Pondělí

31. března 2025

Nyní

8ºC

Zítra

11.3ºC

Svátek má

Kvido

Pětileté Salonky rozhovorem i titulní stranou zahajuje nová děkanka „peďáku“

1. října 2024

Rovných šedesát let už v Hradci Králové funguje pedagogická fakulta, největší na hradecké Univerzitě, která aktuálně připravuje na budoucí roli učitele asi tři tisíce studentů. Novou děkankou této vzdělávací instituce se stala literární historička Nella Mlsová, jež v rozhovoru pro říjnový magazín Salonky mimo jiné řekla, co všechno se dá dnes na hradeckém „peďáku“ studovat, o které obory mají mladí lidé největší zájem či jakým způsobem se dá vylepšit obraz učitelské profese v české společnosti.

To hlavní, co pro vnímání učitelů můžeme udělat, je připravit kompetentní učitele, kteří svým působením napomohou k odstranění negativního obrazu. Myslím, že máme celou řadu vynikajících absolventů. Dobrý učitel musí kromě dalších kompetencí být hlavně do své profese zapálen. Pokud hoří, budou hořet i jeho žáci,“ uvedla děkanka v čerstvých Salonkách, které čtenáři ode dneška najdou na vybraných distribučních místech v celém Hradci Králové.

Velkou radost hradeckému Divadlu Drak přinesly zářijové nominace na letošní Ceny Thálie. Za roli Bohdanky v inscenaci Sedmero krkavců získala nominaci v kategorii Loutkové divadlo Edita Dohnálková Valášek. „Nechci z toho dělat velkou věc. Ať to dopadne jakkoliv, podívám se do Národního divadla a bude to skvělý zážitek. Chci si to tam jet užít a doufám, že to bude sranda,“ řekla před slavnostním vyhlášením nejprestižnějších divadelních cen v republice třicetiletá herečka, jež si představení Divadla Drak užívá společně se svým manželem Šimonem Valáškem, který v něm rovněž hraje.

I když čas neuvěřitelně rychle letí, jako kdyby to bylo včera. Touto větou tentokrát začíná pravidelná rubrika Oko Salonek. A proč? Je tomu dnes totiž přesně pět let, kdy 1. října roku 2019 v Hradci Králové vyšel poprvé kulturně-společenský magazín Salonky. Po celých pět let pravidelně měsíc co měsíc vám čtenářům přinášíme nepochybně zajímavé a inspirativní čtení, které si zasloužíte. Proto nám i v další pětiletce zachovejte svou přízeň a držte nám palce.

Ani mladá generace z Hradce Králové nechce zůstat pozadu v připomínce 800. výročí od první písemné zmínky o městě. Studenti branding designu ze zdejší Střední průmyslové školy vizuální tvorby v této souvislosti připravili velmi zajímavou výstavu, která bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 3. října ve 14 hodin v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží. Tak neváhejte a běžte se tam podívat. Bude to stát za to!

V říjnovém vydání magazínu Salonky ve svém seriálu Muzeum východních Čech připomíná 150. výročí založení Odborné školy pro umělecké zámečnictví. V Hradce Králové působila od roku 1880 do roku 1954. Představuje historii školy, která ve městě zanechala výjimečné bohatství uměleckořemeslných prací zhotovených z kovu. V historii moderního Hradce Králové lze nalézt mnoho témat, která si zaslouží pozornost. Málokteré ale zasahuje do podoby města tak silně a plošně, jako jsou právě práce zámečnické školy.

Nejsem stresař, říká tentokrát ve sportovním rozhovoru jednadvacetiletý fotbalista FC Hradec Králové jeden z nejsledovanějších mladých hráčů ligy a čerstvý reprezentant do 21 let Karel Spáčil. Ještě před dvěma roky hrál krajský přebor za Lipovou. Poté si na půl roku vyzkoušel třetí nejvyšší soutěž, než si ho jeho mateřský druholigový Prostějov stáhl zpátky. Po půl roce se stěhoval do Hradce, kde téměř okamžitě zaujal herním stylem, který pro stopery v České republice není úplně obvyklý. Více se dočtete ve zmíněném rozhovoru.

Výročí 800 let první písemné zmínky o Hradci Králové jako městě se kvapem blíží. Přestože oslavy vypuknou až 1. ledna příštího roku, už dnes se jejich organizátoři na tuto událost intenzivně připravují, je vypracován a schválen kreativní koncept oslav i dotační program jako jeden z hlavních nástrojů podpory výjimečných projektů. Oslavy tohoto významného jubilea budou ve znamení překvapení, pohybu a proměny, jak magazínu Salonky prozradila Dominika Špalková, kreativní producentka oslav, které budou velkolepé.

Ve věku, kdy většina jeho vrstevníků se sportem dávno přestala, dosáhl hradecký stolní tenista Jaroslav Schlappl na svůj životní sportovní úspěch. Na letošním Mistrovství světa veteránů ITTF v Římě se v kategorii nad 80 let probojoval až do čtvrtfinále. Daleko neměla legenda hradeckého stolního tenisu ani k medaili. „Byl jsem tři míčky od postupu a už jsem se trochu viděl na stupních vítězů. Nakonec to ale soupeř zvládl otočit, takže jsem skončil na pátém až osmém místě,“ usmívá se v dalším sportovně laděném rozhovoru celoživotní sportovec.

Vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije Slávka Trávníčka právě vstoupil do dvaadvacátého dílu. Autor v něm představuje u sportovní veřejnosti velice známého Jiřího Fišera, který ve východočeském regionu patří k největším sběratelům podpisů nejen sportovních, ale i dalších celebrit. V jeho sbírce jsou také další cennosti, například sportovní dresy a spousta jiných kuriozit.

Už čtrnáct let vede Spolek lidové tvorby Hradec Králové sdružující lidové umělce a řemeslníky z oblasti východních Čech, kteří svou tvorbou navazují na lidové tradice a uchovávají i rozvíjejí vzácné, někdy také zapomenuté umělecko-řemeslné činnosti. Za své aktivity v této oblasti Monika Lemberková z Hradce Králové, jež organizuje a zajišťuje spolkové akce, výstavy, propaguje lidové techniky a účastní se krajkářských akcí, letos v srpnu převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby. O tuto oblast a její perspektivy se s námi podělila v posledním rozhovoru říjnových Salonek.

Říjnový magazín Salonky, který je opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek