První derby pro Pardubice. Hradec padl na domácím ledě 2:4

8. října 2023

Nedělní den plný sportu nedopadl v Hradci dobře ani pro hokejisty. Ti ve východočeském derby od 17. minuty ztráceli kvůli gólu Tomáše Zohorny. Přestože se jim povedlo srovnat v přesilovce pět na tři zásluhou Christophera Lalancettea, Pardubice si výhru vzít nenechaly. Vítěznou trefu si zapsal osm sekund před druhou sirénou Tomáš Vondráček a Lvi v prvním hokejovém derby letošní sezony skončili bez bodů - 2:4.

Aktivnější Dynamo šlo do vedení, prosadil se Tomáš Zohorna

Do 45. derby vstoupili domácí opět s Patrikem Bartošákem v brance, který se vrátil po zranění. A od začátku měl poměrně dost práce. Už po půl minutě se připomněl pardubický Sedlák, jehož zakončení z úhlu ale Bartošák zastavil. Dynamo těžilo z aktivního pohybu a na konci páté minuty byl blízko trefě Radil, po křižné Kousalově přihrávce ale z první promáchl. O minutu později pak Hyku od gólové radosti dělila jenom tyčka.

Lvi přečkali i menší trest pro Bartošáka za podrážení a povedlo se jim srovnat hru, přesto ale inkasovali. V polovině 17. minuty zavezl Říčka puk do pásma a poslal jej zpět na modrou pro Válu, který se rozhodl pro střelu. Tu navíc tečoval Tomáš Zohorna, a i přes zkoumání na videu trefa platila.

Hradec srovnal z přesilovky pět na tři, poté ale dvakrát inkasoval

Na začátku druhé třetiny Lvi nejprve přečkali vyloučení Filipa Pavlíka, následně dostali příležitost srovnat v přesilovce 5 na 3, která trvala přesně minutu a půl. Nabídnutou šancí Mountfield nepohrdnul. David Musil se vracel z trestné předčasně, když nepřesnou Blainovu střelu dorazil přes Willův teploměr Christopher Lalancette.

Pardubice poté přežily i dvě příležitosti, načež udeřily přesně v čase 32:00. Cienciala zavezl puk po levém křídle do pásma a předložil jej Martinu Kautovi, jehož tvrdý pokus o břevno zapadl nad Bartošákovu lapačku. Ve vyostřené atmosféře nebyla nouze ani o emoce na tribunách, do jedné strkanice se dokonce výrazně zapojila pořadatelská služba.

Na ledě se povedlo Pardubicím odskočit do trháku osm sekund před sirénou. Hrádkovu střelu se pokoušel dorážet Tomáš Vondráček, dvakrát to ještě zachránil Bartošák, potřetí už byl na to ale krátký – 1:3.

Snížení Blaina z přesilovky nepomohlo, Dynamu jistil výhru Cienciala

Třetí periodu zahájili domácí nejlépe, jak mohli. Dostali totiž přesilovou hru po Kolářově vyloučení a na začátku 44. minuty jí využili. Pavelka nabil na modrou pro Jeremieho Blaina, jenž z první prostřelil všechno před sebou. Lvům nešla upřít snaha, Dynamo však velmi dobře bránilo a nepouštělo Hradec do žádných větších akcí.

Srovnat mohl Mountfield během další přesilovky, ta mu ale nesedla tolik a v závěru už to domácí museli hodit na jednu kartu. Vytoužené srovnání ale nepřišlo, naopak definitivní podobu výsledku dal v čase 58:48 David Cienciala. Hradec tak padnul doma 2:4.

Ohlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Bohužel jsme dostávali góly v pro nás nešťastný čas. První na konci úvodní třetiny, třetí na konci druhé. Musíme se zlepšit a být v předbrankovém prostoru důraznější. Pomáhali jsme si přesilovkami, které nás dostávaly zpátky do zápasu. Přestože hráči odevzdali maximum, na výborný výkon Pardubic to nestačilo a můžeme jim jenom pogratulovat.“

Aleš Krátoška (HC Dynamo Pardubice): „Zápas byl velmi kvalitní, před bouřlivou atmosférou, podle mě se hodně blížil utkání play-off. Hradec hrál opravdu velice dobře, ale my jsme to i díky zkušenostem v závěru uválčili a dotáhli do vítězného konce."

9. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Dynamo Pardubice 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Lalancette (Blain, T. Pavelka), 44. Blain (T. Pavelka) - 17. T. Zohorna (Vála, R. Kousal), 32. M. Kaut (Cienciala), 40. Vondráček (Hrádek, Mandát), 59. Cienciala. Rozhodčí: Šír, J. Ondráček - Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 6533.

Sestavy:

Hradec Králové: P. Bartošák - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, P. Marcel - Šťastný, Pilař, R. Pavlík - Jasper, Tamáši, Okuliar - Jergl, Lalancette, Perret - A. Novotný, P. Moravec, Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Bučko, T. Dvořák, J. Kolář, Vála, Hrádek - Hyka, L. Sedlák, Říčka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Cienciala, M. Kaut - Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.