Hradečtí po Slavii obrali i Spartu! Z Letné vezou bod
30. dubna 2022

Poprvé v samostatné historii české nejvyšší soutěže fotbalisté Hradce Králové bodovali na Letné. Naposledy fotbalisté Hradce Králové neprohráli na hřišti Sparty v květnu 1966. Tehdy utkání skončilo 1:1 a stejný výsledek Votroci uhráli na půdě Pražanů i ve druhém utkání ve skupině o titul. Po senzační výhře nad Slavií (4:3) v minulém kole FORTUNA:LIGY je to další velký úspěch Východočechů.
„Před zápasem jsem hráčům říkal, že jsme o body obrali Plzeň i Slavii a zbýval nám poslední vroubek a tím byla Sparta. Jsem rád, že se nám to povedlo. Jsme velmi spokojení,“ radoval se po utkání trenér Miroslav Koubek, který oproti předchozímu vítěznému zápasu musel udělat jednu změnu v sestavě – nemocného stopera Jakuba Klímu nahradil František Čech.
Sparťany, které ve středu čeká finále MOL Cupu se Slováckem, semifinálovým přemožitelem Hradce, potkala před zápasem citelná ztráta. Při rozcvičce se zranil mladý supertalent Adam Hložek, jenž vítěznými góly rozhodl oba vzájemné duely s Votroky (4:0, 1:0) v letošní sezoně.
Utkání začalo svižně. Za první čtvrthodinu bylo na obou stranách několik velmi dobrých příležitostí. Hned v úvodu se ze strany na gólmana Patrika Vízka řítil Lukáš Haraslín, ale hradecký brankář včasným vyběhnutím jeho pokus o kličku zastavil. Poté dvakrát pálil sparťanský kapitán Pavelka, první střelu po zemi Vízek skokem chytil, druhý pokus směřoval těsně vedle.
Následně přišly velké chvíle hradeckého týmu. Po střelách Filipa Novotného a Daniela Vašulína, které brankáři Milanu Hečovi moc vrásek na tváři nepřivodily, se do dobré pozice dostal opět Novotný, ale sparťanského gólmana z úhlu nepřekonal, ani nenahrál míč před branku.
Vzápětí přišla velká šance Filipa Kubaly, jehož prudkou ránu z vápna Heča bravurně vytáhl nad břevno.
Po oboustranně svižném úvodu, kdy se hrálo v rychlém tempu a útoky se střídaly na jedné i druhé straně, šancí ubylo. Před přestávkou Vízek kryl střelu Haraslína z přímého kopu.
Pět minut po změně stran po souboji Michala Leibla s Tomášem Čvančarou ve vápně rozhodčí Petr Hocek nařídil pokutový kop. Byla to vůbec první penalta, která se v letošní sezoně zahrávala proti Hradci. K exekuci se postavil Dávid Hancko, gólman Vízek sice směr střely slovenského obránce vystihl, ale zabránit gólu nedokázal.
Votrokům se Hockův verdikt pranic nelíbil, trenér Koubek se na lavičce jen kysele usmál a pak pěkně od plic řekl hlavnímu sudímu své, za což uviděl žlutou kartu. „Nechci se k tomu moc vyjadřovat. Byl to přísně nařízený pokutový kop, ale mužstvo na to zareagovalo velmi dobře a dokázalo vyrovnat,“ uvedl po utkání Miroslav Koubek.
„Drželi jsme se navzájem, pak jsme se pustili… Co na to říct, rozhodčí to viděl jako penaltový zákrok, potvrdil to i VAR, tak se nemá cenu o tom bavit,“ dodal jeden z aktérů souboje Michal Leibl, který se ale po necelé čtvrthodině gólově vykoupil.
Střídající Jakub Rada rozehrál ze strany trestný kop a Leibl zblízka ve skluzu dorazil míč do branky. „Při standardce jsem cítil, že to klukům můžu vrátit a povedlo se. Tenhle gól si budu pamatovat hodně dlouho. Dát gól na Spartě a ještě vyrovnávací, to je úžasný pocit,“ zářil radostí Leibl, jenž v 17. ligovém duelu v dresu Hradce vstřelil premiérový gól.
S blížícím se koncem si sparťané chtěli vytvořit tlak, ale v jejich jediné velké šanci Vízek fantasticky vyrazil zakončení Hancka po centru Dočkala. „Patrik Vízek byl vynikající," chválil gólmana Koubek.
Byl to nakonec Hradec, který si mohl odvézt všechny tři body. Čtyři minuty před koncem utkání Mejdr našel centrem střídajícího Dominika Soukeníka, který ovšem zblízka hlavou Heču nepřekonal. Sparťanský gólman taktéž předvedl výtečný zákrok.
V nastaveném čase ještě pálil Čvančara vedle a pak už propukla hradecká radost. Votroci se Spartou bodovali v lize po osmi prohrách v řadě, poprvé od února 2012, kdy Pražany doma porazili 1:0. Další zajímavostí je, že až v 31. vzájemném ligovém duelu těchto dvou soupeřů došlo k první remíze.
V dalším utkání fotbalisté Hradce Králové vyrazí v sobotu 7. května do Ostravy (19.00).
Hlasy trenérů:
Pavel Vrba (Sparta): „Nevím, jestli tým působil odevzdaně, ale odehráli jsme nepovedené utkání. Zápas nám nevyšel a jsem zklamaný. Zápas nám před finále (domácího poháru se Slováckem) neukázal vůbec nic, spíš nám zamotal hlavu. Odehráli jsme vítězné zápasy, ale bohužel jsme na ně nenavázali v momentě, kdy jsme věřili, že nad Hradcem vyhrajeme a zase se dotáhneme na špici, protože Slavii a Plzeň čeká vzájemný zápas. Je to pro mě velké zklamání, že se nám to nepodařilo a že jsme nedokázali stáhnout špičku ještě víc, jak bychom si před posledními zápasy představovali."
Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Jsme velmi spokojení, devátý zápas po sobě bodujeme. Na těžké půdě Sparty, kde se body nedělají lehce a často, toho si velice vážíme. Pokud jde o výkon našeho mužstva, myslím si, že remíza je maximum, kterého jsme dneska mohli dosáhnout. Uznám, že Sparta byla kombinačně, herně i přechodově nebezpečnější, o něco silnější. Neměli jsme úplně dobrý vstup do utkání. Hráči se v prostředí, které pro ně vždycky bude sváteční a trošku neklidné, musí rozjet. Potom už to bylo lepší, bylo to v pořádku. Nebyl jsem ale celý zápas spokojený s tím, jak jsme ve středu pole nezískávali odražené míče zejména po vzdušných soubojích. Tam byl největší deficit našeho výkonu. Dobře nám ale zahrála obrana a především nás podržel stále lepší a lepší a dneska vynikající Patrik Vízek v bráně. To byl hlavní důvod, že jsme utkání přivedli do bodu. V defenzivě jsme nepodlehli, Sparta nás nezlomila, i když se dá říct, že v závěru měla silný tlak. Dala branku z penalty, kterou nepřijímám."
Sparta Praha – Hradec Králové 1:1 (0:0)Branky: 52. Hancko z pen. - 65. Leibl. |
FORTUNA:LIGA
Skupina o titul:
Slovácko – Ostrava 3:1
Slavia Praha – Plzeň 1:1
1. | Plzeň | 32 | 23 | 7 | 2 | 57:21 | 76 |
2. | Slavia | 32 | 23 | 5 | 4 | 75:24 | 74 |
3. | Sparta | 32 | 21 | 7 | 4 | 69:34 | 70 |
4. | Slovácko | 32 | 19 | 5 | 8 | 54:34 | 62 |
5. | Ostrava | 32 | 14 | 9 | 9 | 56:45 | 51 |
6. | Hradec Králové | 32 | 10 | 14 | 8 | 43:44 | 44 |
Skupina o 7. až 10. místo:
Mladá Boleslav – Č. Budějovice 1:0, první zápas: 3:2, postupuje Mladá Boleslav
Liberec – Olomouc 0:2, první zápas: 0:1, postupuje Olomouc
Skupina o udržení:
Bohemians – Pardubice 0:1
Jablonec – Karviná 2:0
Zlín – Teplice 3:0
Pozn. Karviná sestupuje do druhé ligy
11. | Zlín | 32 | 9 | 7 | 16 | 40:54 | 34 |
12. | Pardubice | 32 | 7 | 9 | 16 | 37:67 | 30 |
13. | Jablonec | 32 | 5 | 14 | 13 | 24:46 | 29 |
14. | Teplice | 32 | 8 | 4 | 20 | 31:54 | 28 |
15. | Bohemians | 32 | 6 | 9 | 17 | 36:59 | 27 |
16. | Karviná | 32 | 3 | 9 | 20 | 31:55 | 18 |
Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz