První krok k medaili. Lvice pod velením Effangové rozcupovaly Brno

5. dubna 2022

To byla jízda. A viděla to celá republika. Basketbalistky Sokola Hradec Králové před kamerami České televize doslova rozdrtily v prvním utkání o 3. místo KP Brno 85:66. Lvice, které táhla famózní kapitánka Pamela Therese Effangová, autorka 25 bodů, podaly výborný výkon a v sérii hrané na tři vítězné zápasy se ujaly vedení. Druhý zápas se hraje v sobotu v Brně.

Před zahájením souboje o třetí místo v Ženské lize se očekávalo, že série mezi basketbalistkami Sokola Hradec Králové a KP Brno, týmů, které v základní části obsadily 3. resp. 4. místo, bude extrémně vyrovnaná. Opak byl však pravdou. Východočešky před kamerami České televize předvedly fantastický výkon a vyhrály 85:66.

„Úspěch vždy závisí na obraně, doskakování a pak na schopnosti hráček co nejlépe využít herní pozice, které se jim naskytnou a zvolit správně řešení. Rozhodnou také osobnosti,“ uvedla před utkáním hradecká trenérka Romana Ptáčková.

A Lvice slova své trenérky splnily do puntíku. Od začátku herně dominovaly, po palubovce doslova létaly, na doskoku byly výrazně úspěšnější (47:32) a z osobností za to pořádně vzala kapitánka Pamela Therese Effangová, která jen za poločas nastřílela 16 bodů. A skóre narůstalo – 5:0, 9:3, 11:5… Po první čtvrtině domácí hráčky vedly o deset bodů 24:14 a výtečnou druhou desetiminutovkou svůj náskok dokonce zdvojnásobily – 44:22.

„Laťku jsme si nasadily vysoko, ale věřím, že ji ve druhém poločase udržíme. Jsme profesionálky a máme natrénováno,“ hlásila v poločase Effangová, jasná hvězda utkání.

I po přestávce Lvice pokračovaly ve velkém stylu, třetí čtvrtinu vyhrály o pět bodů 23:18 a před závěrečnou částí zápasu si udržovaly komfortní vedení – 67:40. Až vposledních deseti minutách hradecké hráčky trochu polevily a Brňanky snížily manko o osm bodů, ale na zaslouženém vítězství Effangové a spol. 85:66 to už nic změnit nemohlo.

„Jsem strašně ráda, že mi to v útoku padalo, ale v obraně jsem se taky hodně snažila, i když trenérka tam asi nějaké chyby najde, ale hlavně jsem spokojená, že jsme vyhrály,“ povídala po zápase nejlepší hráčka Pamela Therese Effangová, jejíž bodový příspěvek se nakonec zastavil na čísle 25. Nechybělo moc a překonala svůj ligový rekord 29 nastřílených bodů v utkání.

Hradecká kapitánka si uvědomuje, že první výhra v sérii nic neznamená. K bronzu je třeba udělat ještě další dva kroky. „Je to play off a každý zápas může být jiný. Tohle tady známe skoro všechny. Tohle utkání se maže a v Brně musíme nastoupit tak, jako by tento zápas nebyl,“ nakázala Effangová.

Další hradecká hráčka Michaela Matušková v utkání překonala hranici 1000 bodů nastřílených v nejvyšší soutěži. „Tohle neřeším. Pro mě je důležité, že jsme vyhrály a máme první bod,“ uvedla Matušková, kterou více potěšil skvělý výkon týmu.

„Hrály jsme tak, jak jsme chtěly, připravovaly jsme se na to. První poločas se nám povedl skvěle, ve druhém už jsme utkání je kontrolovaly,“ poukázala.

Lvice dovedly k výhře úspěšné trojkové pokusy. Daly jich celkem 13 z 26 pokusů, což činí neuvěřitelnou úspěšnost 50 procent! „Rychle jsme si dávaly míč po perimetru a díky tomu jsme měly více času na zakončení,“ uvedla Matušková.

Teď je třeba stejný výkon předvést i ve druhém sobotním střetnutí v Brně. „Věřím, že dnešní výkon dokážeme přenést i do dalšího zápasu,“ řekla Michaela Matušková.

Naopak Brňanky byly pochopitelně zklamané. „Jak jsem řekla holkám v poločase v šatně. Je to boj o třetí místo, boj o medaile, a kdo do toho dá víc energie, tak vyhraje. Jediné, co je pozitivní, že jsme to nezabalily a hrály jsme až do konce,“ našla alespoň něco pozitivního Michaela Stejskalová, křídelní hráčka Brna.

V sobotu v brněnské Městské hale ve Vodově ulici chtějí hradecké basketbalistky udělat druhý krok k zisku bronzu.

ŽBL – o 3. místo, 1. zápas:

Sokol Hradec Králové – KP Brno 85:66 (24:14, 44:22, 67:40). Body: Effangová 25, Čuperková 8, Levínská 8, Marečková 7, Matušková 7, Šotolová 7, Bolardtová 6, Fišerová 5, Velichová 5, Vojtíková 4, Pokorná 3 - Kucowská 16, Aklová 14, Kopecká 12, Malíková 10, Stejskalová 5, Fadrhonsová 4, Jedovnická 3, Dudáčková 2. Trojky: 13:5. Trestné hody: 18/14 - 19/15. Fauly: 21:14. Doskoky: 47:32. Diváci: 200. Stav série: 1:0.