Neděle

16. června 2024

Nyní

20°

Zítra

23°

Svátek má

Doležal si plní sen, studuje a rád by hrál na novém stadionu

10. 5. 2022

page.Name
Patří mezi fotbalisty, kteří dokážou skloubit vrcholovou sportovní kariéru se studiem vysoké školy. Dvaadvacetiletý záložník David Doležal, který na hřišti Baníku Ostrava nastoupil v dresu Hradce Králové poprvé v lize v základní sestavě, má sen. „Rád bych se více prosazoval v týmu a zahrál si na novém stadionu," prozradil.

Poprvé v kariéře nastoupil v základní sestavě v prvoligovém utkání. Záložník David Doležal naskočil od začátku zápasu na hřišti Baníku Ostrava (1:3). „Byl jsem natěšený. Jako fotbalista o tomhle sníte odmalička,“ uvedl dvaadvacetiletý hráč Hradce Králové, který si ligový debut odbyl v únorovém utkání proti Slavii (1:5). Kromě fotbalu studuje vysokou školu - Fakultu informatiky a managementu na hradecké univerzitě. „Budu končit bakalářské studium a chystám se pokračovat i na navazující studium. S fotbalem se to dá skloubit. Univerzita i učitelé mi vycházejí vstříc. Rozvrh si můžu nastavit, jak potřebuji," říká. 

Poprvé jste nastoupil do ligového utkání v základní sestavě. Jak jste to prožíval?
Z pocitů převládala natěšenost. Jako fotbalista už odmalička sníte o tom, že jednou nastoupíte v první lize, takže to byl jeden z mých splněných cílů. Cítil jsem také lehkou nervozitu, ale ta byla spíš v týdnu. Před zápasem a v samotném utkání už odpadla.

Snil jste odmalička o kariéře fotbalisty, nebo jste měl ještě další přání?
Určitě to byl můj sen, odmala jsem chtěl být fotbalistou. Do toho ještě studuji vysokou školu na Fakultě informatiky a managementu v Hradci. Teď budu končit bakalářské studium a chystám se pokračovat na navazující studium. A jestli se dá studium skloubit s fotbalem? Dá se to. Univerzita i učitelé mi vycházejí vstříc. Rozvrh si můžu nastavit, jak potřebuji a školu můžu skloubit s tréninky.

V lize máte tři starty. Premiéru jste si odbyl v únorovém utkání proti Slavii (1:5). Na hřiště jste šel na poslední půlhodinu za stavu 0:4. Jaký to byl pro vás debut?  
Nastoupit proti Slavii bylo krásné. Hned první start a hned proti takovému týmu to v mých představách ani nebylo, ale výsledek nebyl ideální. Radši bych nastupoval za jiného stavu, minimálně remízového. Pocity jsem měl rozdílné. Na jednu stranu jsem byl zklamán z toho, jaký je výsledek, ale na druhé straně jsem měl radost, že jsem se dostal na hřiště a nastoupil ke svému prvnímu zápasu v lize.

Čtěte také: Úspěšnou jízdu zastavil Baník. Votroci skončí šestí

 

Do hradeckého A-týmu jste nakoukl jako poměrně mladý a zpočátku jste dostával víc šancí. Postupně jste ale ze sestavy vypadl a na hřiště jste se nedostával. Co se ve vás odehrávalo?
Před tímto prvoligovým ročníkem mě přibrzdilo zranění, ale před tou předcházející druholigovou sezonou jsem nastupoval sporadicky. Také jsem byl zraněný, ale to nebyl ten hlavní důvod. Poměrně včas jsem byl připraven, ale spíš jsem byl zklamán a demotivován z toho, že jsem nedostával tolik příležitostí. To se na mých výkonech podepsalo. Na druhou stranu se mužstvu dařilo, nebyl důvod dělat velké změny, což jsem chápal. Cítil jsem to tak, že jsem nemusel nastupovat do každého zápasu hned od začátku, ale představoval jsem si, že minimálně z lavičky jsem jako střídající hráč mohl nastupovat víc. Bylo to pro mě těžší období, ale zase jsem z toho čerpal do téhle sezony. Věděl jsem, že když se mi povede zimní příprava, tak mi trenér tu šanci dá, což se nakonec splnilo.

Co vám osobně ligové zápasy ukázaly? A co vám říká trenér Miroslav Koubek?
Oproti druhé lize jsou zápasy rychlejší, ale to mi obecně bylo jasnější už z tréninků, které se za ten rok staly obtížnějšími, byly daleko rychlejší. Druhou věcí z těch pár zápasů je, že potřebuji získat větší sebevědomí a podávat ještě lepší výkony. Trenér po nás chce intenzivní hru, hodně běhat, což je nakonec z našeho stylu hry jasné. Tohle jsem se snažil v zápase v Ostravě plnit a také dodržovat taktické pokyny. Ve střední záloze odebírat míče, neprohrávat souboje a přinést i nadstavbu směrem dopředu.

Je vám pozice středního záložníka nejbližší?
V tomhle systému, který hrajeme, tak ano. Nejsem úplně defenzivním typem hráče, vyhovuje mi tato pozice, kdy více hraji i dopředu. Dříve jsem hrával dokonce výše postaveného a útočněji laděného záložníka, takovou tu desítku, nebo jsem hrával i na křídelní pozici, ale post středního záložníka je mně vlastní.

Jaký je váš cíl do další kariéry?     
Můj nejbližší sen je více se prosazovat v týmu a zahrát si na novém stadionu v Hradci. Tenhle cíl bych si chtěl splnit.

Nad Plzní chceme vyhrát a je nám jedno, jaké jsou okolnosti," říká Doležal

Fotbalisté Hradce Králové v mistrovské skupině míchají kartami v boji o titul, porazili úřadujícího mistra - Slavii (4:3), bod vzali Spartě (1:1). V předposledním utkání sezony přivítají ve středu od 19 hodin v Mladé Boleslavi vedoucí Plzeň, které má v čele tabulky dvoubodový náskok před Slavií. K utkání s Viktorií záložník David Doležal říká: 

„Pro nás je to stejné jako před zápasy se Slavií a se Spartou, která už sice byla ze hry. Šli jsme do toho s tím, že chceme vyhrát. O zápasu s Plzní se samozřejmě bavíme, víme, že můžeme ovlivnit boj o titul, je to už předposlední kolo. Chceme nad Plzní vyhrát a je nám jedno, jaké jsou okolnosti."

 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz