Polygon na letišti v Hradci Králové byl v pátek v obležení policejních aut
18. června 2021

PIT manévr se používá pro násilné zastavení vozidla s použitím rámu, který má policejní vozidlo na své přední části. Pro takový manévr má policie už 850 vozidel. Cílem je v letošním roce zaškolit více než 4000 policistů na tento speciální trik.
Polygon navštívil i policejní prezident Jan Švejdar. ,,Vidíme, že nám stoupá, byť ne výrazně, počet řidičů pod vlivem drog a alkoholu za volantem a samozřejmě u těch řidičů, kteří jsou pod vlivem drog těžko předvídat, co nám udělá. Ta agresivita tam prostě je a proto má policie České republiky tento nástroj, aby mohla proti těmto řidičům účelně zakročit,'' říká Švejdar.
Jan Švejdar - policejní prezident
Rám na policejním autě slouží k zahrazení cesty, odtlačení překážky a především k samotnému násilnému zastavení vozidla.
,,Ve chvíli kdy chci někoho vytlačit nebo násilně zastavit, tak ta prvotní věc, které říkáme ''touch and go'', to znamená dotkni se a jeď, se pouze přiblížíme k vozidlu. Aby se mohl policista přiblížit a vyrovnat rychlost s tím vozidlem, které pronásleduje, musí krátce zrychlit tak, aby se dostal na jeho úroveň. Musí se dostat do místa, které potřebujeme pro provedení tohoto PIT manévru, srovnat rychlost a potom se plynule dotknout toho vozidla,'' říká ředitel vzdělávacího zařízení Jihlava Martin Souček.
Ideální rychlost vozidla pro PIT manévr je 30 až 60 km za hodinu. Prioritou je ochrana policistů a občanů před autem, které policii ujíždí.
Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz