Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Pohárový hit v Chlumci: Přijede Hradec. Loučí se Jan Kraus

18. 10. 2022

page.Name
Fotbalový svátek zažije ve středu Chlumec nad Cidlinou, kam dorazí k utkání 3. kola MOL Cupu Hradec Králové, momentálně čtvrtý celek první ligy. Třetiligový tým chce velkého favorita potrápit. V zápase, který začíná v 15 hodin, se v domácím dresu rozloučí s aktivní kariérou Jan Kraus, bývalý ligový hráč Hradce, Plzně a Zlína.

V minulé sezoně se fotbalisté Hradce Králové dostali v MOL Cupu až do semifinále. A letos by si rádi úspěšnou jízdu českým pohárem, který v roce 1995 vyhráli, zopakovali. Ve 3. kole se Votroci představí na hřišti Chlumce nad Cidlinou, třetiligového celku, který je na regionální derby patřičně nažhaven. Atraktivní duel začíná ve středu v 15 hodin. 

„Samozřejmě se moc těšíme. Je to pro nás regionální derby, navíc Hradec má v současné době velkou kvalitu, což potvrzuje v lize. Věříme, že kluci neprodají svoji kůži lacino a že favorita potrápíme,“ přeje si Martin Firbacher, předseda FK Chlumec nad Cidlinou.

V Hradci si pochopitelně zaváhání nepřipouštějí. Postup mezi 16 nejlepších týmů je hlavním cílem. „Jedná se o regionální derby. Víme, že se Chlumec bude chtít vytáhnout. Dobře si uvědomujeme, že tam v posledních letech sehrála těžké utkání Plzeň, s domácím týmem vypadla Bohemka. Já sám, když jsem trénoval Teplice, tak jsem tam také hrál velice těžký zápas. Dobře tedy vím, že tento soupeř umí pohárová utkání zvládat,“ nabádá ke zvýšené pozornosti hradecký asistent Stanislav Hejkal.

Votroci poslední dvě ligová utkání zvládli (Teplice 4:1, Brno 2:1), ale v dobré formě hraje i Chlumec. „Má dobrou sérii, vyhrál pět z předchozích šesti zápasů, v posledním těžkém utkání porazil Přepeře 3:2, takže ho určitě nesmíme podcenit,“ upozornil Hejkal.

Chlumečtí mohou opravdu favorita zaskočit. Ve svém středu mají zajímavé hráče, například Roman Čáp už v letošním ročníku ČFL vstřelil čtyři branky. „Myslím, že si nebudeme dávat pozor na nějaké individuality soupeře. Přece jen jsme prvoligové mužstvo, protivníkovi musíme vnutit naši hru tak, abychom utkání dovedli do vítězného konce,“ zdůraznil Stanislav Hejkal.

Hradečtí vyšlou do pohárového duelu částečně pozměněnou jedenáctku. „Dáme šanci i jiným hráčům než těm, kteří hrají základ v lize. Ale rozhodně tím nechci říct, že bychom kompletně obměnili sestavu. Na některých pozicích to určitě změníme, ale dozajista to nebude tak, že bychom protočili celou jedenáctku,“ poukázal Stanislav Hejkal.

Utkání bude mít i jiný rozměr. V chlumeckém dresu se s aktivní kariérou definitivně rozloučí Jan Kraus, který do velkého fotbalu vstoupil právě v Hradci Králové, ligu si zahrál ještě v Plzni a ve Zlíně. Třiačtyřicetiletý bývalý ligový fotbalista má za sebou i zahraniční angažmá v Jižní Koreji.  

„Jsme rádi, že se Honza může rozloučit v tomto speciálním utkání. Za to, co udělal pro náš klub, si jistě takovou rozlučku zaslouží. I na tento moment se moc těšíme,“ uvedl Martin Firbacher.

Sám Kraus, který v lize nastoupil k 156 utkáním a vstřelil 23 branek, si lepší utkání nemohl přát. „Pro mě je to nejlepší zápas, který mohl nastat. V Hradci jsem prožil celé mládí a vstoupil do ligy. S Chlumcem jsem zase spjatý posledních deset let,“ řekl Jan Kraus, který v Chlumci působil jako hráč, trenér a člen vedení klubu.

„Rád bych na tento zápas pozval všechny chlumecké a hradecké fanoušky,“ uzavřel pozvánkou Jan Kraus.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz, Michal Fanta, chlumecky-fotbal.com