Sice drama, ale za dva body! Thriller v Litvínově rozhodl Blain

15. února 2024

Ještě po konci druhé třetiny málokdo z příznivců hradeckého hokeje pochyboval, že by si Lvi zpod Krušných hor podruhé odvezli tři body. Vedení 5:2 se však rozplynulo v poslední dvacetiminutovce, načež se tak muselo rozhodnout v prodloužení. V něm však hokejisté Mountfieldu nenechali Litvínov vyhrát poosmnácté na vlastním ledě, a tak trefa Jérémieho Blaina v čase 62:44 přisoudila Hradci druhý bod!

TDo sestavy Hradce Králové se po vypršení desetiměsíčního trestu za doping vrátili obránce Graeme McCormack a útočník Kevin Klíma. První šanci měl po Klímově přihrávce zpoza branky Jergl a na druhé straně se dostal do úniku Kirk, ale Pařík zasáhl. Za hosty zahrozil Okuliar a největší příležitost měl v polovině úvodní části Estephan, ale Tomka neprostřelil.

V 11. minutě sice Jergl po Pavlíkově přihrávce překonal litvínovského gólmana, ale gól neplatil. Pavlík přidržel Zilemu hokejku a kvůli jeho faulu byla hra přerušená. V přesilovce skončila mimo Paříkovu branku Hlavova teč a neuspěl ani Kirk.

V čase 14:03 při Jerglově trestu už se domácí dočkali vedení a od modré čáry se trefil Jaks, který bodoval v devátém utkání za sebou a vytvořil nejdelší sérii mezi obránci v sezoně. Mountfield odpověděl 58 sekund před koncem první části, kdy se za levým kruhem opřel do přihrávky Šťastného Blain a prostřelil Tomka.

Ve 24. minutě Hradec Králové otočil stav, ale na potvrzení branky si musel počkat až po druhém přezkoumání videozáznamu. Eberle se pokusil překonat Tomka zpoza branky, odkud zasunul puk k levé tyči. Litvínovský gólman jej udržel před brankovou čárou levým betonem u tyčky, ale Jasper dorážkou posunul kotouč do branky. Sudí Kika s Mrkvou situaci přezkoumali a potvrdili gól. A znovu pak i po trenérské výzvě Litvínova.

Následoval trest pro domácí, za 13 sekund ještě fauloval Ondřej Kaše a přesilovou hru pěti proti třem po 44 sekundách využil Okuliar, který usměrnil k levé tyči Blainovu přihrávku. Za 16 vteřin putoval na trestnou lavici Zeman a další výhodu dvou mužů Mountfield opět využil díky Okuliarově dorážce.

V 27. minutě překonal Tomka z levého kruhu Jasper a do litvínovského brankoviště se postavil čerstvý reprezentant Zajíček. V čase 31:31 při Jasperově vyloučení snížil Ondřej Kaše a Litvínov se snažil vrátit do hry.

Ve druhé třetině ještě domácí tým nevyužil přesilovku při McCormackově trestu, ale 10 sekund před jejím koncem byli vyloučeni hostující Eberle s Pláňkem. Po minutě a půl závěrečné části využil přesilovku pěti proti třem po střele Ondřeje Kašeho z dvojnásobné dorážky Hlava.

V 46. minutě po Koblasově pokusu zamířil do odkryté branky Kirk a bylo to jen o gól. Zvýšil náskok hostů mohl Okuliar, ale Zajíček mu hattrick nedovolil. V čase 55:51 po Zemanově střele vyrovnal Hlava. V prodloužení se Litvínov ubránil při vyloučení Ondřeje Kašeho za nesportovní chování. Po Estephanově trestu se síly na ledě vyrovnaly a po přihrávce Tamášiho rozhodl Blain.

Ohlasy trenérů:

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): Myslím, že první třetina byla velmi vyrovnaná a kvalitní z obou stran. Velmi nás mrzí branka, kterou jsme inkasovali v samém závěru první části. Pak by byl obraz možná trochu jiný. Hodně se věnujeme standardním situacím, bohužel tentokrát jsme v první třetině inkasovali neuznaný gól a poté i gól na 1:2 po standartní situaci. Tam jsme reagovali výzvou, protože jsme byli přesvědčení, že rozhodčí uznal gól, kdy kotouč přešel čáru, podle našeho názoru, po nedovoleném bránění na gólmana. To nám bylo rozporováno. Poté jsme bohužel dvěma hloupými fauly nabídli soupeři přesilové hry, který je využil. Rázem byl stav utkání 1:5. Myslím, že nám hodně pomohl gól na 2:5. Troufám si říct, že mužstvo si před třetí třetinou velmi věřilo, nechci po bitvě dělat chytráka, že zápas dovede do prodloužení. To se nakonec podařilo, byť nás to stálo dramaticky hodně sil. O to více pak mrzí, že jsme obrat nedokonali, ale k tomu se vyjadřovat nebudu. Co se týče toho zásadního ze zápasu, tak soupeři patří respekt. Jednoznačně je vidět, že soupeř v loňském play-off nabral velké zkušenosti. Mluvím o tom cíleně, protože závěr sezony se blíží a na soupeři jsem viděl, že mají play-off návyky a budou nepříjemným soupeřem jakémukoliv týmu. Nejzásadnější věc je poděkování našemu týmu. Troufám si tvrdit, že kluci vstali z mrtvých. Po výsledku utkání bod bereme.

Tomáš Hamara (Mountfield HK): Utkání určitě hodnotíme kladně, jsme rádi za dva body, protože jsme sem jeli s velkým respektem. Věděli jsme, že Litvínov je, co se domácích zápasů týče první v tabulce, vůbec doma neztrácí body, je velice silný. Má velice kvalitní tým, takže jsme za výhru rádi. Průběh nám hrál do karet, abychom vyhráli za tři body. Myslím, že dvě třetiny jsme zvládli výborně, že jsme hráli, co jsme chtěli, byli jsme aktivní. Litvínov se do utkání vrátil třemi góly z přesilovky. Na začátku třetí třetiny využil přesilovku 5 na 3. My jsme se trošičku zatáhli, přestali jsme být aktivní, což samozřejmě Litvínovu nahrávalo. Potom hrál silný na kotouči, dokázal se prosadit. Samozřejmě, když nejsme aktivní, dáme jim prostor, tak toho dokáží využít. Vrátili se do zápasu, dali gól na 4:5 a poté na 5:5. Vyrovnali zaslouženě, nás mrzí, že jsme nevydrželi tři třetiny, ale zase na druhou stranu velký respekt k prodloužení. Jsme rádi, že jsme si domů odvezli bod navíc.

44. kolo hokejové extraligy

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 5:6 v prodl. (1:1, 1:4, 3:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Jaks (Koblasa, Hlava), 32. O. Kaše (Hlava, D. Kaše), 42. Hlava (O. Kaše, Jaks), 46. Kirk (Koblasa, Abdul), 56. Hlava (D. Zeman, Baránek) - 20. Blain (Šťastný), 24. Jasper (Eberle), 25. Okuliar (Blain, T. Pavelka), 26. Okuliar (T. Pavelka, Estephan), 27. Jasper (Lalancette, Jergl), 63. Blain (Tamáši). Rozhodčí: Kika, Mrkva - Gerát, Klouček. Vyloučení: 4:8, navíc Koblasa (Litvínov) do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 3731.

Sestavy:

Litvínov: M. Tomek (26. Zajíček) - Baránek, D. Zeman, Zile, Jaks, Czuczman, Demel, Šalda - Kudrna, Gut, Koblasa - Hlava, D. Kaše, O. Kaše - Maštalířský, Kirk, Abdul - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Hradec Králové: Pařík - Blain, Freibergs, Pláněk, T. Pavelka, McCormack, Kalina, Marcel - Okuliar, Tamáši, Perret - Estephan, Miškář, Šťastný - Jergl, Kevin Klíma, R. Pavlík - Eberle, Lalancette, Jasper. Trenér: T. Martinec.