Prekop při gólu zavřel oči a modlil se, Vlkanova vzýval rok 1995

16. února 2022

Po šestnácti letech se fotbalisté Hradce Králové probojovali do semifinále MOL Cupu. Postup v utkání s Bohemians se však nerodil lehce. Votroci zásluhou Erika Prekopa vyrovnali v 95. minutě a o vítězství 2:1 rozhodli v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil Daniel Vašulín, jemuž přihrával kapitán Adam Vlkanova. Dalším soupeřem bude Slovácko.

Tenhle zápas vejde do historie fotbalového Hradce Králové. Votroci ve čtvrtfinále MOL Cupu odvrátili takřka jisté vyřazení s Bohemians Praha 1905. Po necelé čtvrthodině prohrávali 0:1, ale na konci 95. minuty, přesněji řečeno 16 vteřin před jejím uplynutím, Erik Prekop vyrovnal a v prodloužení další útočník Daniel Vašulín rozhodl o postupu do semifinále. V boji o finále Východočechy čeká opět doma Slovácko (2. března).

Hradečtí se mezi čtyři nejlepší týmy českého poháru probojovali po šestnácti letech, tehdy ve čtvrtfinále ročníku 2005/06 slavně porazili Slavii Praha 1:0 gólem Adriana Rolka, současného asistenta trenéra Miroslava Koubka. V semifinále jim ale stopku vystavil Baník Ostrava, které ve finále podlehl Spartě (0:0, pen. 4:5).

„Na tom zápase se Slavií jsem byl, kdy Adri dával gól. Také si pamatuji, že v roce 1995 se pohár vyhrál. Bylo by hezké to zopakovat,“ přeje si kapitán týmu Adam Vlkanova, ale hned upozornil na ligové boje. „Teď na to ale nemyslíme. Máme před sebou Pardubice a chceme získat i body v lize,“ zdůraznil.

Votrokům chybějí dva kroky k tomu, aby slavný triumf ze sezony 1994/95 zopakovali. Parta kolem kapitána Richarda Jukla, nynějšího generálního manažera klubu, v památném finále na Strahově porazila Viktorii Žižkov (0:0, pen. 3:1). Po mistrovském titulu z roku 1960 je to druhý největší úspěch hradeckého fotbalu.

V duelu s Bohemians ale nechybělo mnoho, aby Votroci odcházeli s hlavou sklopenou. V Mladé Boleslavi, kde Východočeši mají domácí azyl, se pražský tým ujal po deseti minutách vedení zásluhou Davida Puškáče. Hned po přestávce Hronek trefil břevno. Hradci se podařilo srovnat stav až v závěru. „Byla to velká euforie, když jsme v poslední vteřině vyrovnali,“ popisoval chvíle štěstí Vlkanova.

Sám kapitán pak v prodloužení našel centrem Daniela Vašulína, který hlavou vstřelil vítězný gól. „V prodloužení už jsme věřili v postup. Věděli jsme, že máme víc naběháno, že jsme na tom líp a šli jsme si za vítězstvím. Jsem rád, že jsme utkání rozhodli v prodloužení a nemuseli jít do penalt,“ přiznal Vlkanova.

Hrdinou okamžiku byl Erik Prekop, který v samém závěru vyrovnal. „Nabíhal jsem na centr, pro míč si šel i gólman (Valeš), ale pod ním byl stoper (Bederka), kterému brankář rukou brnkl o hlavu a balón mu vypadl. Já jsem zavřel oči a modlil se, abych to trefil. Zaplaťpánbůh, že to byl gól,“ oddechl si slovenský útočník, který je pohárovým střelcem. V letošní sezoně MOL Cupu dal už 6 gólů ve čtyřech zápasech. Naopak v lize se v 18 utkáních ještě netrefil.

„Za mého působení v Hradci je to jeden z nejdůležitějších gólů, co jsem vstřelil,“ souhlasil Prekop s tím, že gól má cenu zlata. „Být v semifinále českého poháru je velký úspěch. Pro město Hradec Králové a klub to hodně znamená,“ dodal.

Hradečtí se v semifinále střetnou se Slováckem, úřední termín je 2. března a hrát se bude zase v Mladé Boleslavi. Druhou dvojici tvoří Sparta a Jablonec.

„Cesta se blíží ke konci, máme pár krůčků k vysněnému poháru, ale zatím bych se na to neupínal. Jak už bylo řečeno, máme v lize Pardubice,“ nepředbíhal Erik Prekop. Ligové derby je programu v sobotu 19. února od 15 hodin ve vršovickém Ďolíčku.

Každopádně tato sezona může být z pohledu Hradce ještě hodně zajímavá.