-4°

Další velký obrat v derby! Hradec po hattricku Oksanena srazil rivala

7. 11. 2021

Další velký obrat v derby! Hradec po hattricku Oksanena srazil rivala 26 snímků
Vítězná jízda hokejistů Hradce Králové pokračuje i po východočeském derby. Mountfield ještě dvě a půl minuty před koncem utkání 23. kola extraligy prohrával v Pardubicích 1:3, ale v závěru dokázal dvěma góly ve hře bez brankáře (!) vyrovnat. V prodloužení bitvu v zaplněné Enteria areně před více než 10 tisíci diváky rozsekl finský útočník Ahti Oksanen, jenž dokončil hattrick. Svěřenci trenéra Tomáše Martince vyhráli 4:3, Dynamo porazili po dalším velkém obratu podruhé v sezoně a celkově vyhráli posedmé v řadě.

V létě Mountfield představoval osmadvacetiletého Fina Ahti Oksanena jako svoji největší posilu. Čtvrtý nejproduktivnější hráč tamní ligy minulé sezony se první trefy v Hradci dočkal ve svém pátém zápase, postupně přidal dalších pět zásahů, ale v derby gólově explodoval.

I finský snajpr ovšem prožil z pohledu týmu nedobrý začátek. Pětkrát v letošním ročníku hradečtí hokejisté vstřelili gól hned v první minutě utkání, jenže v derby v tomto čase sami inkasovali. Po 39 vteřinách, kdy na trestné lavici seděli za strkanici Juraj Mikuš a kapitán Radek Smoleňák, obrana propadla a únik dvou na jednoho zakončil Robert Říčka, který doklepl puk za záda Henri Kiviaha. Finský gólman dostal v brance popáté v řadě příležitost před Štěpánem Lukešem, čerstvým reprezentantem, jenž se v příštím týdnu zúčastní s národním týmem Karjala Cupu.

Další zaváhání si defenziva Mountfieldu vybrala o deset minut později, kdy puk propadl k úplně volnému Anthony Camarovi a Kanaďan pohodlně zvýšil. Dynamo stejně jako v prvním vzájemném duelu vedlo dvougólovým rozdílem.

Na snížení ovšem Hradečtí nečekali až do závěru druhé třetiny jako v zářijovém střetu, ale jen necelé dvě minuty. V přesilovce napálil puk pod břevno finský ranař Ahti Oksanen a začal svůj galavečer.

Ve druhé třetině Mountfield přestřílel Dynamo v poměru 13:4, ale bez efektu. Pardubice držel hrdina v brance Dominik Frodl. Naopak Pardubicím ve 36. minutě vyšla v přesilovce rychlá kombinace, kterou zakončil Camara svým druhým gólem v utkání.

Na ledě přituhovalo, do sebe se pustili Kevin Klíma a Jakub Nakládal, hradecký útočník povalil na led vyššího a těžšího pardubického beka a oba šli vydechnout na trestnou lavici, zatímco na ledě se skóre neměnilo. Když tři minuty před koncem urputné bitvy Kelly Klíma z trestného střílení nepřekonal výtečného Frodla, málokdo z hradeckých fanoušků věřil, že se bude opakovat velký obrat jako v prvním vzájemném duelu (z 0:2 na 5:2).

Ale stalo se. Dynamo zažilo šok.

Trenér Tomáš Martinec dvě a půl minuty před koncem zápasu stáhl gólmana Kiviaha a v powerplay se další prudkou ránou trefil Oksanen. Jak to šlo, Hradečtí dohrávali v šesti hráčích s prázdnou brankou za zády a tentokrát Kelly Klíma v čase 59:45 pálil přesně. Neuvěřitelné - 3:3!

Zdrcené Pardubice pak v prodloužení dorazil svým třetím gólem v derby střelec Oksanen. Dosáhl prvního hattricku finského hráče v české extralize a Hradec zapsal dva body za výhru.

„Naděje umírá poslední. Když jsem viděl jejich fanoušky, jak čtyři minuty před koncem dělali mexický vlny a už si tam děkovali, tak jsme jim to dali sežrat,“ řekl po zápase kapitán Radek Smoleňák.

Mountfield je v tabulce druhý s pětibodovou ztrátou na vedoucí Třinec a stejným náskokem na třetí Pardubice. Nyní následuje reprezentační přestávka. Další zápas Hradec sehraje v pátek 19. listopadu proti Plzni.

Hlasy trenérů:

Richard Král (Pardubice): „První třetina z naší strany byla slušná, vytvořili jsme si náskok a vedli. Od druhé části byl soupeř lepší, měl větší důraz a byl úspěšnější v osobních soubojích. Měli jsme štěstí, že jsme neinkasovali a naopak dali gól a šli do třetí třetiny s dvoubrankovým náskokem. Tu jsme odehráli celkem slušně, neměli jsme ve hře moc momentů, kdy bychom Hradec pustili do šance a měli jsme i možnost soupeře potrestat. V posledních čtyřech minutách Frodl ještě trestné střílení chytil, ale pak přišly dva obrovské nedůrazy, které se nesmí stávat. Hradec byl dnes lepší v soubojích a zaslouženě vyhrál."

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Chtěl bych v úvodu vyzdvihnout atmosféru zápasu, která byla skvělá. Fanoušci byli výborní a já musím poděkovat našim příznivcům, že nás povzbuzovali i za nepříznivého stavu a týmu věřili. My jsme do utkání vstoupili špatně a pustili jsme Pardubice do zápasu. První třetinu jsme tahali za kratší konec, pomohla nám přesilová hra, z níž jsme snížili. Ta nás, myslím si, nakopla. Škoda, že ve druhé třetině, kdy jsme byli jednoznačně lepší, jsme si nedokázali pomoct gólově. Hráli jsme výborně, ale nebyli jsme za to odměněni. Chtěl bych pochválit výborného brankáře Frodla. Třetí třetinu jsme to tlačili do kopce, Pardubice si to výborně hlídaly a několikrát jsme měli velké štěstí, že nám neodskočily na 4:1. V závěru jsme měli malinko štěstí, ale mužstvo bojovalo a ukázalo charakter. Za celkový výkon v zápase byl tým odměněn a do kabiny tedy míří velká pochvala."

Pardubice – Hradec Králové 3:4 v prodl. (2:1, 1:0, 0:2 – 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Říčka (Cienciala, Košťálek), 12. Camara (R. Kousal), 36. Camara (A. Musil, J. Mikuš) – 13. Oksanen (Blain, Jergl), 58. Oksanen (McCormack, Jergl), 60. Kelly Klíma (Kevin Klíma, Blain), 62. Oksanen.
Rozhodčí: Lacina, Svoboda – Šimánek, Zíka.
Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1.
Diváci: 10 050.
HC Dynamo Pardubice: Frodl – J. Mikuš, Nakládal, D. Robertson, Košťálek, J. Kolář, Hrádek, O. Vála – Říčka, Cienciala, Blümel – R. Kousal, A. Musil, Camara – Paulovič, Poulíček, O. Rohlík – Koffer, O. Roman, Anděl. Trenér: R. Král.
Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Blain, Šalda, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Jank – Smoleňák, Lev, Oksanen – Perret, Kevin Klíma, Jergl – R. Pilař, Lalancette, Kelly Klíma – Lamper, Koukal, Orsava. Trenér: T. Martinec.