Poslední zápas roku Hradec vyhrál. Otočil duel v Litvínově

30. prosinece 2022

Letošní rok hokejisté Hradce Králové zakončili vítězně. Mountfield po obratu vyhrál v 33. kole extraligy v Litvínově 3:2 v prodloužení a zaznamenal šestý úspěch z posledních sedmi zápasů. Východočechům se povedl obrat výsledku a utkání v čase 62:37 rozhodl kanadský útočník Christophe Lalancette.

Hokejistům Hradce Králové se v Litvínově povedl stejný kousek jako v předchozím utkání v Brně, kde rovněž v závěru vyrovnali stav a v prodloužení vyhráli 3:2. Tehdy v čase 59:36 vyrovnal útočník Lukáš Cingeľ, jenž pak také zápas v 64. minutě rozhodl. Tentokrát v zápase 33. kola na severu Čech se o obrat postarali srovnávací trefou Jakub Lev a rozhodujícím gólem Kanaďan Christophe Lalancette.

Trenér Tomáš Martinec, který v minulém utkání na ledě Komety porazil svého bratra Patrika, kouče domácích, udělal v Litvínově drobné změny v sestavě. V brance místo Henriho Kiviaha nastoupil Jan Růžička. V první formaci si premiéru v Hradci odbyl Martin Novák z prvoligového a místo zraněného Petra Moravce se ve čtvrté řadě objevil Matěj Morong.

První třetina vyšla lépe Mountfieldu, když se střelecky prosadil Aleš Jergl, jemuž při vyloučení Demela přihrál mezi kruhy slovenský útočník Oliver Okuliar. O minutu později mohl zvýšit náskok Filip Pavlík, ale trefil Godlův levý beton, další šanci hostů měl asistent u první branky Okuliar.

V prostřední části se domácí Vervě podařil obrat. Ještě předtím ovšem střelec úvodního gólu Jergl napálil horní tyč a neuspěl ani v další šanci. Následně Lalancette trefil pro změnu levou tyč a gólová radost nebyla souzena Okuliarovi.

Po neproměných šancích hostů udeřil Litvínov. Ve 36. minutě Stránský našel z otočky bekhendem na pravém kruhu Zdráhala a ten ukončil 132 minut a tři sekundy trvající gólový půst Severočechů.

Za 90 vteřin už domácí vedli 2:1. Jaks našel na levé straně Hlavu, který zamířil do odkryté branky. Gólman Růžička totiž ztratil nůž na levé brusli a nemohl se přesunout. Náskok mohli domácí hráči pojistit ve dvou přečísleních, ale Straka ani Estephan Růžičku nepřekonali.

Ve třetí třetině byly šance na obou stranách, hradecký tým podržel brankář Růžička a v 56. minutě po nahrávce Cingeľa se z pravého kruhu trefil Jakub Lev a vyrovnal. Domácí vzápětí odolali při Sukeľově trestu a prodloužení neodvrátila ani Abdulova střela v 60. minutě. V nastavení si po Jerglově přihrávce našel ideální střeleckou pozici mezi kruhy Lalancette a rozhodl.

Hokejisté Hradce Králové tedy zakončili letošní rok vítězstvím a v tabulce jsou osmí. V dalším zápase nastoupí po Novém roce v úterý 3. ledna na domácím ledě proti Třinci (18.00).

Hlasy trenérů:

Karel Mlejnek (Litvínov): „Měli jsme velice slušný vstup do utkání. Bohužel po inkasované brance v oslabení jsme se do konce třetiny hledali. Byli jsme pod tlakem soupeře. Z našeho pohledu rozhodla druhá třetina. Měli jsme tutovky do prázdné branky v přesilovce, potom v situaci dva na jednoho i pět vteřin před koncem (třetiny). V naší situaci to jsou momenty, při kterých musíme po velice slušné hře náskok 2:1 navýšit. Ve třetí třetině bylo jasné, že za to soupeř vezme ještě trošku víc. Je rychlostně vybavený, hraje velice dobře na kotouči a je silný v osobních soubojích. My jsme byli pevní, ale v prodloužení jsme vyrobili neskutečně hrubou chybu."

Petr Svoboda (Hradec Králové): „První deset minut bylo z naší strany takových ospalejších. Od 10. minuty první třetiny jsme začali trošku hrát a podařilo se nám tam v přesilovce dát gól, který nás nakopnul. V druhé třetině to bylo slušné. Byly tam pasáže, kdy se tam střídaly šance na obou stranách. Po inkasovaném gólu se nám hra trošku sesypala, bylo tam spoustu zmatků a můžeme děkovat jen Růžovi (brankáři Janu Růžičkovi), že jsme nedostali víc gólů. Ve třetí třetině jsme se s tím snažili něco udělat, tlačit se hodně do brány. Jsme rádi, že jsme dali vyrovnávací gól, v prodloužení jsme měli nějaké šance a podařilo se nám jednu využít."

Hokejová extraliga - 33. kolo:

Litvínov - Hradec Králové 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 36. P. Zdráhal (Š. Stránský), 37. Hlava (Jaks, Demel) - 13. Jergl (Okuliar, Blain), 56. Lev (Cingeľ), 63. Lalancette (Jergl). Rozhodčí: Pražák, Pilný - J. Svoboda, Hynek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 4655.
HC Verva Litvínov: Godla - D. Zeman, Zile, Šalda, Freibergs, Jaks, Demel, Wesley - P. Zdráhal, M. Sukeľ, Š. Stránský - Abdul, Estephan, Kudrna - Hlava, Gut, P. Straka - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.
Mountfield Hradec Králové: J. Růžička - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Cingeľ, Martin Novák - Okuliar, Pilař, R. Pavlík - Jergl, Lalancette, Perret - Z. Doležal, Štohanzl, Morong. Trenér: T. Martinec.

Další výsledky

Třinec - Liberec 6:3, Plzeň - Brno 5:2, Mladá Boleslav - Kladno 1:2, Pardubice - Č. Budějovice 4:1, Olomouc - Vítkovice 2:4.

1. Pardubice 31 16 7 4 4 90:60 66
2. Vítkovice 32 17 4 6 5 107:80 65
3. Třinec 32 16 2 5 9 96:66 57
4. Olomouc 33 15 4 1 13 84:71 54
5. Plzeň 33 13 3 7 10 86:83 52
6. Sparta Praha 31 14 4 1 12 78:71 51
7. Liberec 32 9 6 8 9 92:85 47
8. Hradec Králové 31 11 5 1 14 79:80 44