Škroupovka k jubileu legendy konkretismu nabízí výstavu Hajnové a Jebavého
24. března 2025 Autor: Hynek Šnajdar

Podle kurátorky výstavy Martiny Vítkové kresba bývá záznamem myšlenky, přípravou, v níž se rozvíjejí další záměry. Je nejbezprostřednějším vyjádřením autorových konceptů, úmyslů i emocí. Do výstavy byly vybrány kresby, jež jsou výjimečnou událostí. Rychlým zachycením okamžiku i trpělivým rozvíjením trasy tužky či pera po ploše.
„Kresby Dalibora Chatrného plně vystihuje slovo „gesto“, energie v každá čáře. Vladana Hajnová kreslí i píše obouruč. Navíc kresbu ustavuje v prostoru soustavou jemných drátů nebo stopou 3D pera. Jaroslava Jebavého okolo roku 2000 ovlivnila cesta do New Yorku. Město, které nikdy nespí, poznáte i mezi opakujícími se vrstvami kroužků,“ uvedla kurátorka.
Tvorbu člena Klubu konkretistů Dalibora Chatrného (1925-2012) charakterizuje nepřekonatelná objevitelská touha intuitivně a zároveň systematicky prozkoumávat možnosti i chování našeho světa. „Zkoumal, jak věci fungují v materiálním i nemateriálním světě. Prostudoval náhodné procesy, vztahy mezi světlem a stínem, vzduchem, vodou a zemí, konfrontace vertikál s horizontálou, realitu a její stínovou podobu, odraz a převrácení v zrcadlech. Vymýšlel si vlastní techniky, používal nejrůznější dostupné a zbytkové materiály,“ prozradila Vítková.
Ateliérem tohoto významného umělce prošla vystavující grafička, kreslířka, pedagožka a autorka objektů Vladana Hajnová, členka KK3. Prostředkem její tvorby jsou běžně dostupné materiály, například špejle, brčka, využívá také, jak je patrné z expozice, dráty a pletivo. Její objekty jsou světelně prostupné, v posledních letech se zaměřuje na práci s 3D perem. Někdy jde o tvar uzavřený, respektující hrany tělesa. Tvary odrážejí chaos a neuspořádanost vnějšího světa.
„Barvy kolem, které se dají smísit. Barvy v kruzích, kruhy v barvách. Čas nezastavíš i když ho zastřelíš,“ napsal kdysi výstižně druhý vystavující, rovněž člen KK3, konceptuální malíř, autor kreseb a koláží Jaroslav Jebavý (1952-2022). „Základem jeho výtvarného jazyka jsou kruhy. Kreslířské i malířské dílo má znaky performance a body-artového zkoumání limitů vlastního těla. Soustavy a vrstvy jeho procesuálního kroužení mohou ilustrovat vlnění subatomárních částic, příběh vesmíru nebo ponor do nanorozměrů,“ vysvětlila kurátorka. Výstava v Galerii Škroupovka potrvá do 30. března.
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar