23.3ºC

Naděžda

Poslední lednový duel vítězně. Hradečtí hokejisté udolali Kladno

29. ledna 2023

Povinnost? Ale kdeže. Souboj mezi osmým Hradcem a posledním Kladnem byl velmi dlouho vyrovnaný. Zápas 43. kola extraligy rozsekla až třetí třetina. Domácí se v ní dostali do vedení po gólu Radovana Pavlíka na začátku 42. minuty. A přestože se povedlo Rytířům zásluhou ex-hradeckého Adama Kubíka srovnat, tři body si Mountfield vzít nenechal. Duel definitivně zlomil na stranu Hradce Lukáš Cingel využitou přesilovkou v čase 51:24.

V první třetině Hradečtí prakticky dominovali. Skóre mohl otevřít už v polovině třetí minuty z trestného střílení Aleš Jergl, trefil ale pouze lapačku Bowa v kladenské brance. Lvi přehrávali Rytíře i nadále, Perret ale z brejku neuspěl a přečíslení Chalupy se Štohanzlem skončilo dalším skvělým zákrokem hostujícího brankáře. Skóre se měnilo až na začátku 14. minuty. Individuální akci Kevina Klímy sice muselo ještě přezkoumat video, k porušení pravidel o kopnutí puku ale nedošlo, a tak se mohli Východočeši radovat.

I druhá třetina pokračovala v poměrně slušném tempu, přičemž příležitosti na skórování byly na obě strany. Indrák však únik v polovině 29. minuty do gólového konce nedotáhl, prakticky hned z protiútoku předvedl Bow výborný zákrok proti střele Chalupy z brejku 3 na 2.

Vypadalo to sice, že si i po prostředním dějství odnesou domácí do kabin těsné vedení, pak to ale vzal do ruk kladenský Martin Procházka. Jeho šikovná individuální akce znamenala 100 sekund před sirénou srovnání – 1:1.

Do posledního dějství měli domácí vstup více než skvělý. Hodně jim k tomu už po minutě hry napomohl Jakub Klepiš, který nezpracoval jednoduchou přihrávku od Brodeckého, navíc jakožto poslední hráč před gólmanem. Toho využil Radovan Pavlík, který prostřelil Bowa mezi betony. Vedení ale nevydrželo Lvům dlouho. Po vyloučení Jergla srovnal v polovině 46. minuty Adam Kubík a Rytíři stále živili naději na body.

To ale vzalo za své v posledních deseti minutách. Mountfield si pomohl přesilovkou, respektive individuální akcí Lukáše Cingela v situaci 5 na 4. V čase 51:24 překonal soupeře Rytířů slovenský forvard střelou o tyč a rozradostnil téměř šest tisíc diváků potřetí. Hradec držel v dramatu i Kiviaho, který vytáhl necelých sedm minut před koncem fantastický zákrok vyrážečkou.

V závěru navíc po diskutabilních verdiktech rozhodčích museli Lvi hrát v oslabení, které Kladno umocnilo odvoláním gólmana. Jenže ani pořádně nevystřelilo, Jergl na konci 59. minuty po dobré práci Eberleho s Perretem navýšil na 4:2 a Hradec bodoval potřetí v řadě.

Hlasy trenérů:

Pavel Skrbek (Rytíři Kladno): Měli jsme velmi špatný vstup do utkání. Byli jsme slabí v útočném pásmu, ztráceli jsme spoustu puků, z čehož pramenila přečíslení, Hradec měl i trestné střílení. Ve hře jsme zůstali jenom díky skvělému Landonu Bowovi. Ve druhé třetině jsme se hodně zlepšili, byli jsme silnější v osobních soubojích, drželi se v pásmu a vyrovnali hru. V kabině jsme pak hráče upozorňovali, že zápas rozhodne jedna chyba. Bohužel jsme hned na začátku třetí třetiny soupeři nedarovali, ale doslova na ten gól nahráli. Hradec pak šel do vedení 3:2 a podržel si výsledek. My jsme sice pak zkusili odvolat brankáře a hrát vabank, ale dopadlo to tak, jak dopadlo.

Petr Svoboda (Mountfield HK): Měli jsme velmi dobrý vstup do zápasu, bylo tam trestné střílení, jeden únik... pramenilo to z chyb soupeře, jenže jsme to nepotrestali. Ve druhé třetině byly šance na obou stranách, byli jsme takoví ustrašení. Nevím, jestli jsme se báli o výsledek, ale nešly nám nohy, nebylo to ono. Myslím, že ten výkon, na který jsme zvyklí, jsme začali hrát až za stavu 2:2. Kluci začali pracovat tak, jak jsme zvyklí, jak chceme, aby hráli. Byli důrazní, byli všude a měli dobrý pohyb. Z toho se nám podařilo dát nějaké góly a dostat soupeře pod tlak. Jsme rádi, že jsme dali gól v přesilovce, který defacto rozhodl. Pak už Kladno hrálo na risk, dali jsme gól do prázdné branky. Za ty tři body jsme moc rádi, chtěl bych také pochválit Henriho Kiviaha, který nás držel celý zápas a pomohl nám k výhře.

43. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - Rytíři Kladno 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 14. Kevin Klíma (Perret, Jergl), 42. R. Pavlík, 52. Cingeľ (Perret), 59. Jergl (Perret) - 39. M. Procházka (Klepiš, Zikmund), 46. Kubík (Plekanec, Dotchin). Rozhodčí: Úlehla, Stano - Synek (oba SR), J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 5735.

Sestavy:

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Werek, Lalancette, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - M. Novák, Štohanzl, Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Kladno: Bow - Dotchin, Ticháček, Cibulskis, Sotnieks, Babka, Slováček, Veber - Jágr, Plekanec, Kubík - Indrák, Klepiš, Brodecki - Zikmund, Filip, M. Procházka - O. Bláha, Pytlík, Melka. Trenér: O. Vejvoda ml.