Revitalizace Benešovky začne nejdřív v roce 2028. Bez změny zákona to zřejmě nepůjde
14. listopadu 2024
Už je to 12 let, co do prostřední části největšího hradeckého bulváru najely stavební stroje a začala tak první etapa revitalizace Benešovy třídy. Po dokončení úvodní etapy v roce 2014 měly následovat etapy další. Postupně se měla tolik potřebných oprav dočkat celá ulice. Jenže situace se i přes opakované sliby hradeckých politiků zasekla. Benešova třída dál chátrá a cena za její revitalizaci mezitím roste do závratných výšin. Zatímco prostřední část vyšla před dekádou na 80 milionů korun, náklady na opravy zbylých částí bulváru v současnosti radnice odhaduje už na 1,3 miliardy korun.
Před komunálními volbami v roce 2018 byla revitalizace Benešovky tématem číslo jedna. „ANO, vyřešíme Benešovku,“ znělo například heslo tehdy vítězného hnutí ANO. Bývalé vedení města slibovalo začátek prací nejprve v roce 2021 ústy tehdejší náměstkyně Věry Pourové (ANO), další z náměstků Jiří Bláha (ODS) poté postupně hovořil o letech 2023 a 2024. Všechny tyto termíny se ale ukázaly býti nereálné. Před posledními volbami před dvěma lety už byli politici opatrnější. Když lídři stran odpovídali, zda je podle nich reálné zahájit revitalizaci Benešovy třídy v současném volebním období, většina z nich řekla, že nikoliv. Optimističtí byli jen zástupci ODS, Změny pro Hradec a Zelených a SPD. Po dvou letech je zřejmé, že do příštích voleb se rozhodně nezačne.
Téma Benešovy třídy vytáhl na listopadovém jednání zastupitelstva opoziční politik a bývalý náměstek primátora Pavel Marek (ANO). "Pokračujeme nějakými kroky v projektu revitalizace Benešovy třídy? Kdy se předpokládá nějaký pokrok v konkrétním řešení?" ptal se Marek současného vedení města.
Odpověď dostal od investičního náměstka Lukáše Řádka. Ten uvedl, že radnice letos v červnu podala žádost o územní rozhodnutí. Po jeho získání by se prý v druhém pololetí příštího roku měla začít připravovat projektová dokumentace. S revitalizací Benešovy třídy počítá i Akční plán města, kde jsou náklady ve výši 1,3 miliardy rozdělené do tří let. "Není tomu tak, že by město stavbu nechtělo připravovat a realizovat," ujistil Řádek s tím, že dle aktuálního harmonogramu by realizace mohla začít v roce 2028.
Jenže i začátek prací za čtyři roky je s velkým otazníkem. "Je tam kruciální problém, se kterým si nejsme schopní pomoct. Neznačí to ovšem naší neschopnost. Ta lokalita je extrémně problematická. neboť máme jasný výklad, který vyžaduje stoprocentní souhlas spoluvlastníků jednotek. To výrazně brzdí celý projekt. Pokud by třeba jen jeden jediný vlastník s revitalizací nesouhlasil, není možné stavbu realizovat," vysvětloval zastupitelům Lukáš Řádek.
Město tak pravděpodobně dokáže získat územní rozhodnutí, k zahájení stavby ale potřebuje souhlas úplně každého vlastníka z Benešovky. Celou situaci ještě komplikuje fakt, že vlastníci přinejmenším vyšších stovek bytů se v čase dynamicky mění. Lidé průběžně byty prodávají, nakupují nebo třeba dědí. "Pravděpodobnost úspěchu je tak relativně nízká," přiznal Řádek, že za současné situace se pravděpodobně nezačne stavět ani za čtyři roky.
Záchranou pro Benešovu třídu by podle investičního náměstka mohl být nový zákon. "Potřebovali bychom, aby vznikl nějaký "Lex Benešovka". Nevím, jestli je v České republice podobný zamotaný problém. My jsme se z té naprosté beznaděje snažili udělat aspoň nějakou naději, když jsme doporučili společenství vlastníků jednotek jmenovat dva zástupce, kteří budou jednat a podepisovat smlouvy za všechny vlastníky v klíčových bodech. Připravili jsme také finanční motivaci. SVJ, které získá stoprocentní souhlas vlastníků, obdrží finanční odměnu ve výši 100 tisíc korun, což by mohlo motivovat k efektivní spolupráci a podpoře procesu," dodal k celému problému Řádek.
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek