Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Fotbalová liga startuje už zítra! Votroci před sebou mají těžký úkol

21. 7. 2023

page.Name
Fortuna liga se vrací po necelých dvou měsících. Hned v prvním zápasovém dni čeká hradecký tým stejně jako v minulé sezóně utkání s vicemistrem ze Slavie. Favoritem je bezesporu pražský celek, nicméně ve zmiňovaném zápasu z úvodu minulé sezóny se podařilo zvítězit Hradci. Dokáží Votroci pod vedením nového kouče Webera favorita potrápit, nebo zůstanou všechny tři body v Edenu? Výkop zítřejšího duelu je v 18 hodin.

Nejsou tomu ani dva měsíce, co se v baráži zachránily Pardubice se Zlínem a nová sezóna Fortuna ligy už klepe na dveře. První kolo nejvyšší české soutěže se odehraje tento víkend, Votroci hrají své první utkání hned v sobotu večer.

Jejich soupeřem bude nadupaná Slavia, tým Jindřicha Trpišovského. Pražský velkoklub přes léto mohutně posiloval a Hradec by tak pro něj měl být lehkým soustem. Pokud se však podíváte na vzájemné zápasy z minulé sezóny, tak jednoduché to pro Slavii asi nebude. I loni se spolu tyto dva celky utkaly na úvod ligy, Hradec tehdy šokoval vítězstvím 1:0 v boleslavském azylu. „Slavia má velice zkušený realizační tým. Myslím si, že nedopustí, aby nás jejich hráči jakkoliv podcenili. Na druhou stranu víme, že máme jistou kvalitu, kterou jsme několikrát potvrdili a podobnými zbraněmi budeme chtít uspět také tentokrát,“ řekl pro klubový web asistent trenéra hradeckého mužstva Stanislav Hejkal.

A ani napodruhé se Sešívaným nepodařilo na Votroky vyzrát. V klíčovém duelu těsně před startem nadstavby uhráli Hradečtí se Slavií remízu 1:1, čímž ji výrazně zkomplikovali cestu za titulem. „Je to asi nejtěžší soupeř, jakého jsme mohli na začátek dostat. Podle mě jsou na tom fotbalově ze všech týmů v lize nejlíp. Již několikrát jsme ale potvrdili to, že s nimi umíme hrát. Výsledky za poslední dva roky to jasně dokládají,“ vysvětlil před zápasem obránce Votroků Adam Gabriel.

Představí se nové posily?

Hradec přes léto nelenil, po dvou úspěšných sezónách rozhodně neusnul na vavřínech. Nový kouč Weber se v prvním zápase sezóny může opřít o zkušenosti Václava Pilaře, který se po 12 letech vrátil zpět pod Bílou věž. Další výraznou posilou je Ladislav Krejčí, bývalý reprezentant a internacionál. Mezi další jména, která mohou naskočit v zítřejším duelu, patří David Heidenreich, Adam Zadražil nebo třeba talentovaný forvard Petr Juliš. Nový trenér Hradce má především v ofenzivě z čeho vybírat.

Na straně Slavie se posilovalo také především v útoku. Kometa druhé poloviny sezóny Tijani přišel z Baníku, Slavia získala i útočné eso Sigmy Olomouc v podobě Mojmíra Chytila. Citelnou ztrátou pro Sešívané by mohl být odchod Davida Juráska, kterého koupila Benfica Lisabon za více než 300 miliónů korun.

Komu vyšla lépe příprava?

Hradeckému mančaftu se přípravné duely vcelku povedly. V šesti zápasech ani jednou neprohrál, naposledy rozstřílel sparťanské béčko 5:1. Během úterní besedy s fanoušky zazněl z řad fanoušků dotaz, jestli kvalita soupeřů v přípravě nebyla příliš nízká. „Určitě to nebylo naschvál, že jsme hráli proti slabším soupeřům. Nicméně rozjednané zápasy se silnějšími celky ze Slovenska a Polska nakonec kvůli různým důvodům nedopadly,“ odpověděl sportovní ředitel Hradce Jiří Sabou. Hradec hrál během přípravy s Libčany, Vlašimí, Vyškovem, Táborskem, Žižkovem a Spartou B.

Soupeři Slavie byli o dost silnější. Na úvod přípravy si Pražané poradili za bizarních okolností s polským mistrem z Rakówa, poté porazili i Maccabi Haifu, Podbrezovou, či anglické QPR. V posledním zápase remizovali s Drážďany 1:1.

Koho sledovat?

Slavia Praha: Mojmír Chytil

Reprezentační útočník se konečně dočkal svého vytouženého přestupu. Útočný univerzál patří ve svých 24 letech mezi naprostou tuzemskou špičku mezi útočníky. Jeho silnými stránkami jsou pohyb ve vápně, zakončení a herní inteligence. Přesně takový typ útočníka má Jindřich Trpišovský rád. Vypadá to, že si Chytil a Slavia byli souzeni. Bude však tomu tak?

Hradec Králové: Václav Pilař

Hradecká ikona se po dlouhých 12 letech vrací do klubu, který ho pro velký fotbal vychoval. V lednu se jeho návrat zrealizovat ještě nepodařilo, teď už je „Pilka“ mezi svými. Hvězda EURA 2012 a hráč se zkušenostmi z Ligy mistrů či německé Bundesligy by mohl Hradecké nakopnout k ještě lepším výsledkům. Splní Pilař všechna očekávání a stane se tahounem svého staronového klubu?

Matěj Holaň
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: fchk.cz