Sobota

30. září 2023

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Trenér Koubek získal Cenu Dr. Václava Jíry. Je to pro mě čest, uvedl

7. 9. 2022

page.Name
Trenér Miroslav Koubek, který úspěšně vede Hradec Králové, získal prestižní Cenu Dr. Václava Jíry v hlavní kategorii za celoživotní přínos fotbalu. „Je to pro mě čest a ceny si velmi vážím,“ uvedl jednasedmdesátiletý kouč na slavnostním vyhlášení Fotbalové asociace České republiky. Z Královéhradeckého kraje byli dále oceněni Oldřich Gottwald, Radoslava Kozlovská a Jan Zemen.

Ocenění pro celý královéhradecký fotbal přinesl slavnostní večer Fotbalové asociace České republiky. Držitelem Ceny Dr. Václava Jíry v hlavní kategorii se v letošním roce stal Miroslav Koubek, úspěšný trenér fotbalistů Hradce Králové. Dalšími oceněnými byli někdejší dlouholetý rozhodčí Ivan Grégr a bývalý fotbalový a také futsalový trenér Josef Konta.

„Cenu Dr. Václava Jíry jsem vždy spojoval s něčím mimořádným. Je pro mě čest, že jsem byl nominován a jsem laureátem. Cenu vnímám tak, že je určena lidem, kteří celoživotně odvedli něco pro fotbal a speciálně ji mám spojenou i s tím, že souvisí s vysokou morálkou, a proto si tohoto ocenění velmi vážím,“ uvedl Miroslav Koubek, který má v jednasedmdesáti letech za sebou úctyhodnou trenérskou i hráčskou kariéru.

Bývalý brankář začínal v Unionu Žižkov a přes Admiru Praha se dostal do Kladna a posléze Sparty Praha. Ve dvaatřiceti letech začal trénovat na Kladně a rozjel svoji bohatou trenérskou kariéru. Postupně působil v Chomutově, v německém Ambergu, v Kladně, s nímž v roce 2006 postoupil do nejvyšší soutěže, což se mu následně podařilo i v Čáslavi.

Koubek zažil také angažmá v čínském týmu Tianjin Teda FC a velkých klubech Baníku Ostrava, který pod jeho vedením jen těsně nedosáhl na ligový titul, v Mladé Boleslavi, ve Slavii Praha, Bohemians a ve Viktorii Plzeň, se kterou v roce 2015 dosáhl na svůj největší úspěch – získal mistrovský titul a vyhrál Superpohár.

V minulé sezoně Miroslav Koubek dovedl FC Hradec Králové k senzačnímu 6. místu, nejlepšímu umístění klubu v první lize od roku 1963, přestože Votroci byli nováčkem a domácí zápasy hrají v Mladé Boleslavi. I letos s východočeským celkem atakuje horní příčky v tabulce.

„Chci poděkovat pánům z asociace za nominaci. Když jsem dostal mail, tak mi spadla brada. Musel jsem si ho přečíst dvakrát, abych se přesvědčil, že je to pravda. Moc si toho vážím,“ povídal Miroslav Koubek.

Fotbalová asociace ČR uděluje Cenu Dr. Václava Jíry každoročně od roku 1993 osobnostem, které se v Česku významně podílely na rozvoji fotbalu na celorepublikové či regionální úrovni. V letošním roce se kromě tří ocenění v hlavní kategorii dostalo v menší kategorii na dalších 38 osobností ze všech krajů republiky. Za Královéhradecký kraj byli oceněni Oldřich Gottwald, Radoslava Kozlovská a Jan Zemen.

„Kolegové z krajů a okresů si ocenění zaslouží neméně. Jako ligový trenér jsem možná špičkou ledovce, ale být ve společnosti těchto úžasných lidí, kteří zasvětili celý svůj život fotbalu, je pro mě velká čest,“ řekl Miroslav Koubek.  

Další trojice oceněných z Královéhradeckého kraje

Oldřich Gottvald

V Hořicích se podílel na rozvoji mládežnické základny, býval dlouholetým sekretářem a přispěl k přestavbě místního areálu. Přestože fotbal aktivně nikdy nehrál, stala se tato hra jeho celoživotní láskou a věnoval jí kus života. Ve fotbale působil i na krajské úrovni ve svazových funkcích.

Radoslava Kozlovská

Je významnou fotbalovou osobností nejen v Hradci Králové, kde sama hrála fotbal, dokonce nejvyšší ženskou soutěž. Od osmdesátých let se věnuje trénování a také funkcionářské činnosti. Čtyři desetiletí působila ve Slavii Hradec Králové, kde vybudovala základnu dívčí kopané, nyní pokračuje v Sokole Třebeš. Za svoji práci v ženském fotbale byla oceněna Českým olympijským výborem a stala se držitelkou ocenění Hradecká fotbalová osobnost.

Jan Zemen

Povoláním tělocvikář se věnuje trénování mládeže. Začal v jihočeských Bělčicích a po přestěhování na východ Čech dostal v Rychnově nad kněžnou před čtyřiceti lety nabídku trénovat žáky v místním fotbalovém klubu. Trénoval i později úspěšné fotbalisty, jakými například byli Roman Vonášek, Robert Žák, Jaroslav Plašil, Kamil Vacek. Rukama mu prošel také slavný desetibojař Roman Šebrle.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra