Sen o finále se rozplynul. Votroci nepřemohli Slovácko

25. března 2022

Fotbalisté Hradce Králové do finále MOL Cupu nepostoupili. Votroci v semifinálovém utkání prohráli se Slováckem 0:1. Zápas hraný v Mladé Boleslavi rozhodl v prvním poločase Ondřej Šašinka. „K postupu nám chyběl gól. Šance jsme měli. Chtěli jsme do finále. Škoda, že to nevyšlo,“ řekl zklamaný kapitán Adam Vlkanova. Vítěz se 4. května utká o pohárovou trofej se Spartou Praha.

Před vzájemným pohárovým duelem oba týmy cítily velkou šanci dosáhnout úspěchu. Fotbalisté Hradce Králové postoupili do semifinále po 16 letech, Slovácko po 13. V samostatné české historii se Votroci probojovali do finále poháru pouze v roce 1995, tehdy parta kolem kapitána Richarda Jukla, současného generálního manažera klubu, porazila Žižkov (0:0, pen. 3:1) a slavně získala trofej. Zatímco celek z Uherského Hradiště si finále zahrál dvakrát, ale oba duely v roce 2005 (Ostrava 1:2) a 2009 (Teplice 0:1) prohrál.

Před soubojem v Mladé Boleslavi hradecký tým, který nemohl nasadit útočníka Filipa Kubalu, jenž na východě Čech hostuje právě ze Slovácka, vyzýval fanoušky, aby přijeli v co největším počtu, nakonec jich dorazilo do hlediště 1230, včetně početné skupiny příznivců soupeře.

Nevyužité šance Votroků

V úvodu zápasu bylo nebezpečnější Slovácko, kterému pro změnu chyběl do národního týmu povolaný elitní útočník Jurečka. Votroky zlobil hlavně pohyblivý Petržela. A také po akci bývalého reprezentanta hlavičkoval Reinberk do rukou brankáře Patrika Vízka, který v poháru tradičně nahradil jedničku Viléma Fendricha.

Hra měla tempo a spád, oba týmy se po získání míče ihned hnaly do útoku se snahou ohrozit branku soupeře. Po pěkné přihrávce Rybičky střílel Vašulín, ale namířil jen doprostřed branky, kde stál připravený Fryšták. Jeho protějšek Vízek zase skokem vyrazil střílený centr Havlíka.

Po necelé půlhodině se do největší hradecké šance dostal kapitán Adam Vlkanova, ale po centru Jana Mejdra takřka z malého vápna prudce hlavou nastřelil jen gólmana Fryštáka, jenž pouze stačil zvednout ruce a míč vyrazit.

Vzápětí přišel další centr aktivního Mejdra a před brankovou čárou balón přeskočil nohu Vašulína, který se snažil ve skluzu dostat míč do branky. Následně bylo horko před Vízkem, který nejprve pádem pod nohy zastavil průnik Petržely a poté vyrazil skákavou střelu Levina.

Po dalším rychlém kontru Slovácka už udeřilo; Levin vysunul Ondřeje Šašinku, který dělovkou ze strany na bližší tyč prostřelil Vízka. „Při rozcvičce mi to tam padalo. Kluci v šatně mi říkali, ať hodně střílím. Levi mi to pěkně posunul, celá ta kombinace byla pěkná a vyšlo to,“ popsal trefu Šašinka.

Vyrovnat se už nepodařilo

Po změně stran se Hradečtí snažili srovnat jednogólové manko, vysoko na útočné polovině napadali obránce Slovácka, ale vyložená šance nepřicházela. Jen dvakrát pálil z dálky Rada.

Východočeši tlačili na Slovácko, které urputně bránilo a vyráželo k rychlým kontrům. Trenér Miroslav Koubek podpořil ofenzivu tím, že na trávník vyslal dvojici útočníků – uzdraveného Pavla Dvořáka a Erika Prekopa, se šesti góly nejlepšího pohárového střelce Votroků v této sezoně, jehož ovšem trápilo zranění, proto nenastoupil od začátku.

Dvacet minut před koncem zápasu moravský celek vstřelil druhý gól. Pohlednou kombinační akci zakončil Lukáš Sadílek, jenže hlavní arbitr Szikszay po konzultaci s videorozhodčím branku pro předchozí ofsajd Cicilii, útočníka u ostrova Curaçao, odvolal. A utnul slováckou radost, ale jen na chvíli.

Votroci ve zbytku zápasu, i když se na hrot vysunul také urostlý stoper Král, autor čtyř ligových branek, vyrovnat nedokázali. V poslední šanci poslal Rada míč z trestného kopu vedle branky a sen o postupu do finále MOL Cupu se rozplynul.

„Co nám chybělo k postupu? Gól. V prvním poločase jsme měli dvě šance, alespoň jednu jsme měli proměnit. Ve druhém poločase jsme hráli lépe, ale Slovácko dobře bránilo a těsné vedení ubránilo. Chtěli jsme do finále. Škoda, že to nevyšlo,“ neskrýval zklamání hradecký kapitán Adam Vlkanova.

Postup slavilo Slovácko, které 4. května v boji o pohárovou trofej vyzve na domácím stadionu Spartu Praha.

Hlasy trenérů:

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Viděli jsme dramatické semifinále, bojovné utkání, kdy pravděpodobně Slovácko o tu branku bylo lepší. Je potřeba mu poblahopřát k postupu do finále. Nás mrzí, že jsme poslední krůček neudělali do kýženého finále. Myslím, že jsme zase až tak daleko alespoň k vyrovnání a přivedení utkání do prodloužení neměli. Prohra nás mrzí, ale asi to dopadlo tak, jak to má být. Kvalita byla na straně soupeře. I když jsme v prvním poločase měli větší šance, Slovácko nás přehrávalo. Bohužel jsme nešli do vedení my, ale soupeř. Ve druhé půli jsem byl s naší hrou spokojený, ale zkušené mužstvo Slovácka si to defenzivou uhrálo a nepustilo nás až tolik do šancí. Vítězství Slovácka je zasloužené. Celkově pohár hodnotím kladně, zahráli jsme si ostré zápasy - Baník Ostrava, Bohemians a teď Slovácko. Pro nás byly určitě přínosem. Finále Slovácka se Spartou odpovídá situaci.“

Martin Svědík (Slovácko): „Je to příjemný pocit. Zahrát si finále se nepoštěstí každý rok. Je to odpověď všem těm, kteří nám postup nepřáli. Věděli jsme, že Hradec je dobře organizový a nepříjemný soupeř. V lize jsme s tím měli problém, ale pohár je něco jiného. Měli jsme dobrý vstup do prvního poločasu, ale pak jsme soupeře pustili do dvou šancí z pravé strany po centrech. Bylo důležité, že jsme neinkasovali, tam nás Fryšty (brankář Fryšták) dvakrát podržel. Pak jsme dali gól a měli další náznaky, bohužel jsme nenavýšili vedení. Ve druhém poločase jsme neudrželi balony na polovině Hradce, vracelo se nám to zpátky, nebyli jsme tolik kompaktní. Závěr byl bojovný. Škoda, že nám nebyl uznán druhý gól. Ale nakonec jsme to zvládli. Finále se Spartou je třešnička na dortu. Co víc si můžeme přát.“

MOL Cup – semifinále v Mladé Boleslavi:

Hradec Králové – Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 36. Šašinka.
Rozhodčí: Szikszay – Caletka, Paták. ŽK: Leibl, Doležal – Kalabiška. Diváci: 1230.
FC Hradec Králové: Vízek – Klíma, Král, Leibl – Mejdr, Kodeš, Rada, Harazim (68. Prekop) – Rybička (68. Dvořák), Vašulín (75. Doležal), Vlkanova. Trenér: M. Koubek.
1. FC Slovácko: Fryšták – Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška – Daníček, Levin (90. Šimko) – Petržela (67. Holzer), Sadílek, Havlík – Šašinka (52. Cicilia). Trenér: M. Svědík.