Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Statistické okénko Mountfield HK: Kdo letos útočí na historické milníky?

8. 11. 2020

page.Name
Hokej v České republice byl do začátku listopadu u ledu. Přesněji řečeno od ledu se musel držet co nejdál. Extraliga se už ale zase rozjíždí a spolu s ní také zápasy Mountfieldu HK. Pojďme se tedy řečí čísel připomenout, kdo ze Lvů má na dosah historické i kariérní statistické milníky.

Týmové milníky

Hradec Králové odehrál ve své historii doposud přesně 463 extraligových utkání. Pokud to tedy epidemiologická situace dovolí, už v letošní sezóně může padnout kulatá pětistovka. 195 utkání skončilo tříbodovou výhrou Lvů, pokud tedy budou pokračovat v nastolené formě, dvoustá výhra v základní hrací době na sebe nenechá dlouho čekat. Tři vyhrané venkovní zápasy pak Hradci schází na završení stovky.

Hradecký stadion, jenž už čtvrtou sezónu nese název ČPP Aréna, by mohl být také svědkem několika jubilejních duelů. Na zaokrouhlení na 150 domácích výher stačí Mountfieldu ovládnout 7 domácích zápasů. Pokud se letos pod Bílou věží sehraje ještě alespoň dalších 18 střetnutí, právě to osmnácté bude kulaté 250. A druhé utkání, které ještě letos dojde v Hradci do prodloužení, bude také padesátým nastavovaným zápasem tamtéž.

Individuální milníky

Hned několik hradeckých borců má letos na dosah zakulacení svého zápasového konta a možná i nějaký ten památeční dres. Bohumilu Jankovi chybí ke stovce zápasů za Mountfield 5 duelů, na dvojnásobek se dostane Lukáš Cingel, pokud letos odehraje ještě 29 utkání. Stejnému hráči chybí 3 utkání k završení 300 extraligových startů. Na metu o 100 vyšší se může dostat Filip Pavlík za 12 odehraných utkání, na úctyhodných 800 startů v ELH letos zaútočí Petr Koukal. Tomu chybí 14 zářezů.

Nejlepší střelci extraligových gólů za Hradec

 • 1. Rudolf Červený – 72
 • 2. Jiří Šimánek – 63
 • 3. Rastislav Dej – 53
 • 4. Radek Smoleňák – 50
 • 5. Jaroslav Kudrna – 48

Právě bývalý kapitán může zaokrouhlit také své bodové konto. Pokud stihne posbírat 13 kanadských bodů, dostane se na hranici 400 bodů v extralize. Filip Pavlík bude čekat na svou stou extraligovou asistenci, chybí mu k tomu 3 gólové nahrávky. V tomto ohledu je produktivní Vladimír Růžička a je klidně možné, že nahraje spoluhráčům na 13 dalších branek a tím tak završí 200 ligových asistencí.

Pět nadějných mladíků (Kukla, Muška, Váchal, Morong a Síla) pak bude chtít zabojovat o svůj první extraligový kariérní bod. Na opačném spektru se nachází trenér Vladimír Růžička. Tomu chybí 4 zápasy k zaokrouhlení počtu odkoučovaných duelů Hradce na 50, 25 utkání ho pak dostane na metu 1200 zápasů jakožto hlavní trenér v ELH. Už letos proti Litvínovu zapsal v základní části výhru č. 500 a v obou těchto statistikách je historicky nejúspěšnějším extraligovým koučem.

Rekordní počiny

Poměrně brzy může padnout rekord v počtu vyhraných utkání po sobě. Aktuální šňůra čítá 5 zápasů, nejdelší vítězná série byla o dva triumfy delší. Hradci se to povedlo zatím dvakrát, na podzim 2017 a o rok později. A už letos přišly dva zápisy do historie. Jakub Orsava vstřelil v 8. vteřině v Českých Budějovicích nejrychlejší hradeckou branku od začátku zápasu (a extraligovou od startu sezóny) a rekord Tomáše Mertla z prosince 2014 překonal o 7 vteřin. Filip Hronek pak strávil proti Liberci na ledě 30:11 a dostal se na druhé místo rekordní listiny za Martina Pláňka. Ten odehrál ve 4. čtvrtfinále 2016 dokonce 32 minut a 22 sekund.

Útočník Jakub Orsava.

Nejrychlejší hradecké góly od začátku zápasu

 • 1. 0:08 – Jakub Orsava, 17. 9. 2020
 • 2. 0:15 – Tomáš Mertl, 28. 12. 2014
 • 3. 0:16 – Oscar Eklund, 6. 3. 2020
 • 4. 0:18 – Michal Dragoun, 23. 10. 2016
 • 5. 0:19 – Tomáš Mertl, 6. 12. 2013

Klubové stálice Zdeněk Čáp a Radovan Pavlík letos načali už sedmou hradeckou sezónu, ve které odehráli alespoň 1 zápas, což se nikomu jinému nepodařilo. Mladší z dvojice už letos může poskočit na čtvrté místo v počtu zápasů za Hradec za Romana Kukumberga, Martina Pláňka a Rudolfa Červeného. Druhý z dvojice Hradečáků má na svědomí jednu nelichotivou bilanci. Už 74 zápasů v řadě čeká na gól a 41 zápasů na bod. V obou případech jde o nejdelší čekání hradeckého hráče.

Radek Smoleňák

Samostatnou sekci bylo nutno vyčlenit pro Radka Smoleňáka. Ten totiž letos může završit hned několik milníků a zaznamenat několik zápisů do historických tabulek. Jeho teč v Olomouci totiž znamenala jeho 50. hradecký extraligový gól. To se mu povedlo jako čtvrtému hradeckému hráči v historii. Jen šest bodů mu pak chybí na završení stovky bodových zápisů v hradeckém dresu. 11 odehraných zápasů ho dostane na 200 extraligových startů v kariéře.

Kapitán a útočník Radek Smoleňák.

Hned 16 z 50 branek hradeckého kapitána bylo vítězných. Pokud přidá letos ještě šest takových, předstihne Jiřího Šimánka na prvním místě této tabulky. Hradecká sedmdesátka si proti Liberci odnesla pošestnácté ocenění pro nejlepšího hráče, čímž se dělí o celkově páté místo s Patrikem Rybárem. A pokud se tak stane ještě šestkrát, bude vůbec nejúspěšnějším hráčem v tomto ohledu. A jestli „Smoli“ ohrozí branku soupeře střelou ještě v 16 případech, zaokrouhlí počet střel na branku v hradeckém dresu na 400, v čemž mu patří celkově čtvrté místo.

Ocenění za nejlepšího hráče zápasu

 • 1. Rudolf Červený – 21
 • 2. Jiří Šimánek – 19
 • 3. Ondřej Kacetl – 19
 • 4. Jaroslav Bednář – 18
 • 5. Patrik Rybár, Radek Smoleňák – 16

Adam Kodet
Foto: Mountfield HK