Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

Derby je tady! Hradec jde na Pardubice v roli favorita

28. 10. 2022

page.Name
Fotbalisté Hradce Králové vyzvou v sobotním duelu 14. kola první ligy Pardubice. Votroci jsou tentokrát v derby velkým favoritem, ale roli papírově silnějšího týmu odmítají. „Myslím, že role favorita je nám poněkud podsouvána. Možná nás tím chce někdo ukonejšit. V derby nic takového neexistuje, tyhle řeči nepřijímáme," říká asistent trenéra Stanislav Hejkal. Prestižní souboj má v Mladé Boleslavi výkop v 15 hodin.

Oproti minulé sezoně oba východočeské celky dělí bodová propast. Zatímco fotbalisté Hradce Králové se nesou na úspěšné vlně a po třinácti kolech jsou s 23 body na čtvrtém místě, Pardubice se trápí a se šesti body uzavírají tabulku první ligy. Derby rivalů budou ozdobou 14. kola nejvyšší soutěže.

Během podzimu už v Pardubicích sáhli ke změně na trenérském postu. Již na konci srpna vedení odvolalo trenérský tandem Jiří Krejčí a Jaroslav Novotný. Dočasně tým vedl Pavel Němeček, kouč třetiligového B-týmu, než klub ukázal na Radoslava Kováče, jenž za své hráčské kariéry působil v Olomouci, Spartě či anglickém West Hamu.

Změny ale výsledkové zlepšení nepřinesly, Krejčí i Kováč tým dovedli k jediné výhře, proto v utkání jsou velkým favoritem Votroci.

„Nemyslím si, že hrozí, že bychom Pardubice podcenili. Je to takový zápas strašák, soupeř je sice jen na šesti bodech, ale my dobře víme, že má pouze výsledkovou krizi, nikoliv tu herní,“ zdůraznil Stanislav Hejkal, asistent hradeckého trenéra Miroslava Koubka.

„Na trávníku vypadají dobře, pod novým trenérem tam došlo k určitým změnám. Jsou skvěle organizovaní, hrají krátké hřiště, zároveň jsou pohybliví, praktikují celoplošný presink,“ vyjmenoval Hejkal rysy soupeře a upozornil: „Hra Pardubic je velice dobrá. Naneštěstí pro ně ale nemají výsledky. To však nemůže trvat věčně, takže si na ně musíme dát velký pozor, je jasné, že to budou chtít zlomit.“

V Hradci se soustředí výhradně na sebe. Mužstvo i po letních odchodech opor Adama Vlkanovy a spol. neztratilo svoji sílu a v lize je na čtvrté pozici. V duelu bude favoritem, i když Votroci tuto roli odmítají. A navíc, jak se říká, derby favorita nemá.

„Myslím, že role favorita je nám poněkud podsouvána. Možná nás tím chce někdo ukonejšit. Ale v derby nikdy nic takového neexistuje, tyhle řeči nepřijímáme, budeme se na utkání soustředit jako na každý jiný zápas. Zkusíme se oprostit od toho, že proti nám stojí Pardubice a nachystáme se tak, jako by proti nám hrál jakýkoliv jiný ligový soupeř,“ uvedl Stanislav Hejkal.

Pardubický trenér Radoslav Kováč k tomu dodal: „V derby se vždycky říká, že nikdo není favorit. Tentokrát je ale mírnější favorit určitě Hradec Králové, který hraje velmi dobře," míní bývalý reprezentant.

V minulé sezoně měl lepší bilanci vzájemných zápasů Hradec, který v Mladé Boleslavi na podzim vyhrál 2:0, na jaře ve vršovickém Ďolíčku, domácím azylu Pardubic, remizoval 0:0. Votroci tedy ještě s rivalem v samostatné české lize neprohráli, což Pardubičtí chtějí změnit.

„Věřím a doufám, že se to tentokrát povede. Všechno je jednou poprvé, musíme ale zlepšit bránění,“ vyhlásil pardubický trenér Kováč.

Z pohledu Hradce, kde samozřejmě věří, že s regionálním sokem body neztratí, to bude zápas s odlišným soupeřem, než na jakého narazili v minulém ročníku. „Jsou trochu jiným mužstvem. Zároveň je tam poměrně velká fluktuace hráčů, dlouhodobě je zraněný kapitán Jeřábek, spousta kluků je u nich na hostování. Radek Kováč tomu dal nový směr, nyní se jen čeká na to, kdy si to sedne,“ říká Stanislav Hejkal.

V sobotu od 15 hodin duel v Mladé Boleslavi vypukne. Fanoušci fotbalistů Hradce Králové už jsou nachystáni. Východočeského rivala je třeba porazit. 

Jak to bylo v minulé sezoně 2021/22:

I. fotbalová liga – 8. kolo, 17. září 2021:

Hradec Králové – Pardubice 2:0

Branky: 36. Král, 88. Vašulín.
Rozhodčí: Szikszay - Váňa, Hurych - Adam (video). ŽK: Čech, Kodeš - Toml. Diváků: 1605. Poločas: 1:0.
FC Hradec Králové: Fendrich - Donát, Král, Čech - Mejdr, Kodeš, Rada, F. Novotný - Dvořák (86. Kubala), Vlkanova (90.+1 Prekop) - Vašulín (90.+3 Soukeník). Trenér: M. Koubek.
FK Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Tischler (60. Kostka), Červ (46. Beran), Solil, Chytil (76. Huf) - Matějka (69. Černý). Trenér: J. Novotný a J. Krejčí.

 

I. fotbalová liga – 22. kolo, 19. února 2022:

Pardubice – Hradec Králové 0:0

Rozhodčí: Petřík – Lakomý, Dohnálek - Kocourek (video).
ŽK: Pojezný, Vacek, Letáček, Shejbal (trenér brankářů) – Novotný, Rybička. ČK: 29. Jeřábek (Pardubice). Diváci: 1237 (omezený počet).
FK Pardubice: Letáček - Kostka (44. Čelůstka), Hranáč, Pojezný, Cadu - Jeřábek - Tischler, Vacek (90.+2 Čihák), Solil, Rezek (77. Lupač) - Matějka (76. Rayan). Trenéři: J. Novotný a J. Krejčí.
FC Hradec Králové: Fendrich – Klíma, Král, Leibl (90.+4. Kodeš) – Mejdr, Kučera, Rada, Novotný (46. Rybička) – Prekop (60. Kubala), Vašulín, Vlkanova. Trenér: M. Koubek.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz