Čtvrtek

21. listopadu 2024

Nyní

1ºC

Zítra

2.5ºC

Svátek má

Albert

Podcasty FN HK: Plánujeme parkovací domy pro 900 aut, říká Aleš Herman

3. ledna 2024

Druhým rokem je ve funkci ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové kardiolog Aleš Herman. Za jeho působení už nemocnice stihla pořídit nový operační robotický systém, zrekonstruovat jídelnu nebo začít s modernizací budov laboratorních oborů. Ještě větší plány má ale před sebou fakultní nemocnice v dalších letech. Na novou budovu se začíná těšit klinika infekčních onemocnění a vůbec největší investicí by se brzy měl stát pavilon chirurgických oborů za více než čtyři miliardy korun. Širokou veřejnost pak jistě potěší zpráva, že u nemocnice by měly vzniknout také dva parkovací domy pro celkem 900 aut. Aleš Herman v pilotním díle nové série Podcasty FN HK prozradil ještě víc. Dozvíte se například, kolik v hradecké nemocnici pracuje sester, kolik se zde každý den uvaří jídel a ohromí vás i informace o tom, kolik tun prádla se denně vypere ve zdejší prádelně.

Celý podcast s ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové si poslechněte ve videu výše nebo v podcastových aplikacích. Část z něj si můžete přečíst také v textové podobě. 

Fakultní nemocnice Hradec Králové od září významně rozšířila možnosti robotických operací, kolik takových operací byste chtěli v budoucnu zvládnout provádět?
Robotický systém da Vinci je velmi dobrý systém pro operaci pacientů. V Hradci se začal používat před sedmi lety a velmi se osvědčil. Jen v loňském roce jsme s jeho pomocí provedli 438 robotických operací, což je velmi slušné číslo i v republikovém měřítku. Po mém příchodu do vedení FN HK jsem chtěl co nejrychleji pořídit druhý robotický systém a poměrně rychle se nám ho podařilo zakoupit z evropských fondů. Od září tedy máme vedle sebe hned dva sály, kde probíhají robotické operace. Doposud dominovaly urologické a gynekologické operace, díky druhému robotickému systému ale přibyly další obory jako jsou například kardiochirurgie, hrudní chirurgie nebo ORL. Myslím, že se to moc hezky rozběhlo. Poctivě sleduji, kolik robotických operací každý týden uděláme. Naším cílem je, aby se s druhým systém počet robotických operací v naší nemocnici zvýšil o další čtyři stovky.

Pokud porovnáme tato čísla s ostatními nemocnicemi v Česku, jak z toho Fakultní nemocnice Hradec Králové vychází?
Myslím si, že jsme v tuto chvíli třetí nebo čtvrtou nemocnicí, která má k dispozici hned dva robotické systémy. Ostatní nemocnice se na tento krok teprve chystají. Určitě jsme v první pětce i co se týká počtu operací.

Jaké jsou největší výhody robotických operací v porovnání s těmi klasickými?
Robot je vlastně počítačem řízená ruka, která nemá žádné odchylky. Nemá lidský třes, nedělá lidské chyby. Minimalizuje se tak riziko špatného řezu nebo jakéhokoliv špatného postupu. Operace je navíc pro pacienty výrazně šetrnější. Typickým příkladem je třeba radikální odnětí prostaty u rakoviny prostaty. Dochází zde k minimální krevní ztrátě a velmi výraznému zkrácení hospitalizace. Zatímco dříve byli pacienti po běžném chirurgickém postupu léčeni sedm až deset dní a přišli až o dva litry krve, nyní chodí domů třetí nebo čtvrtý den a krevní ztráta je jen půl litru. Díky tomu můžeme zdvojnásobit počet pacientů a šetříme zároveň tu nejvzácnější tekutinu.

Kromě technologií investuje Fakultní nemocnice také do svého zázemí. Jaké investice se aktuálně v areálu nemocnice chystají?
Když v současnosti přijíždíte hlavní branou do areálu, staví se na obou stranách. Na jedné straně vzniká nový kampus univerzity, což sice není naše investice, ale bude skvělé, až v našem sousedství vyroste nová lékařská a farmaceutická fakulta. Na druhé straně stavebně i technologicky modernizujeme staré budovy laboratorních oborů. Bude tam centralizovaný příjem vzorků a nové přístroje. Se vším všudy se jedná o investici ve výši zhruba 230 milionů korun. Hotovo by mělo být v polovině roku 2025.

Nedávno skončená velká investiční akce se dotkla i stravování zaměstnanců, jak konkrétně?
Měli jsme zde jídelnu z roku 1991, která už absolutně neodpovídala požadavkům. Ve špatném stavu byla zejména mycí linka. Řekli jsme si, že zrekonstruujeme celou jídelnu a udělali nový stravovací provoz. Zatím jsou na to vesměs velmi pozitivní ohlasy. Jak to ale v životě chodí, někteří lidé kritizují, že jídelna je příliš světlá a více hlučná. To ale určitě vyřešíme. V jídelně se stravuje denně 2700 zaměstnanců a celkově vaříme každý den 3700 jídel.

To je ohromné číslo.
Pro mě je to velmi zajímavé. V nemocnice nemáme jen vlastní jídelnu, ale například i prádelnu či kotelnu. Zjistil jsem také, že denně pereme pět a půl tuny prádla.

Jaké další velké investice v nemocnici plánujete?
Už dlouhodobě i moji předchůdci pracovali na velké strategické investici státu, kterou je pavilon chirurgických oborů. Na dnešní pavilon Akademika Bedrny bude navazovat druhý podobný pavilon. Oba budou propojené a vznikne jeden velký monoblok, ve kterém najdou zázemí všechny chirurgické obory. Celkové náklady jsou odhadované na 4,3 miliardy korun, náš příspěvek by měl být ve výši 1,3 miliardy korun.

Během pandemie covid-19 se hodně hovořilo také o potřebné nové budově kliniky infekčních onemocnění, jaká je situace u tohoto projektu?
Jsme naprosto připravení. Je hotová projektová dokumentace a máme pravomocné stavební povolení. Budova má být financována z evropských fondů a my teď čekáme, až bude vypsán tento dotační program a budou nám lidově řečeno ty peníze přiklepnuty. Z původních 650 milionů jsme se dnes dostali na necelých 900 milionů. Jsme připraveni vypsat výběrové řízení na zhotovitele jakmile budeme mít dotaci.

Letitým tématem zdejšího areálu je parkování. Chystají se nějaké novinky v tomto směru?
Je to velmi ožehavý problém, ke kterému dostáváme od lidí každý den připomínky na sociálních sítích, do emailu i osobně. V současné době uvažujeme o dvou parkovacích domech. Je to ve stádiu projektového řízení. Probíhá tedy studie, která má mimo jiné určit počet parkovacích míst. Severní parkovací dům by měl být v místech, kde je dnes to provizorní parkoviště vpravo před vjezdovou bránou. Jižní parkovací dům bude u současného vjezdu pro nákladní automobily. Každý ten parkovací dům by měl mít okolo 450 parkovacích míst. Hotovo by mělo být odhadem někdy mezi lety 2030 až 2035. Pro ilustraci je dobré říct, že v současnosti máme v areálu a kolem něj 1400 parkovacích míst a absolutně to nestačí.

Jak je na tom FNHK co se týká personálu?
V tuto chvíli pracuje v nemocnici zhruba pět a půl tisíce lidí. Fyzicky tady máme 900 lékařů a 2200 nelékařských pracovníků. Další jsou ostatní profese. Zcela jistě se budeme otevírat novým lékařům. V celém Česku se řeší personální krize lékařů a s tím související velký počet přesčasů a služeb. Už nyní budeme zvyšovat úvazky našim lékařům, kteří o to projeví zájem. Budeme také nabírat další absolventy, se kterými se snažíme dlouhodobě pracovat. Příkladem je třeba gynekologicko-porodnická klinika, kde chceme posílit personál. Vznikají tam proto kroužky pro mediky z pátého a šestého ročníku, kteří o to mají zájem. Starají se o ně asistenti, kteří jim obor přibližují. Z těchto kroužků chceme už v tomto školním roce získat nejméně tři absolventy. Podobně budeme postupovat i na jiných klinikách. Pokud jde o sestry, tak ten stav není ideální, ale ani katastrofický. V tuto chvíli nám chybí malé desítky počtu sester. Myslím si, že je to velmi dobrý stav. Když si představíte, že máme nějakých 1600 nebo 1700 sester, tak pokud nám chybí 30 sester, tak to není úplně špatný výsledek. Budeme ale samozřejmě sestry dál nabírat. Nabízíme jim krásné prostředí opravdu špičkové nemocnice, nabízíme také benefitní programy, závodní stravování a myslím si, že je i dobře platíme.

Tomáš Kulhánek, Lucie Plíšková
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Homola