Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec je vyzbrojen. V lize chce být zase vidět. Týmu věřím, řekl Sabou

26. 7. 2022

Hradec je vyzbrojen. V lize chce být zase vidět. Týmu věřím, řekl Sabou 26 snímků
S novým partnerem, kterým se stala sázková kancelář Tipsport, pokračujícím kapitánem Adamem Vlkanovou a chutí navázat na šesté místo z minulé sezony vstupují do nového ročníku fotbalisté FC Hradec Králové. „Nejsme slabší než loni," prohlásil trenér Miroslav Koubek. Votroci zahájí ligovou soutěž nedělním duelem se Slavií Praha. Domácí zápasy budou hrát opět v Mladé Boleslavi.

Plány na novou sezonu odtajnili fotbalisté Hradce Králové. Šestý tým minulého ročníku nejvyšší soutěže chce opět čeřit prvoligové vody. „Ve sportu se nedá plánovat, ale rádi bychom navázali na výkonnost z minulé sezony. Když budu konkrétní, tak minimálně prostřední skupina by byla dobrá. Rozhodně bychom se chtěli vyhnout skupině o udržení,“ vyhlásil cíl trenér Miroslav Koubek na tiskové konferenci, která se uskutečnila v úterý 26. července v A-sportu, zábavním a bowlingovém centru v Malšovicích.  

„Mužstvo na nás působí dobře, a to i po herní stránce. Nejsme slabší než loni. Dokonce bych řekl, jsme herně dál, jsme vyspělejší,“ poukázal zkušený kouč.

„Před novou sezonou mám velký respekt. Každý říká, že druhý rok je těžší, ale já se na to dívám i trochu jinak. Tým je zase zkušenější a vyzrálejší,“ řekl sportovní ředitel Jiří Sabou.

„Z mužstva cítím sílu, zdravou pokoru, kluci se chtějí posouvat a chtějí hrát za Hradec. Ukázali velké srdce a rádi by navázali na minulou sezonu. Tomuhle týmu věřím,“ dodal Sabou.   

S novým partnerem v zádech

Do nové sezony první ligy vstupuje fotbalový klub FC Hradec Králové s novým generálním partnerem, sázkovou kanceláří Tipsport, jejíž název Votroci ponesou na dresech. 

„Jedná se o jednu z největších, ne-li úplně největší společnost na poli sázkových her. V oblasti generálního partnerství jsme formy spolupráce ladili během jara. Jsem moc rád, že vše dospělo k dohodě,“ pochvaloval si Richard Jukl, generální manažer klubu.

„Do sezony tak vstupujeme s novým partnerem, s novou vizáží a velmi si toho vážíme. Takového partnera je vždycky dobré mít v zádech a věřím, že i sportovně navážeme na minulou sezonu,“ doplnil.

Spokojenost panuje i na straně Tipsportu. „Velmi si vážíme a ceníme nové spolupráce s FC Hradec Králové, který je regionálně největším klubem, stejně jako my jsme jednička na trhu. Naše spolupráce jen dál prohlubuje naši podporu sportu v celé republice. Věříme, že podmínky v Hradci ještě vylepšíme a promítne si to i do výsledků v příští sezoně, které budou neméně úspěšné a třeba dokonce ještě lepší,“ prohlásil Jiří Hadrava, PR manažer sázkové kanceláře.

V příštím roce na novém stadionu

Pro hradecké fanoušky je výtečnou zprávou, že výstavba nového stadionu jde podle plánu a v příští sezoně 2023/24 už příznivci uvidí fotbalisty v nové aréně v Malšovicích.

„V minulosti byl nový stadion evergreen, ale tentokrát jsem velmi rád, že je tomu naopak. Do 30. června 2023 by mělo dojít k ukončení a předání stavby, jak zní ve smlouvě, kterou město podepsalo se sdružením firem provádějícím výstavbu,“ řekl potěšitelnou zprávu Richard Jukl s tím, že hradecký klub bude moci stadion využívat od 1. července.

„Počítáme s tím, že novou sezonu 2023/24 odehrajeme už na novém stadionu a také bychom rádi uskutečnili i atraktivní utkání v rámci slavnostního otevření arény,“ nastínil Jukl.

Výstavbu provádí sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont a práce pokračují zdárně.  „Stavbu sledujeme, účastníme se kontrolních dnů. Vše běží podle plánu,“ potvrdil Richard Jukl.

Zahrát si ligu v nové aréně je velkou motivací pro celé mužstvo. „Každý den vidíme, jak tam jeřáby krouží, stadion roste a to je pro nás ten největší a obrovský motiv. Přivést první ligu na nový stadion,“ prohlásil trenér Miroslav Koubek.

Za hráče koučova slova potvrdil kapitán Adam Vlkanova. „Pro nás pro hráče, kteří jsme tady déle než osm let a stále jsme slyšeli, že se něco bude dít, je dobrou zprávou, že se staví. Pro nás je to skvělé. Už vidíme rysy stadionu a věřím, že v Hradci přijde fotbalový boom. Pak se dá hrát i o vyšší příčky, když má klub odpovídající stadion.“

Budou si brankáři tahat sirky?

Po úspěšném vystoupení Votroků v uplynulém ligovém ročníku byl pochopitelně zájem o nejlepší hráče. Ze stěžejních fotbalistů odešli Jan Mejdr do Sparty a Jan Král do belgického Eupenu. Nahradit by je měli Adam Gabriel (Sparta) a Ondřej Ševčík (Líšeň).

„S kádrem jsem spokojený, nechtěli jsme dělat překotné změny, tomuhle týmu věřím. Odešli nám klíčoví hráči. Věřím, že nově příchozí je dokážou nahradit a budeme stejně silní,“ přeje si sportovní ředitel Jiří Sabou.

Dalšími novými tvářemi jsou záložník Vojtěch Smrž, který přišel z Karviné výměnou za Dominika Soukeníka, a brankář Pavol Bajza ze Slovácka.   

Změny v kádru

  • příchody: Adam Gabriel (Sparta), Vojtěch Smrž (Karviná), Pavol Bajza (Slovácko), Michal Reichl (Dukla - návrat z host.), Ondřej Ševčík (Líšeň), Lukáš Hájek (z B-týmu). Hostování změněno v přestup: Jakub Klíma (Mladá Boleslav), Filip Kubala (Slovácko)
  • odchody: Jan Mejdr (Sparta), Jan Král (Eupen/Bel.), Dominik Soukeník (Karviná), Denis Donát (Mladá Boleslav), Jiří Kateřiňák (Třinec - host.), Vilém Fendrich (bez angažmá), Denny Samko (Varnsdorf), Marek Kejř, Jan Záviška, Filip Firbacher, Ondřej Mach (vš. Chrudim - host.)  

Právě mezi gólmany musejí trenéři vyřešit zapeklitou situaci - kdo bude jedničkou. Minulou sezonu dokončil v brance Patrik Vízek, který také jako jediný zůstal, protože Vilému Fendrichovi klub neprodloužil smlouvu a Ondřej Mach odešel na hostování do Chrudimi, kam také zamířila trojice Firbacher, Kejř a Záviška. V létě se vrátil brankář Michal Reichl z Dukly a přišel zmíněný Bajza.

„Kdo bude chytat? V tuto chvíli opravdu nevím, všichni jsou vyrovnaní. Asi jim dáme různě dlouhé sirky, a kdo si vytáhne tu nejdelší, půjde do branky,“ usmál se Miroslav Koubek, ale pak vážně dodal: „Opravdu to je pro nás těžké. Rozhodneme se ve čtvrtek.“

Hradečtí by rádi ještě posílili. „V kádru máme 22 hráčů. Koukáme do Sparty, do Slavie, kdyby se tam objevilo pro nás zajímavé jméno. Rádi bychom přivedli hráče na levou stranu. Máme tam jen Filipa Novotného,“ uvedl sportovní ředitel Jiří Sabou.

„Navíc Otto Urma je zraněný na delší dobu, to nás zaskočilo,“ dodal trenér Miroslav Koubek.

Předností je fungující kabina

Letní příprava byla pro hráče náročná, nikoliv už neznámá. Trenéra Miroslava Koubka poznali v loňské sezoně. „Věděli jsme, co od trenéra můžeme čekat, první dny byly hodně náročné, možná až moc,“ usmál se Adam Vlkanova a pokračoval: „Jenže všichni víme, že v minulé sezoně nám to přineslo úspěch. Teď už jde jen o to, abychom formu vyladili, byli tak dobří jako minulý rok a zase jsme byli postrachem všech týmů. Příprava k tomu prospěla a jsme připraveni.“ 

„Na rozdíl od Vlčáka jsem nevěděl a nečekal, jaká bude příprava,“ usmál se Adam Gabriel, nejzvučnější letní posila ze Sparty, a doplnil: „Důležité bylo, že jsme sehráli hodně zápasů a každý se mohl dobře připravit, času bylo dost. Myslím si, že kondice je u hráčů na vysoké úrovni a tým je dobře připraven,“ prohlásil Gabriel, jehož otec Petr si zahrál za Spartu i reprezentaci.

Hradeckou předností je skvělá parta a fungující kabina, jak se říká. „Kabina je nadstandardní. Je to plus. Někde mají sice o vířivku víc, ale výborná parta je klad pro Hradec. Tohle nás může posunout dál a přinést body navíc,“ přidal svůj poznatek Adam Gabriel.

„Snažili jsme se, aby nově příchozí hráči kabinu nepoškodili," vypíchl záměr při výběru nových hráčů trenér Miroslav Koubek.

„Chceme navázat na výsledky z předchozí sezony, předpokladem toho jsou hladovost a motivace mužstva, jako tomu bylo loni. A v neposlední řadě i zachování silných vztahů v kabině. Pokud jde o sportovní růst, tak hráči mají dobré příklady v těch, co odešli do velkých klubů,“ poukázal Koubek.  

Podle trenéra byla příprava, která proběhla v šesti a půl týdnech, dostatečná. „Termínovka přinesla dlouhou dovolenou, tak naším hlavním úkolem bylo rychle obnovit trénovanost mužstva. Druhým úkolem pak bylo zacelit díry po oporách, které odešly. Uvidíme, jak se nám to podařilo. Noví hráči ukazují dobré předpoklady,“ poznamenal sedmdesátiletý kouč.

„Mužstvo na nás působí dobře, a to i po herní stránce. Nejsme slabší než loni. Dokonce bych řekl, že jsme herně ještě vyspělejší,“ řekl Miroslav Koubek, jehož tým v přípravě vyhrál sedm zápasů z osmi.

Kapitán setrvá a je připraven

Sám Adam Vlkanova prožil perné léto. Psalo, že se odejde, nakonec na východ Čech dorazila jediná oficiální nabídka, poslala ji Slavia Praha, ale neodpovídala představám hradeckého klubu. Kapitán tak zřejmě zůstane. 

„Prožíval jsem to dost, ale pokud zůstanu, něco je ještě ve hře, tak udělám co nejvíc pro to, aby se Hradci dařilo co nejlépe, jak jen to půjde. Uvidíme, jestli tady budu jen tuhle sezonu, nebo do konce kariéry, ale teď jsem natavený tak, abychom hráli dobře. Vždycky mě lákalo přivést Hradec na nový stadion, ale člověk nikdy neví, co bude,“ řekl Vlkanova.

Fakt, že nejproduktivnější hráč Votroků v uplynulém ročníku za 8 gólů a stejný počet asistencí, bude nadále oblékat černobílý dres, pochopitelně potěšil trenéra Miroslava Koubka. „Adam patří k našim nejlepším ofenzivním hráčům a jako trenér jsem samozřejmě za jeho setrvání velice rád,“ řekl.

„Oporou týmu byl už v minulých letech a naposledy měl úžasnou sezonu, kterou dokonce zakončil zápasem v reprezentaci. Mimo Slavie ale v létě na Adama nepřišla nabídka, která by splňovala naše představy. Je profesionál a věřím, že Adam potvrdí minulou sezonu,“ přeje si Jiří Sabou.

A to je i přání hradeckých fanoušků, aby kapitán Adam Vlkanova a spol. zažili opět úspěšnou sezonu. Start do ligového ročníku bude ostrý. V neděli 31. července do Mladé Boleslavi, kde Votroci opět budou hrát své domácí zápasy, dorazí Slavia Praha (16.00).    

Soupiska fotbalistů FC Hradec Králové 2022/23

Brankáři: 1 (číslo) - Patrik Vízek (29 let), 12 - Michal Reichl (29), 20 - Pavol Bajza (30, Slovensko).
Obránci: 4 - Otto Urma (27), 13 - Adam Gabriel (21), 14 - Jakub Klíma (23), 18 - Michal Leibl (30), 19 - Ondřej Ševčík (27), 21 - Štěpán Harazim (22), 25 - František Čech (24), 26 - Daniel Kutík (18).  
Záložníci: 2 - Vojtěch Smrž (25), 3 - Jakub Kučera (25), 6 - Lukáš Hájek (20), 8 - Adam Vlkanova (27), 16 - Filip Novotný (26), 22 - Petr Kodeš (26), 23 - Jakub Rada (35), 28 - David Doležal (22).
Útočníci: 7 - Petr Rybička (26), 9 - Filip Kubala (22), 11 - Erik Prekop (24, Slovensko), 15 - Daniel Vašulín (24), 17 - Pavel Dvořák (33), 27 - David Jurčenko (18).

Realizační tým - trenér: Miroslav Koubek. Asistenti: Stanislav Hejkal, Adrian Rolko. Trenér brankářů: Tomáš Poštulka. Kondiční trenér: Marek Mandelbaum. Vedoucí mužstva: Jiří Jiřík. Masér: Aleš Kobr. Fyzioterapeut: Zdeněk Mikan. Lékaři: MUDr. Martin Korbel, MUDr. Stanislav Šopák, MUDr. Martin Votypka, MUDr. Pavla Novotná.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra