Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Návrat Růžičky do Hradce. Už brzy vyzve Smoleňáka a spol.

10. 11. 2021

page.Name
Bývalý reprezentační trenér Vladimír Růžička se znovu vrátí do Hradce Králové, odkud po minulé sezoně po ne úplně idylickém konci odešel. Osmapadesátiletý kouč, jehož rok a půl trvající působení v Mountfieldu vyvrcholilo spory s kapitánem Radkem Smoleňákem, se v týdnu nově postavil na střídačku extraligového Litvínova, svého domovského klubu, v němž vyrůstal. Se severočeským týmem dorazí k utkání na východ Čech už v závěru měsíce.

Hradečtí hokejoví fanoušci se už teď mohou těšit na třaskavý souboj. V úterý 30. listopadu Vladimír Růžička dorazí s Litvínovem k utkání 28. kola extraligy.

Bude to řežba. Půjde o prestiž.   

Mnozí mají ještě v živé paměti závěr uplynulého ročníku extraligy. Trenér Růžička, muž s aurou vítěze, do čtvrtého utkání čtvrtfinálové série proti Liberci posadil na tribunu kapitána Radka Smoleňáka. Mountfield s Bílými Tygry padl i počtvrté v řadě a sezona pro něj skončila.

„To, že jsem nehrál, mě určitě sr*lo," řekl tehdy po utkání Smoleňák. Bylo vidět, jak je naštvaný. Vysvětlení k odstavení z týmu se od Růžičky prý nedočkal.

„Nic mi nevysvětlil. On mi nevěřil dlouhodobě. Věřil jiným hráčům, na což má rozhodně právo. Takový je prostě hokej, někdy je trenér na vaší straně, jindy zase ne. Nechci se k tomu moc vyjadřovat, ale my v kabině a lidi kolem nás tak nějak tuší, co se dělo. Já jsem tušil, že to přijde, protože celá sezona byla divná,“ dodal útočník.

Konec v Hradci: Jednomyslné rozhodnutí

Asi tak se dá popsat působení Vladimíra Růžičky, hráče a trenéra ověnčeného zlatem z mistrovství světa, pod Bílou věží. Komunikace místy nefungovala, byť mistr extraligy se Slavií, jeden velký úspěch v Hradci zaznamenal. Loni dovedl mužstvo do finále Ligy mistrů, až tam byla o chloupek silnější švédská Frölunda.

Bylo jasné, že jeden z dvojice Růžička – Smoleňák v Hradci skončí. To ostatně po vyřazení z play off s Libercem předpověděl i Radek Smoleňák. K další vzájemné spolupráci uvedl: „Upřímně si to moc představit nedovedu.“

Vedení Mountfieldu nakonec ukázalo na Růžičku. „Šlo o jednomyslné rozhodnutí,“ prohlásil letos v březnu klubový boss Miroslav Schön. „Celá sezona byla po všech směrech divná," použil předseda představenstva podobný výraz jako Smoleňák.

K prvnímu mužstvu se vrátil Tomáš Martinec. Patriot, jenž v sezoně 2018/19 nadchl hradecké příznivce útočným hokejem. Od října 2019 ovšem zlatý olympionik u hradeckého A-týmu postupně Martince nahradil. Nejdříve byli oba hlavní trenéři, v minulé sezoně už se Růžička osamostatnil. 

V letošním ročníku extraligy se Mountfield pod Martincem zase rozjel, v tabulce je druhý. Ožil i kapitán Radek Smoleňák, jenž je třetím nejproduktivnějším hráčem týmu za sedm gólů a osm asistencí.

Naopak Růžička se v létě dohodl na trenérské výpomoci v prvoligové Kadani, která se slabým kádrem nezískala v 18 utkáních ani bod a nakonec se klub rozhodl z ekonomických důvodů z rozehrané sezony odstoupit.

Růžička nadšený z návratu domů

V Litvínově, mateřském klubu, Růžičku vítají s velkými očekáváními. „Vláďa je trenér, který má za sebou spoustu zkušeností na klubové i reprezentační úrovni a věřím, že nám pomůže stabilizovat výkony mužstva,“ řekl pro klubový web litvínovský generální ředitel Pavel Hynek poté, co v úterý oznámil změnu na trenérském postu, na němž skončil Slovák Vladimír Országh.

Nadšený je i Vladimír Růžička. „Pro mě to bylo jasné rozhodnutí. Dlouho jsem na to čekal, že bych mohl Litvínov trénovat. Jsem moc rád, že to konečně přišlo,“ neskrýval radost člen Síně slávy českého hokeje.

V litvínovském klubu se pozdější hráč Bostonu, Edmontonu a Ottawy ve slavné NHL poprvé postavil na brusle. „Mám tu rodiče, bratra a spoustu známých. Znám tu spoustu lidí, se kterými jsem tady hrál. Vždy se mi vybaví vzpomínky, protože jsem toho tady prožil hrozně moc. Jsem rád, že jsem zase doma a že se mi tu povedlo podepsat angažmá jako trenérovi,“ řekl Vladimír Růžička, smlouvu má do konce sezony.

Po úspěšných angažmá v pražské Slavii a u české reprezentace rodák z Mostu čeká na výrazný úspěch. Dočká se ho v Litvínově?

Každopádně souboje s Hradcem budou pikantní.  

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz