První prohra v sezoně, Hradečtí podlehli Boleslavi v nájezdech

22. září 2023

Hradečtí hokejisté poprvé narazili. Stalo se tak ve třetím extraligovém kole, když přivítali na domácím ledě Mladou Boleslav. Góly v základní hrací době padly jenom ve druhé třetině, na hostující trefu ve dvojnásobné výhodě odpověděl taktéž v přesilovce pěti proti třem Oliver Okuliar. Rozhodovalo se až v nájezdech, kde se zeleno-bílí střelci trefili třikrát, zatímco Lvi jenom dvakrát.

První třetina ve znamení boleslavské převahy

První třetina se hrála ve velkém tempu, přesto se začalo poněkud opatrně. Postupem času však začala být aktivnější Mladá Boleslav a být nebezpečnější, co se týče útočných manévrů. Několikrát musel situaci zachraňovat Patrik Bartošák, který od první minuty působil jistým dojmem.

Nejvíce práce se mu dostávalo během dvou vyloučení, které pro Lvy prakticky navazovaly. V prvním oslabení lapil nebezpečnou střelu Aaltonena, v polovině 17. minuty pak skvěle vychytal tečovanou střelu Pyrochty z modré.

Domácí začali být nebezpečnější až ke konci třetiny, k čemuž pomohlo vyloučení výše zmíněného Aaltonena. Téměř minutu a půl dlouhé vaření Boleslavských v pásmu ale gól nepřineslo, a tak se do šaten šlo bez gólu.

Góly v přesilovkách pět na tři, po trefě na každé straně

Druhou třetinu zahájili domácí o poznání lépe. Mladá Boleslav vyhazovala prakticky kotouče jenom do středního pásma nebo na zakázané uvolnění, Filip Novotný ale veškeré příležitosti Hradce dokázal pokrýt. Přestál i tvrdou střelu Blaina z poloviny 29. minuty, která mu trefila masku.

Herní převahu ale Hradečtí ztratili v dvojnásobném oslabení trvajícím 62 sekund. Středočeši se totiž na konci 31. minuty dostali do vedení poté, co Pyrochta vrátil pohotově napravo puk pro Mattiho Järvinena, který zasunul fakticky do prázdné.

Lvi si ale aktivní hrou taktéž vynutili přesilovku 5 na 3 a tu na první dobrou v čase 37:15 využili. Rychlá kombinace šla od Blaina přes Lalancentteovu hokejku na Olivera Okuliara. Slovenský forvard z ostrého úhlu trefil zadní beton přesunujícího se Novotného, od nějž se odrazil kotouč za brankovou čáru. Díky nedisciplinovanosti hostí pak dostali Hradečtí další přesilovku 5 na 3 a znovu se radovali, ale předčasně. Tamáši v závaru puk za branku nedostal.

Za stavu 1:1 tak pokračovala třetí perioda, která byla taktéž velmi svižná. Lvi v ní téměř od prvního buly dominovali a měli převahu, jenže gól z toho dlouho nepřicházel. Naopak mohli inkasovat po Bartošákově riskantní rozehrávce, obrana ale vše vyřešila.

Posledních deset minut třetiny bylo fakticky na jednu branku. Boleslav držel skvělým výkonem Filip Novotný. Dvě minuty před koncem zaváhal hostující obránce Osburn a Perret nalil puk pro Lalancettea z druhé vlny, trefil ale jenom Novotného vyrážečku.

V prodloužení Lvi odbránili oslabení, v nájezdech ale padli

Po šedesáti minutách z toho byla dělba bodů a šlo se do prodloužení, kde přišla krizová situace pro Hradec na začátku 62. minuty. Po sporném momentu byl vyloučen za sekání Perret a Středočeši mohli rozhodnout v přesilovce čtyři na tři, Hradec to ale skvěle odbránil.

V nájezdech se skórovalo alespoň jednou pokaždé vyjma první série. Domácí díky Jerglovi po druhé sérii vedli, ve čtvrté sérii ale Šmerha poslal do vedení Boleslav. Přestože Oliver Okuliar srovnal parádní kličkou, devátým nájezdem se prosadil David Bernad. Veškerý tlak tak zůstával na Matěji Chalupovi, jenž netrefil branku a Mladá Boleslav poprvé vyhrála, Lvi naopak poprvé padli.

Ohlasy trenérů:

Tomáš Hamara (Hradec Králové): Měli jsme trošku pomalejší nástup do utkání, v první třetině nás Mladá Boleslav zatlačila a měla lepší pohyb. Pak se zápas vyrovnal. Druhá část byla hodně rozkouskovaná řadou vyloučení, ale do třetí jsme vstoupili dobře. Boleslav jsme tlačili a měli víc šancí, které jsme měli proměnit. Na druhou stranu jsme v prodloužení výborně ubránili oslabení tři na čtyři. Nájezdy už jsou loterie, která nám nevyšla.

Václav Pletka (Mladá Boleslav): Předvedli jsme dobrý týmový výkon. Hráli jsme dobře zezadu, měli šance a vytvořili si přesilovku, kterou jsme proměnili. V posledních deseti minutách nás Hradec zatlačil, tam nás podržel Filip Novotný. Nájezdy už jsou o štěstí a my jsme ho měli víc. Jsou to pro nás důležité dva body.

3. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 38. Okuliar (Lalancette, Blain) - 31. Järvinen (Pyrochta), rozhodující sam. nájezd Bernad. Rozhodčí: Pražák, Pilný - Ondráček, Klouček. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 4042.

Sestavy:

Hradec Králové: Bartošák - Blain, Kalina, T. Pavelka, Jank, F. Pavlík, Freibergs, P. Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - M. Chalupa, Lalancette, Perret - Jasper, Zachar, Šťastný. Trenér: T. Martinec.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Osburn, Pyrochta, A. Čech, Jánošík, Štibingr, R. Jeřábek, Bernad - Aaltonen, Järvinen, Skalický - Lantoši, O. Roman, Malát - Šmerha, Fořt, Suchý - J. Stránský, Hradec, Dvořáček. Trenér: Kalous.