Úterý

17. září 2024

Nyní

15.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

Ozdobou květnových Salonek je univerzitní ombudsmanka Veronika Střítecká

2. května 2024

Po čtyřech měsících letošního roku, kdy byli na titulních stranách královéhradeckého kulturně – společenského magazínu Salonky pánové, tentokrát bude ozdobou titulky dáma. Obálka květnového vydání magazínu, který ode dneška najdete na vybraných distribučních místech po celém krajském městě, patří Veronice Střítecké, nové ombudsmance Univerzity Hradec Králové.

Tato představitelka významné univerzitní pozice magazínu Salonky poskytla rozhovor, v němž vysvětlila vše, co to obnáší. V této souvislosti připustila, že jde o náročnou funkci, při níž nejpodstatnějším hlediskem je komunikace. „Schopnost komunikace považuji za cestu k řešení mnoha témat, s nimiž už jsem se tady měla možnost setkat,“ potvrdila nová univerzitní ombudsmanka a dodala, že pozici ombudsmana vnímá jako styčnou osobu, tvář pomoci a určitý rozcestník.

Věříte na lidové pranostiky? Právě tomuto tématu se věnuje pravidelná rubrika Oko Salonek. Může-li se na začátku května schovat vrána v žitě, lze očekávat dobrou žeň. Prší-li na začátku května, bývá víno v nebezpečí. Máj má být chladný, ale ne studený či suchý květen, suchý rok. Těžko říci, do jaké míry se pranostiky vyplňují, ale něco na tom bude, protože pocházejí z pradávných dob a jsou ověřeny mnoha generacemi.

Po dlouhých 22 letech má Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové nového ředitele. Evu Svobodovou od dubna ve funkci vystřídala Daniela Ridlová. Hradecká rodačka v rozhovoru pro Salonky prozradila, že ředitelkou knihovny byla před 50 lety také její babička. „Ke knihám jsem měla vždycky blízko. Knihovnice byly i moje dvě tety a knihovnice je i moje sestřenice, takže je to takové rodinné postižení,“ říká s úsměvem Ridlová, která ve Studijní a vědecké knihovně působí už více než 20 let.

Ani v květnovém vydání oblíbeného hradeckého periodika nesmí chybět sport. Tentokrát, ale velice extrémní. Jeho velmi úspěšným představitelem je Roman Šinkovský, ředitel zdejší sportovní organizace Sportvisio. Tento původně vysokoškolský učitel je sportovec tělem i duší, jenž se jako český reprezentant zúčastnil několika mistrovství světa v extrémním závodě Adventure Race, může se pochlubit i nevšedními organizačními schopnostmi. Letos se mu totiž podařil husarský kousek. V srpnu se v Hradci Králové a poprvé v České republice uskuteční prestižní a největší triatlonový závod Ironman, na který přijede dva tisíce závodníků z celého světa. „Pro Hradec to bude největší sportovní akce, která se zde kdy konala,“ řekl.

Mezi barokním leskem a vojenskou pevností. To je titulek článku, které nám od začátku roku poskytuje Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Muzejníci se nyní zaměřili na období, kdy slibný rozvoj města přerušilo v roce 1618 vypuknutí třicetileté války. Bouřlivé události na obyvatele těžce dolehly, hlavně poté, co roku 1639 ovládla město švédská vojska generála Banéra. Švédové Hradec ovládali několik měsíců, než ho zase roku 1640 dobyly síly císařské. Z let 1618 až 1648 vyšel Hradec Králové velmi oslaben, negativní dopady se projevily v poklesu populace i hospodářských škodách.

A zpět ke sportu. Hradečtí hokejisté skončili v letošním ročníku extraligy na osmém místě, když jim cestu sezónou ve čtvrtfinále play off ukončili jejich největší rivalové z Pardubic. Právě o východčeském derby v rozhovoru pro Salonky hradeckého útočníka Davida Šťastného. „Mezi Hradcem Králové a Pardubicemi je úplná nevraživost. Vůbec jsem netušil, že je to až tak vyhrocené,“ říká hokejista, který do Hradce přešel přesně před rokem av dresu Mountfieldu zaznamenal v premiérové ​​sezóně 25 bodů. Jak David Šťastný hodnotí svou první sezónu pod Bílou věží? To je tématem rozhovoru květnových Salonek.

Největší od svého založení v roce 1991 zažívá v letošním roce Hradeckou kulturní a vzdělávací společnost (HKVS). Po více než třiceti letech skončil v její čele Miroslav Franc, kterého na pozici ředitele vystřídal Ivan Kurtev. Další velkou změnou je, že HKVS se od července už nebude věnovat cestovnímu ruchu. Bílá věž, informační centrum nebo kostel svatého Mikuláše přejdou pod nově založenou Destinační společnost Hradecko. V plném proudu jsou také přípravy oslav 800. výročí Hradce Králové. Nového ředitele však zároveň trápí špatný stav Adalbertina. „Stav budovy není dobrý a vyžaduje akutní zásah,“ prozrazuje pro náš magazín Ivan Kurtev.

Pravidelnou součástí Salonek je každý měsíc vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije. V jeho sedmnáctém díle se autor Slávek Trávníček doporučuje na hradeckou hudební legendu, kapelníka, učitele, muzikanta a místního rodáka Jiřího Hasaly, který celý svůj muzikantský život prožil v tomto městě. Už na střední škole založil svoji první kapelu, která hrála jeho milovaný swing. Stěžejní v tehdejší Hasalově činnosti bylo působení v jeho domovské stanici v Palmové zahradě, kde byla patrná se svou kapelou Septet kolem třiceti sezón. V tomto úžasném sále začala kapela hrát kolem roku 1960 a svoji úspěšnou činnost tam ukončila v roce 1990.

Letošní pátý magazín Salonky, který je opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové . Tak nezapomeňte, Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz Foto: archiv Salonek