Středa

7. června 2023

Nyní

21°

Zítra

23°

Svátek má

Kdo vyhraje pohár? Hradecká Slavia vyzve Libčany. Finále uvidí Hořice

31. 5. 2022

page.Name
Ve finále letošního ročníku Poháru hejtmana Královéhradeckého kraje se utkají fotbalisté Slavie Hradec Králové a Libčan. Favoritem duelu, který se uskuteční ve středu 1. června od 18 hodin v Hořicích, je tým „sešívaných“, ambiciózní klub, jenž cílí na historické vítězství v poháru. Proti bude stát ostřílený pohárový tým, který tuto trofej získal před třemi lety.

Fotbalisté hradecké Slavie si před sezonou dali za cíl pokusit se získat double. Tedy vyhrát krajský přebor a postoupit do divize a k tomu přidat triumf v Poháru hejtmana. „Vzhledem k současnému postavení v tabulce krajského přeboru, kde jsme druzí, je naší prioritou vyhrát pohár. Pro nás je to hodně důležitý zápas, ve kterém chceme stoprocentně uspět,“ vyhlásil brankář Jiří Mašek, v sedmačtyřiceti letech nejzkušenější muž hradecké Slavie.

„Slavia je velkým favoritem,“ podotýká Jan Schejbal, předseda SK Libčany. „Nicméně je to finále a stát se může cokoliv. Sparta taky nevyhrála finále českého poháru,“ připomněl Schejbal porážku letenského týmu na Slovácku (1:3).

Finálový duel na nově zrekonstruovaném stadionu „Na Gothardě“ v Hořicích nabídne ve středu 1. června od 18 hodin opravdu zajímavou konfrontaci. Na jedné straně silný tým Slavie, na druhé zkušené Libčany, které se v posledních letech už třikrát dostaly do finále a v roce 2019 Pohár hejtmana ovládly, když po remíze 1:1 přetlačily Broumov na penalty 4:3. A jelikož se poslední dva ročníky kvůli covidu nedohrály, jsou Libčany posledním vítězem a držitelem trofeje. 

„Libčany nelze v žádném případě podceňovat. Mají zkušený tým. Ač se to zdá jako jednoznačné utkání, tak lehký zápas to nebude,“ upozorňuje Mašek.

Zkušený gólman ví, o čem mluví. Dříve v Libčanech působil. V jejich dresu si dokonce jedno finále zahrál. V roce 2017 byl v Albrechticích nad Orlicí u toho, když Libčany podlehly Červenému Kostelci (1:4).     

„Vím, že kvalita v libčanském týmu je ohromná. Jsou tam hráči se zkušenostmi z divize, mužstvo je dlouho pospolu,“ poukazuje.

Také slávisté disponují herní kvalitou, navíc jejich předností by měla být kondice. „Fyzicky bychom na tom měli být lépe. Ale je to finále a my máme mladý mančaft, takže kluci můžou mít důležitost zápasu v hlavě. Tohle by zase mohla být výhoda Libčan, hráči mají s podobnými zápasy víc zkušeností,“ srovnává Jiří Mašek.

„Neřekl bych, že máme zkušenější tým, spíš bych řekl, že starší. Rozhodovat podle mě bude momentální štěstí,“ zdůraznil Jan Schejbal.   

Není bez zajímavosti, že Libčany v posledních letech Slavii dvakrát z poháru vyřadily. Stalo se tak pokaždé ve čtvrtfinále. Nejprve v ročníku 2016/17 doma vyhrály 3:0 a o sezonu dříve opět na domácí půdě zvítězily na penalty 5:4, když utkání skončilo v normální hrací době 2:2.  

A na vlas stejným výsledkem 2:2 dopadl i vzájemný duel v letošní sezoně krajského přeboru. Jen penaltový rozstřel na podzim v Libčanech ovládla v poměru 5:4 hradecká Slavia. Jarní duel se odehrál v neděli, tedy tři dny před finále v Hořicích a slávisté vyhráli vysoko 5:1, když se hattrickem blýskl Jiří Řezáč. Finále ale bude jiné.

A co by mělo souboj o pohárovou trofej rozhodnout?

„Určitě disciplína. My musíme hrát to, co je nám vlastní a nepřizpůsobovat se soupeři. To už se nám několikrát vymstilo v soutěži. Musíme hrát náš fotbal. Očekávám, že Libčany budou spíš hrát z bloku a spoléhat na brejky, ale musíme si s tím poradit a vyhrát,“ zdůraznil Mašek.

Cestu do letošního finále měli o poznání těžší slávisté, kteří vyřadili mimo jiné Nový Bydžov, současného lídra přeboru, a například také hráčsky nabitou Polici nad Metují. Libčany mají skalpy kupříkladu Červeného Kostelce či Jaroměře. 

V Hořicích to každopádně bude třaskavý a ostře sledovaný duel, který přiláká větší počet diváků, včetně fanoušků z obou táborů. Slávisté by rádi pohár poprvé v klubové historii vyhráli. Před osmi lety si zahráli finále, ale z výhry 2:1 se radoval jejich městský rival z Olympie. A jeden gól vítěze vstřelil Adam Chromek, současný tvůrce hry Libčan.  

„Zápas to bude otevřený. Každopádně my bychom měli prokázat naše hráčské kvality i náš potenciál a ve finále uspět,“ vyhlásil Jiří Mašek.

Jestli hradecká Slavia potvrdí roli favorita, to se ukáže ve středu v Hořicích.  

Pohár hejtmana Královéhradeckého kraje - 2021/22:

Finále – 1. června 2022, Hořice, 18.00:
Libčany - Slavia Hradec Králové

Cesta soupeřů do finále:

Semifinále: Slavia Hradec Králové – Kostelec n. O. 5:0, Červený Kostelec – Libčany 1:3.
Čtvrtfinále: Slavia Hradec Králové – Police n. M. 3:0, Česká Skalice – Libčany 1:1, pen. 4:5.
Osmifinále: Nový Bydžov – Slavia Hradec Králové 0:0, pen. 3:4. Jaroměř – Libčany 2:5.
1. kolo: Javornice – Slavia Hradec 3:3, pen. 3:5, Roudnice – Libčany 1:2

Pohled do historie:

2018/19: Vítěz Libčany
Finále:
Libčany – Broumov 1:1, pen. 4:3
1. kolo: Týniště n. O. – Slavia Hradec Králové 4:3

2017/18: Vítěz Náchod
Finále:
Náchod – Libčany 2:2, pen. 5:3
1. kolo: Roudnice – Slavia Hradec Králové 0:0, pen. 3:2

2016/17: Vítěz Červený Kostelec
Finále:
Červený Kostelec – Libčany 4:1
Čtvrtfinále: Libčany – Slavia Hradec Králové 3:0

2015/16: Vítěz Nový Bydžov
Finále:
Nový Bydžov – Červený Kostelec 2:2, pen. 4:1
Semifinále: Libčany – Nový Bydžov 0:1
Čtvrtfinále: Libčany – Slavia Hradec Králové 2:2, pen. 5:4

2014/15: Vítěz Kratonohy
Finále:
Kratonohy – Červený Kostelec 4:2
Čtvrtfinále: Slavia Hradec Králové – Kratonohy 1:4
1. kolo: Kunčice – Libčany 2:1

2013/14: Vítěz Olympia Hradec Králové
Finále:
Olympia Hradec Králové – Slavia Hradec Králové 2:1
Čtvrtfinále: Libčany – Olympia Hradec Králové 0:1

Pozn.: V sezonách 2020/21 a 2019/20 se Pohár hejtmana kvůli covidovým opatřením nedohrál.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Facebook FC Slavia Hradec Králové