Středa

8. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Hokej je lepší s diváky, ale jsme rádi, že můžeme hrát, řekl trenér Růžička

28. 12. 2020

page.Name
Lehce přes rok už působí u hokejistů Mountfieldu HK trenér Vladimír Růžička starší. Před právě probíhající sezonou, která je kvůli všudypřítomnému koronaviru v mnoha ohledech speciální, se stal hlavním vládcem střídačky.

Do týmu si přivedl staré známé tváře a se silným mančaftem patří mezi favority extraligy. V rozhovoru pro Salonky hovořil pochopitelně o ambicích, hvězdném Filipu Hronkovi či kauze Dominika Hrachoviny, ale také prozradil, co je pro něj symbolem Vánoc a na jakou pohádku se těší.

Po restartu extraligy se držíte v horní polovině tabulky. Jste zatím spokojený?
Sice jsme nahoře a s postavením v tabulce můžeme být spokojení, ale některé listopadové zápasy  prostě nebyly dobré. S těmi jsem naopak spokojený nebyl.

Jak se vám vůbec líbí hokej bez diváků?
Abych řekl pravdu, tak jsem si to nikdy nedokázal představit. Je to divné, ale na druhou stranu jsme rádi, že vůbec můžeme hrát. Všechny sportovní události po celém světě se hrají bez diváků, musíme to zvládnout i my.

Nechybí tomu trošku emoce?
Emoce tam pořád jsou, hraje se o vítězství, ale samozřejmě zápas před diváky je mnohem lepší. Fanoušci tomu dodávají atmosféru a ve výsledku je to hodně o nich.

Vy jste známý jako poměrně emotivní trenér. Nemusíte se občas krotit, když je všechno slyšet?
Ne, nemám s tímhle vůbec problém. Když je potřeba zakřičet, tak to prostě udělám. Naopak je to spíš výhoda, protože mě hráči častěji dobře slyší, jindy mě přes ten hluk přeslechnou. I taktické pokyny předáváme jako normálně, neřešíme, že by je snad soupeř mohl zaslechnout.

Mohla by tato zvláštní doba českému hokeji naopak něco přinést? Nesestupuje se, takže by více šancí mohli dostat mladí hokejisté…
To se nedá takhle říct. Přestože se nesestupuje, tak stejně chtějí všechny kluby vyhrávat. Sice to v téhle době není s financemi takové, jak by si asi každý představoval, ale i tak kluby přibírají nové hráče. Nikdo nechce být poslední.

Teď trochu odbočíme… Jak jste se díval na aféru brankáře Dominika Hrachoviny? Ten dění kolem koronaviru v Česku označil jako „divadlo vymyšlené médii”.
Podle mě hodně ulétl. Hraje ve Finsku a přece musí vidět, kolik lidí je nemocných a kolik jich umírá. Vůbec nechápu, jak se k tomu mohl takhle postavit, vždyť je to po celém světě, nejen u nás. Myslím si, že takhle by reprezentant rozhodně neměl vystupovat. Nějaký názor může mít a říct ho nahlas, stejně jako kdokoliv jiný, ale tady jsem proti tomu. Lidé umírají a není to vůbec dobré.

Vás osobně názory hráčů, které přivádíte do týmu, zajímají, nebo se díváte především na to, jak hrají?
Jak jsem už řekl, každý hráč může mít názor, ale všechno musí mít nějakou laťku. Samozřejmě hodně záleží na tom, na jaké úrovni ten hráč hokejově je. Tady se jedná o hráče národního týmu, který reprezentuje celou zemi a všechny lidi, podle toho by se měl vyjadřovat.

Zpátky do Hradce… Do týmu jste si přivedl hráče, kteří pod vámi nastupovali už v minulosti. Ať už váš syn Vladimír Růžička mladší nebo Jakub Sklenář. Je teď kádr podle vašeho gusta?
Mužstvo je podle mě dobře složené, ale teď je důležité, abychom na něm pracovali. Hraje se v rychlém sledu hodně zápasů, tak uvidíme, co nám ukážou. Ti dva jsou hráči, které dobře znám a přesně vím, co od nich mohu čekat, to mi vyhovuje. Celkově máme výborné hráče, takže naše ambice jsou určitě ty nejvyšší.

Největší současnou hvězdou Mountfieldu je nepochybně Filip Hronek, jinak obránce Detroitu Red Wings. V čem nejvíce vyniká?
Je to jednoznačně nejlepší český obránce, který hraje v NHL. Vzpomínám si, když jsem ho viděl před dvěma roky, to mu bylo 21, a už tehdy hrál velmi dobře. Má obrovský potenciál. Dobře brání, výborně útočí, má dobrou střelu, přehled ve hře a je konstruktivní. Mám pocit, že má všechno, ale pořád je mladý a musí na sobě pracovat. Záleží jen na něm.

Pod rukama vám prošly desítky skvělých hráčů. Dokázal byste ho k někomu přirovnat?
Hned mě napadne Marek Židlický, tomu je hodně podobný.

Povězte nám na závěr, jaké máte přání do roku 2021?
Asi budeme mít všichni stejné. Ať se to, s čím celý svět bojuje, srovná a lidé jsou zdraví. To je nejdůležitější, protože pak nebudeme muset být zavření doma. Lidi zase začnou chodit na hokej, na fotbal nebo do divadla a všechno bude normální. Teď krásně vidíme, že zdraví je opravdu nejdůležitější.

David Záruba
Foto: Mountfield HK