Čtvrtek

21. listopadu 2024

Nyní

2.5ºC

Zítra

2.5ºC

Svátek má

Albert

Profesor a jeho bývalá studentka se sešli ve Škroupovce na výstavě Dianokurty

23. července 2024

Profesor a jeho bývalá studentka se sešli ve Škroupovce na výstavě Dianokurty 31 snímků
Nestává se příliš často, aby se na společné výstavě setkali učitel a jeho žák. Nyní se to však stalo a v Galerii Škroupovka v Hradci Králové, kterou provozuje tamní Klub konkretistů KK3, mohou nyní příznivci výtvarného umění vidět aktuální a velmi zajímavou výstavou nazvanou Dianokurty.

Za tímto názvem, který je přesmyčkou křestních jmen obou autorů, se vyskytuje sochařka Diana Winklerová a proslulý sochař Kurt Gebauer, který je zároveň profesorem a pedagogem, u nějž v Ateliéru veškerého sochařství Winklerová absolvovala Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Dnes jsou to kolegové, kteří spolu spolupracují a hradeckou galerií proměnili svými díly v prostor hry, jež je zároveň metaforou světa a lidského pohybu v něm.

Dominantou expozice je nepochybně rozměrná autorčina fotografie svého profesora Gebauera složená z velkého množství malých fotografií. „Původně byla určena pro výstavu ke Kurtovým osmdesátinám a je složená z toho, jak s ním spolupracují jeho studenti. Posílali své fotografie, z nichž Diana vytvořila toto velkolepé dílo mystického, ikonického a nejznámějšího Gebauerova portrétu. Jde skutečně o úžasnou kompozici,“ přiblížila genezi díla Winklerové kurátorka Martina Vítková.

Výstava může být chápána jako vstup do léta, protože na čelní stěně galerie, naproti svému monumentálnímu portrétu, vystavil Gebauer své „koupající“ se obrazy, které Diana opatřila krátkými příběhy. Tyto obrazy pocházejí z posledních dvou let, což autor potvrdil. „Jsou to spíše takové sochařské obrazy,“ řekl. Objevují se v nich bytosti plné radosti, které si užívají letní pohodu.

Na oknech, z nichž bývá normálně vidět na ulici, jsou jakési bazény vybízející ke skočení do vody, i když hrozí nebezpečí v podobě proplouvajících žraloků Kurta Gebauera a dvě sochy chobotnic, jež vznikly už v 90. letech pro výstavu ve Vídni. „V tamním muzeu jsme tehdy pověsil pět chobotnic,“ prozradil sochař. Přímo pro výstavu vznikl také modrý obraz Krajina s mrakem doprovázený plastikou žlutého srdce. Právě modrá barva je společným jmenovatelem hradecké instalace.

I když se po zemi pohybují strašidla a ve sněhovém koberci lze spatřit záhadné stopy, pozornosti diváka určitě neujdou malé bronzové sochy, například Gebauerova psychoanalytika Sigmunda Freuda. Právě tato socha má zajímavou historii, protože se stala součástí soutěže, kdy se měl Freud usadit na pražském Kozím plácku, což se nakonec neuskutečnilo. Freudovi na výstavě dělá společnost Česká lvice Winklerové, která parafrázuje Kapitolskou vlčici, jež je připravena odkojit hrdinky a hrdiny z národa Josefa Švejka. „Říkala jsem si, že z prsou lvice by mělo téct pivo, aby si přišel na své každý Čech,“ uvedla s nadsázkou autorka.

Výstava Dianokurty, která v Galerii Škroupovka potrvá 27. srpna, je velká hrou, jež dočasně ruší limity obyčejného života. Jak kdysi řekl nizozemský historik Johan Huizing, hrajeme si a víme, že si hrajeme. Tehdy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar