Středa

24. července 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Uffo zažilo velkou fotbalovou slávu, nejlepším dorostencem Daniel Samek

13. 1. 2023

page.Name
Po dvaceti ročnících, kdy se galavečer Grassroots neprofesionálního fotbalu konal na pražském Žofíně, byly poprvé výsledky vyhlášeny na jiném místě. Jako dějiště pro předávání cen 21. ročníku ankety Fotbalové asociace ČR (FAČR) bylo vybráno trutnovské Uffo. Hlavní kategorii o nejlepšího českého staršího dorostence za rok 2022 ovládl Daniel Samek. Osmnáctiletý hráč italského Lecce zvítězil před jiným záložníkem Lukášem Ambrosem z německého Wolfsburgu, třetí skončil mladoboleslavský Lukáš Mašek. Mladším dorostencům podruhé za sebou kraloval sparťan Daniel Rus.

Galavečer PUMA Našeho fotbalu oceňuje tradičně nejlepší hráče a trenéry v kategoriích mládežnického, ženského i neprofesionálního fotbalu. Vyhlašují se mimo jiné také nejlepší hráči futsalu, plážového fotbalu a své ocenění si každoročně odnášejí i nejlepší trenéři.

„Myslím, že právě to je to nejpodstatnější, co dnešní galavečer ukázal, a to jak obrovský záběr fotbal, potažmo fotbalová asociace má,“ zdůraznil předseda FAČR Petr Fousek. „Po dvacetileté etapě vyhlašování v Praze jsme se rozhodli, že chceme přiblížit vyhlašovaní anket amatérského fotbalu do regionů a putovat po jednotlivých krajích republiky. Volba Královéhradeckého kraje nebyla náhodná, protože zdejší svaz pořádá stabilně svoje galavečery,“ dodal ještě k výběru místa slavnostní události.

Ve čtvrtek večer pod Krkonoše dorazilo spoustu známých fotbalových tváří, například Radek Bejbl, Jan Suchopárek, Karel Rada, Karel Piták či Rudolf Skácel, který svou fotbalovou kariéru odstartoval právě v Trutnově…

Kdo však v Uffu paradoxně chyběl, byl vítěz nejprestižnější ceny pro nejlepšího staršího dorostence Daniel Samek, jenž loni obsadil druhé místo za sparťanem Adamem Karabcem. Letos si tak o stupínek polepšil. Člen reprezentační devatenáctky vloni na jaře ještě působil v pražské Slavii a v létě zamířil do týmu nováčka italské ligy Lecce, za které nastupuje ve výběru do 19 let, a právě kvůli nabitému programu se nemohl trutnovského galavečera zúčastnit. Osmnáctiletý záložník ale poslal z Apeninského poloostrova vzkaz přes video promítané na plátně a cenu za něj převzala maminka.

„Musím říct, že ze začátku nebylo jednoduché se adaptovat v Itálii na fotbalový i soukromý život, ale už jsem tady nějakých pět měsíců, takže už si myslím, že to nejhorší mám za sebou, a věřím, že už to bude jenom lepší,“ řekl. „Moc děkuju, že jsem získal toto ocenění a moc si toho vážím. Moje cíle? Dávám si spíš krátkodobé, což je pro mě postupně se dostat do A-týmu Lecce a odehrát v lize nějaké zápasy. A určitě bych se chtěl také dostat s reprezentací U19 na finálový turnaj mistrovství Evropy, který se hraje v létě,“ dodal Daniel.

Také druhý Lukáš Ambros se ještě v zahraničí neprosadil do A-mužstva a ve Wolfsburgu hraje za mládežnický celek. Nyní v zimní přípravě už ale nastoupil za první tým německého klubu. Rovněž osmnáctiletý Lukáš Mašek už si v české lize připsal za Mladou Boleslav 37 startů a dal jednu branku.

Šestnáctiletý útočník Sparty Daniel Rus zvítězil mezi mladšími dorostenci podruhé za sebou, v uplynulém roce hrál za reprezentační sedmnáctku. „V roce 2022 jsem si zažil úplně skvělé i špatné momenty. Myslím si, že jsem nabral pár nových zkušeností a jsem šťastný,“ nechal se slyšet. Talentem v ženské kategorii se stala Lucie Bendová ze Slavie.

Cenu pro nejlepšího futsalistu získal už podeváté rekordman Michal Seidler z Plzně. Mezi trenéry futsalu podruhé za sebou triumfoval kouč západočeského klubu Marek Kopecký. Mezi trenéry žen opět zvítězil kouč reprezentace Karel Rada a připsal si již šesté prvenství. V plážovém fotbalu triumfovali hráči pražské Slavie Lukáš Trampota a Aneta Jungová. Velkého potlesku se dočkal tým neslyšících futsalistů za postup na mistrovství světa, coby ocenění Grassroots sociální akce roku.

Během akce se na pódiu objevil i hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček, který předával druhé ocenění z doprovodných anket, a to Grassroots akce roku, kterou byl postup týmu Zlínského kraje na ME Regions Cupu. 

Součástí fotbalového galavečera, který můžete zhlédnout v pondělí 16. ledna od 20.20 hodin na programu ČT sport, byly také dvě vystoupení zpěvačky Dashy, bohatý raut a tombola, jejíž výtěžek poputuje na konto Mateřské školy Trutnov.

21. ročník ankety FAČR Grassroots neprofesionálního fotbalu a futsalu (za rok 2022):

Hráč roku:

Fotbal - starší dorostenec: 1. Daniel Samek (Slavia Praha/Lecce), 2. Lukáš Ambros (Wolfsburg), 3. Lukáš Mašek (Mladá Boleslav) .

Fotbal - mladší dorostenec: 1. Daniel Rus (Sparta Praha), 2. Samuel Pikolon (Slavia Praha), 3. Ondřej Penxa (Sparta Praha).

Futsal: 1. Michal Seidler, 2. Ondřej Vahala (oba Plzeň), 3. David Drozd (Chrudim).

Plážový fotbal - muži: Lukáš Trampota.

Plážový fotbal - ženy: Aneta Jungová (oba Slavia Praha).

Talent roku:

Ženský fotbal: 1. Lucie Bendová (Slavia Praha), 2. Sabina Střížová (Slovácko), 3. Andrea Švíbková (Sparta Praha).

Futsal: 1. Jaroslav Zápotocký, 2. Jiří Zápotocký (oba Ústí nad Labem), 3. Adam Knobloch (Plzeň).

Trenér roku:

Fotbal - mládež: Vladimír Chaloupka (Zbrojovka Brno), Petr Strnad (Šumperk), Jiří Šulc (Turnov).

Ženský fotbal: 1. Karel Rada (reprezentace A), 2. Karel Piták, 3. Michal Kolomazník.

Ženský fotbal - mládež: Jana Bělíková (všichni Slavia Praha).

Futsal: 1. Marek Kopecký (Plzeň), 2. Martin Brůna (reprezentace do 19 let), 3. Martin Dlouhý (Ústí nad Labem).

Doprovodné ankety:

Grassroots sociální akce roku: Postup na MS neslyšících futsalistů.

Grassroots akce roku: Postup na ME Regions Cupu (tým Zlínského kraje).

Michal Bogáň, ČTK
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš