Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Leibl k vyloučení v derby: Jasný úmysl! Neudeřil jsem ho, oponuje Jeřábek

20. 2. 2022

page.Name
Po prestižním derby, v němž se fotbalisté Hradce Králové rozešli po bezbrankovém průběhu smírně s Pardubicemi, se nejvíce mluvilo a neuznaném gólu a následném vyloučení domácího kapitána Jana Jeřábka po souboji s Michalem Leiblem. Oba aktéři měli na celou událost z 25. minuty utkání pochopitelně odlišný názor.

Hodně emocí přineslo východočeské derby mezi fotbalisty Pardubic a Hradce Králové, které nakonec skončilo ve vršovickém Ďolíčku, domácím azylu Pardubic, bez branek. Diskutabilní byla v utkání 22. kola FORTUNA:LIGY zejména červená karta pro domácího Jana Jeřábka. Vyloučení předcházel neuznaný gól pardubického kapitána. Jak se ukázalo, tento moment z 25. minuty nakonec ovlivnil další průběh prestižního duelu a měl vliv i na výkon Votroků.

A co se po necelé půlhodině derby událo?  

Pardubice rozehrály přímý kop po levé straně, míč se přes Emila Tischlera a Jakuba Rezka dostal až do vápna k Janu Jeřábkovi, který přízemní střelou prostřelil hradeckého brankáře Viléma Fendricha. Rozhodčí Jan Petřík gól v první chvíli uznal. Potom na popud videorozhodčího Tomáše Kocourka šel situaci prozkoumat k obrazovce. Předmětem byl vzájemný souboj Jeřábka s obráncem Michalem Leiblem bezprostředně po rozehrání kopu.

„Pardubice rozehrávaly trestný kop na půlce naší půlky, stáli jsme na šestnáctce, v takové zóně, kde to bylo frajer na frajera. Strkali jsme se, což k tomu patří. Najednou jsem cítil, jak se po mně (Jeřábek) ohnal. Nevím přesně, jestli mi dal pěstí, nebo to byl loket, ale cítil jsem v tom jasný úmysl! Za mě absolutně jasná červená karta,“ měl jasný pohled na situaci Michal Leibl.

Čtěte také: Derby bez branek. Votroci herně zklamali, Pardubice cítily křivdu

 

Rozhodčí Petřík následně gól odvolal a navíc pardubického kapitána vyloučil za úder do obličeje protihráče. Jeřábek byl pochopitelně hodně rozčilený a po zápase celou situaci vnímal jinak.

„Zahrávali jsme standardku, chtěl jsem se dostat do vápna, ale hradecký hráč mě tam nechtěl pustit, držel mě, tak jsem se mu zkoušel vysmeknout, a jak jsem se přetáčel, tak jsem se dotknul jeho obličeje. Nebyl tam žádný úder. Nevím, proč se skácel,“ kroutil hlavou zkušený osmatřicetiletý hráč. „Na videu to vypadá, že jsem ho trefil, ale já ho vůbec neudeřil. Chtěl jsem se od něj prostě odpoutat,“ doplnil svůj názor Jeřábek.

Leibl hned poté, co sudí Petřík běžel k obrazovce zkoumat situaci, věděl, že gól platit nebude. „Byl jsem si jistý, že když to bude rozhodčí kontrolovat na videu, tak to uvidí a gól odvolá. Neměl jsem důvod simulovat. Byl to jasný úder do obličeje,“ dodal Leibl.

Za hradeckým fotbalistou stál i trenér Miroslav Koubek. „Pro sebe jsem si říkal, že náš hráč si nelehl jen tak, že to mělo nějakou příčinu. Přece si nelehne sám od sebe v situaci, kdy čelíme standardce. To nedává smysl,“ přemítal nahlas Koubek.

Jeho protějšek Jaroslav Novotný nechtěl situaci příliš rozpitvávat, ale s verdiktem rozhodčího spokojený nebyl. „Šlo o ovlivnění zápasu,“ namítl pardubický kouč.

Vyloučení Jeřábka potom ovlivnilo další průběh. Nepomohlo ani hradeckému celku. „Víc nám sedělo, když Pardubice byly v plném počtu. Byli jsme na tom lépe, ale po vyloučení už to nebylo takové,“ přiznal Leibl.

Votroci za devadesát minut ani jednou nevystřelili na branku Pardubic, před gólmanem Jiřím Letáčkem si vytvořili jen závary. Naopak Pardubice měly více šancí. V prvním poločase to byla hlavička Tomáše Solila, střela Brazilce Cadua a po změně stran nastřelená tyč Jakuba Rezka.  

„Věřili jsme, že gól dáme. Cítili jsme se dobře po vyhraném pohárovém utkání s Bohemians v prodloužení, byli jsme psychicky nahoře. Navíc jsme věděli, že Pardubice čtrnáct dní pořádně netrénovaly kvůli viróze. Doufali jsme, že jim budou síly odcházet, že to zúročíme. Ale to se nám nepodařilo. Odvážíme si bod, který nakonec bereme,“ uvedl Michal Leibl.

Votroci po bezgólové remíze udrželi z pohledu historie ligovou neporazitelnost v soubojích s pardubickým rivalem.  

V dalším ligovém utkání hradečtí fotbalisté přivítají v neděli 27. února v Mladé Boleslavi v atraktivním duelu Slavii Praha (15.00).

 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz