Šedesáté Salonky otevírá nová hlavní architektka města Hradec Králové
2. září 2024
„Jsem hradeckou patriotkou a jsem člověk, kterému záleží na tématech veřejných. Když jsem s něčím nespokojená, snažím se být aktivní a zlepšit to. V Hradci mě hodně trápí veřejný prostor, což je oblast, ke které se člověk v soukromé sféře úplně nedostane,“ vysvětluje v rozhovoru pro zářijový magazín Salonky, který ode dneška najdete na vybraných místech po celém Hradci Králové, architektka Dlouhá, jež se zároveň stala tváří titulní strany tohoto periodika.
Vladimír Volejník je bývalý skvělý tenista a dlouholetý trenér zlaté olympijské medailistky z Paříže Kateřiny Siniakové. Pod jeho vedením vyrůstala hradecká rodačka na tenisových kurtech nedaleko fakultní nemocnice. Jejich spolupráce trvala sedm let a dodnes je někdejší světová jednička v deblu se svým mládežnickým trenérem v kontaktu. Jak Vladimír Volejník prožíval olympijský úspěch své bývalé svěřenkyně? Jaké jsou její největší přednosti a Jaká je Siniaková mimo tenisové kurty? To se dozvíte v dalším, tentokrát sportovním rozhovoru Salonek.
Zdá se to být neuvěřitelné, ale právě nyní, v měsíci září, byl vydán již šedesátý magazín Salonky! Za téměř pět let v magazínu vyšlo zhruba pět set velmi zajímavých rozhovorů s inspirativními osobnostmi rozmanitého zaměření, které jsou hradeckými rodáky nebo ve městě žijí či v něm zanechaly nesmazatelnou stopu. Ukazuje se, že Hradec je v tomto ohledu pestrou a bezednou studnicí v kultuře, sportu, v univerzitní oblasti, zdravotnictví a mnoha dalších odvětvích. O tom se dočtete v rubrice Oko Salonek.
I když po zahájení diplomatických jednání mezi znesvářenými stranami na mikulovském zámku vstoupilo na přelomu července a srpna roku 1866 v platnost příměří a s ním i klid zbraní, válečný čas ještě neřekl své poslední slovo. Více se dočtete v pravidelném seriálu Muzea východních Čech pod titulkem Dozvuky války z roku 1866, která výrazným způsobem zasáhla město Hradec Králové zejména v podobě epidemie cholery, která si vyžádala množství dalších životů, aniž rozlišovala mezi vojáky a civilisty.
Trolejbus má velké výhody a jeho budoucnost je zajištěná, říká povoláním geodet, který ve svém volném čase se od dětství věnuje trolejbusům. Je to pro něj relax a zároveň velká vášeň. Daniel Ditrych tímto dopravním prostředkem nejen rád jezdí, ale také trolejbusy intenzivně fotí. Jízdu trolejbusem vyzkoušel doma i v několika státech Evropy a jeho snem je projet se v nich i v Americe a Kanadě. Jeho největším zážitkem byla jízda trolejbusem na Krymu, když byl v roce 2010 s kamarády na Ukrajině. „Projeli jsme tam celou trať ze Simferopolu přes tamní hory až na Jaltu. Je to nejdelší trolejbusová linka na světě a měří téměř devadesát kilometrů,“ uvedl v rozhovoru trolejbusový nadšenec.
Když jí před jedenácti lety po nehodě zemřel dvanáctiletý syn, byla to pro ni i její rodinu velká rána a smrt dítěte bylo těžké přijmout. Obrátila se proto na spolek Dlouhá cesta, který pomáhá lidem s podobným osudem. Jana Horáková, profesí účetní a správce rozpočtu obce Černilov nedaleko Hradce Králové, se stala laickou poradkyní spolku. Za tyto aktivity byla oceněna jako významná osobnost Královéhradeckého kraje.
„Dlouhá cesta za dobu své existence už vytvořila mnoho projektů, z nichž jeden se jmenuje Nejste sami. Jsem jeho celostátní koordinátorkou a mám pod sebou více než dvacet pět laických poradců z celé republiky, tedy rodičů nebo dospělých sourozenců s různou ztrátou dítěte nebo sourozence,“ řekla v rozhovoru pro Salonky, který je doplněn jejím příběhem, kdy přišla o syna, Jana Horáková.
Jednadvacátý díl oblíbeného vzpomínkového seriálu Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije, jehož autorem je Slávek Trávníček. Ten se podělil se čtenáři o svou příhodu, jež se odehrála v šedesátých letech minulého století v tehdejším socialistickém Československu. „Byl to příběh, jak jsem předběhl o jeden rok slavného oskarového režiséra Miloše Formana aneb Moje sladká šedesátá léta,“ nastínil Trávníček. Více se dozvíte v seriálu a stojí to za to.
Hradecký hokejista Martin Štohanzl má za sebou úspěšné jaro. S týmem se podíval do čtvrtfinále play-off, kde Lvi trápili favorizované Pardubice. V květnu pětadvacetiletý centr úspěšně dokončil bakalářské studium na Univerzitě Hradec Králové, obor ekonomika a management. Jak složité bylo zkombinovat vrcholový sport se studiem? Měl by se podle něj klást větší důraz na vzdělání profesionálů? A co na jeho studijní úspěch řekli spoluhráči v kabině? Na to v posledním rozhovoru zářijových Salonek odpovídá hokejista Mountfieldu HK a absolvent vysoké školy.
Zářijový magazín Salonky, který je opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek