Pátek

31. března 2023

Nyní

13°

Zítra

11°

Svátek má

Fotbalová benefice v Libčanech bavila diváky a přispěla na dobrou věc

30. 8. 2022

Fotbalová benefice v Libčanech bavila diváky a přispěla na dobrou věc 52 snímků
Benefiční fotbalové utkání v Libčanech spojené s charitativní akcí společnosti DUHA bavilo diváky a vyneslo finanční prostředky na dobrou věc. Do obce nedaleko Hradce Králové dorazila stará garda FC Hradec Králové doplněná o legendy. K vidění byl také turnaj nejmenších nadějí, ukázky capoeiry či show biketrialisty Petra Krause.

Srpen patří v Libčanech jarmarku. A podruhé do obce nedaleko Hradce Králové dorazily fotbalové legendy, aby se utkaly s domácím týmem a při této příležitosti se dražily dresy známých hráčů. Finanční prostředky pak za asistence společnosti DUHA, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou, putovaly dvěma dětem, které pomoc potřebují.

Do Libčan dorazil velký počet návštěvníků, kteří si kromě fotbalu užili ukázky capoeiry, brazilského bojového umění obsahující prvky akrobacie a tance. Zajímavou show předvedl také mistr světa v biketrialu Petr Kraus.

Před benefičním fotbalovým utkáním staré gardy FC Hradec Králové a Libčan, které vyhráli bývalí Votroci 5:4, když se hattrickem blýskl Jan Kraus, svedly turnaj nejmenší naděje.  

„Myslím si, že letošní libčanský jarmark se povedl. Dopolední turnaj mladších přípravek proběhl ve skvělé atmosféře. Mám radost, že se nevyhlašoval vítěz, ale hrálo se jen pro radost, to mě bavilo, a bavilo to také mladé hráče, trenéry i rodiče,“ pochvaloval si Aleš Javůrek, bývalý ligový fotbalista, který akci také moderoval.

„Charitativní utkání jsme pojali od osobností a legend, protože se v Hradci staví nový stadion a šesté místo týmu v minulém ročníku bylo nejlepším umístěním v lize od roku 1963. Také jsme dražili pro společnost DUHA tři dresy – Karla Poborského, s nímž jsem měl tu čest kopat v Českých Budějovicích, dále Jana Mejdra a Tomáše Holeše, dvou bývalých hráčů Hradce. Vystoupení skupiny capoeiry a biketrialisty Petra Krause jen dokreslila nádherný den tady v Libčanech,“ chválil Aleš Javůrek.

Kromě něho za tým hradecké staré gardy nastoupili skvělí fotbalisté let minulých - Václav Němeček, Milan Frýda, Jan Kraus, Milan Ptáček, Luděk Jelínek, Radek Hrubý a další. Hosty byli fotbalista Zdeněk Šenkeřík, herec Gustav Bubník či bývalý hokejista Jaroslav Nedvěd, který se v zápase prosadil i střelecky. Trenéry Ladislav Škorpil a Jan Rolko. 

Spokojen s fotbalovou akcí byl i Zdeněk Poul, zakladatel nadační společnosti DUHA. „Máme za sebou druhý ročník. Můžeme říct, že jsme položili základy tradici. Prostředí je zde v obci Libčany nádherné. Bezvadná je spolupráce se starostou (Petr Veselka) i místním fotbalovým oddílem. Myslím si, že se jarmark vydařil,“ uvedl Zdeněk Poul. „Když děláme podobné akce, tak nikdy k nim nepřistupujeme s plánem, kolik peněz se vybere. Přesto tato akce vynesla velmi slušné finanční prostředky,“ dodal s poděkováním.  

Dražil se dres Karla Poborského, bývalého reprezentanta, dále sparťanský dres Jana Mejdra a slávistický Tomáše Holeše, tedy dvou bývalých fotbalistů Hradce Králové.

„Dražba dresů vynesla 19 tisíc korun, když k tomu přičteme další dary, dostaneme se na částku přes 20 tisíc korun a s přidáním 30 tisíc korun, což byl dar od obce, přerozdělíme přes 50 tisíc korun dvěma konkrétním holčičkám, které potřebují finanční prostředky,“ uvedl Zdeněk Poul.

„Chtěl bych poděkovat aktérům benefičního utkání, divákům i obci Libčany. Diváci si akci užili a sportovní fanoušky potěšilo vidět fotbalové a hokejové legendy zase pospolu,“ doplnil.

„Přijel jsem si zahrát dobrý fotbal," řekl hokejista Jaroslav Nedvěd

Do Libčan dorazil také bývalý hokejista Jaroslav Nedvěd. „Znám Zdeňka Poula, pomáhá nám s financováním klubu v Letňanech, tak jsem neváhal a kývnul jsem na možnost přijet do Libčan, protože každá taková charitativní akce je prospěšná. Mám také rád fotbal, znám Vencu Němečka a pár dalších kluků, tak jsem si chtěl zahrát dobrý fotbal,“ usmíval se někdejší hokejista Sparty.

Fotbal dvaapadesátiletou legendu baví. „Táta byl hokejista, brácha také, takže jsme odmalička mastili hokej, ale fotbal jsme hráli na sídlišti. I když jsem se v něm příliš neprosazoval, protože tam byli šikovnější kluci, tak mě pořád fotbal baví a jak je  možnost, jdu si ho zahrát,“ prozradil Jaroslav Nedvěd, starší bratr Petra, jenž to dotáhl až do slavné NHL.

V současné době Jaroslav Nedvěd vychovává mladé hokejové talenty. „Po odchodu ze Sparty jsem se vrátil do Letňan a věnuji se mládeži a výchově mladých kluků pro Letňany. Jsme pod Spartou, takže když se nám povede vychovat dobrého hráče a můžeme ho posouvat dál do Sparty či do mezinárodního hokeje, tak o to je to lepší. Práce s mládeží mě baví,“ dodal Jaroslav Nedvěd.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: František Bárta