Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Smoleňák: Růžička mi nevěřil dlouhodobě, ale i takový bývá hokej

24. 3. 2021

page.Name
Útočník Radek Smoleňák se nevešel do sestavy hokejistů Hradce Králové pro úterní čtvrtý zápas čtvrtfinále play off proti Liberci. Kouč Vladimír Růžička mohl svým rozhodnutím někoho překvapit, sám ho odůvodnil snahou něco proti rozjetému soupeři změnit, ale hráč cítil nedůvěru delší dobu. Čtyřiatřicetiletý Smoleňák zároveň přiznal, že si nedovede představit, že by hrál pod Růžičkou i nadále.

Přestože jde o kapitána mužstva a jeho ofenzivního lídra z dlouhodobé části, zkušený kouč podle Smoleňákova vyjádření nezdůvodnil, proč se rozhodl z celého týmu, který v druhém a třetím duelu série marně hledal recept na překonání obrany Bílých Tygrů, posadit na tribunu právě jeho. Kýžený efekt se nedostavil, Východočeši prohráli i počtvrté.

„Nevysvětlil mi to. On mi však nevěřil dlouhodobě. Myslím, že mi to dával jasně najevo. Věřil jiným hráčům, což je jeho právo. Takový prostě hokej někdy bývá: někdy je trenér na vaší straně, někdy ne. Víc bych se k tomu teď radši asi nevyjadřoval. My v kabině a lidi kolem nás ví nebo tuší, co a jak se dělo, tak není potřeba moc co vysvětlovat,“ řekl Smoleňák v on-line rozhovoru s novináři.

Připustil, že ho Růžičkovo rozhodnutí nepřekvapilo. „Tak nějak jsem tušil, že to přijde. Celý ten rok byl takový prapodivný. Rád bych samozřejmě hrál a pomohl klukům, ale zodpovědnost za sestavu mají trenéři. Že jsem nehrál, to mě určitě štvalo, ale klukům v týmu jsem i tak dál věřil. A zhostili se toho parádně,“ ocenil Smoleňák tým přes porážku 1:3, která znamenala konec sezony.

Smoleňák doufal, že kluci, co v sestavě byli, do toho vlítnou a mají šanci vyhrát. „Bohužel i přes výborný výkon jsme to k výhře nedotáhli. Ohromná škoda. Kluci hráli výborně a ten zápas by si zasloužili vyhrát. Byl tam úplně jiný přistup než ty poslední tři zápasy. Bohužel přišly minuty, kdy nám to tam nešťastně napadalo. Výsledek nás mrzí a je to škoda, ale jsem hrdý na kluky. Prohráli jsme ale 0:4, těžko se k tomu víc říká,“ uvedl hokejista.

Podobně jako ostatní členové týmu vnímal jako zásadní pro celou sérii, když Královéhradečtí nedotáhli k úspěchu hned první zápas, v němž vedli v Liberci 3:0. „Tam se to zlomilo. Ještě asi pět minut před koncem jsme vedli 3:1, najednou přišel black out a prohospodařili jsme si to. Je to asi celkem laciná výmluva říct, že jsme prohráli sérii kvůli prvnímu zápasu, ale ovlivněné tím to bylo hodně. Pořád tam ale bylo dost utkání, v nichž jsme to mohli zlomit. Jenže druhý a třetí zápas jsme se absolutně k ničemu nedostali. Liberec hrál vážně fantasticky," připustil Smoleňák.

Zatímco sám před necelými dvěma měsíci prodloužil kontrakt o dva roky s roční opcí, kouč Růžička zatím smlouvu o spolupráci na další sezonu nemá. A hokejista, který okusil v sedmi startech i slavnou NHL, přiznal, že si další společné působení v jednom týmu nedokáže představit.

"Upřímně si to představit nedovedu. Víc bych se k tomu ale opravdu nechtěl vyjadřovat. Jsem toho plný, je v tom spousta emocí, mám v sobě spoustu věcí, o kterých se teď nechci bavit. Mám tu smlouvu a miluju to tady. Jsem tu čtyři roky a doufám, že ještě dlouho budu, protože mi na klubu záleží. Mám rád město, lidi... Doufám, že se všechno otočí dobrým směrem, budeme o to silnější příští rok a dosáhneme met, které dlouhodobě máme stanovené a po nichž toužíme my i fanoušci,“ sdělil.

A jeho ohlédnutí za celou sezonou? „Nic moc extra pozitivního. Chtěli jsme být ve čtyřce po základní části, což jsme nesplnili. To samé druhý cíl v podobě postupu alespoň do semifinále. Nejde tam nic moc hodnotit dobře. Pozitivní ale je, že spousta kluků se vyhrála, což je super pro klub. Máme hráče, na kterých se to dá dál stavět. Týmové cíle, na které jsme měli, jsme však nezvládli, v tom ohledu není důvod si lhát do kapsy,“ dodal Smoleňák.

ČTK
Ilustrační foto: Stanislav Souček