: 1900.
FC Hradec Králové: Reichl - J. Klíma, Čech, Smrž - Kučera (65. Harazim), Rada, Kodeš (87. Prekop), Ryneš (83. Novotný) - Kubala, Vašulín, Vlkanova. Trenér: Koubek.
FC Viktoria Plzeň: Staněk - Havel, Tijani, Pernica, Jemelka - Sýkora (46. Čermák), Bucha, Ndiaye (63. Pilař), Mosquera (63. Bassey) - Kliment (46. Kopic), Chorý (72. Jirka). Trenér: Bílek.

Další výsledky:

Ostrava - Zlín 3:1, Teplice - Bohemians 0:1, Brno - Mladá Boleslav 3:1, Jablonec - Slavia Praha 2:3, Sparta Praha - Olomouc 2:0, Pardubice - Liberec 2:1, Č. Budějovice - Slovácko 2:2.

1. Bohemians 3 2 1 0 7:3 7
Brno 3 2 1 0 7:3 7
3. Plzeň 3 2 1 0 6:4 7
4. Liberec 3 2 0 1 8:4 6
5. Slavia 3 2 0 1 7:4 6
6. Sparta 3 2 0 1 5:2 6
7. Slovácko 3 1 2 0 5:4 5
8. Č. Budějovice 3 1 1 1 4:4 4