Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradec s nožem na krku. Semkneme se a zvládneme to, velí Jergl

26. 3. 2022

page.Name
Vyhrát. Jinak je konec. Hokejisté Hradce Králové budou v neděli na domácím ledě bojovat v pátém utkání čtvrtfinále play off s Mladou Boleslaví o odvrácení nečekaného vyřazení. Mountfield, vítěz základní části extraligy, prohrává v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy 1:3. „Stále věříme, že to můžeme otočit," vzývá naději útočník Aleš Jergl.

Pokud hokejisté Hradce Králové neporazí v neděli na domácím ledě v pátém čtvrtfinále play off Mladou Boleslav, sezona pro ně končí. Vítěz základní části by v letošním ročníku extraligy obsadil páté místo. Naposledy se něco takového přihodilo před deseti lety Spartě. Tohle si v Mountfieldu nechtějí připustit. Vzhledem k dosavadnímu průběhu by to byl neúspěch.

„Věřím, že sérii ještě vrátíme do Boleslavi,“ řekl bezprostředně po druhém zápase na ledě Středočechů trenér Tomáš Martinec, jehož tým prohrává ve čtvrtfinále s Bruslaři 1:3 na zápasy. Pátý duel začíná v hradecké ČPP Aréně v neděli v 17.20 hodin (vysílá ČT sport).

I kdyby se Hradci podařilo doma vyhrát, musí zvládnout další dva souboje, v úterý v Boleslavi a pak ve čtvrtek rozhodující sedmý duel opět na domácím ledě. „Jsme na sebe naštvaní, zklamaní, ale pořád to není konec. Série je vyrovnaná a další duel musíme překlopit na svoji stranu. Musíme jít krok po kroku a věřit," nabádá útočník Jakub Lev.

„Na konci sezony už se nedá za dva dny nic natrénovat. Pro nás je to jen o tom dávat góly, hrát jednoduše a nedělat chyby," poukázal Lev.

Držitel Prezidentského poháru stojí před těžkým úkolem. Po prvním vyhraném domácím duelu (2:1) vedl ve druhém už o dvě branky, ale prohrál 2:3 a nezdarem skončily i následující zápasy v Mladé Boleslavi. Dvakrát Mountfield v závěru srovnal manko, ale první utkání ztratil v nájezdech (2:3 sn) a druhé v prodloužení (3:4 p).

„Všechny zápasy byly vyrovnané, skončily o gól. Je to obrovský boj a my bohužel nejsme dost dobří, abychom to překlopili na svoji stranu," uvědomuje si trenér Martinec. Hradečtí také musejí být více disciplinovaní. „Vyloučení je moc," zdůraznil Martinec, byť jeho tým v oslabení ještě neinkasoval, stojí to síly.   

„Nevěšíme hlavu, jedeme domů a jedeme vyhrát zápas. Sil máme hodně, jsme dobře trénovaní," řekl po čtvrtém zápase obránce Filip Pavlík.

Hradečtí hokejisté věří, že se jim podaří sérii otočit, tak jako se jim v základní části dařilo otáčet zápasy. „V play off se nám teď moc nedaří, ale furt věřím a doufám, že jsme natolik zkušený tým, že už neprohrajeme a přes Boleslav postoupíme,“ vzývá naději útočník Aleš Jergl.

V neděli už půjde o všechno. „Půjdeme do toho s tím, že se budeme snažit sérii zvrátit, i když se to mnoha týmům v extralize nepovedlo. Stále věříme, že to můžeme otočit. Doufám, že se semkneme a zvládneme to,“ zavelel hradecký hokejista.  

Bruslaři chtějí sérii ukončit

Mladá Boleslav, která v základní části obsadila až jedenácté místo a získala o 40 bodů méně než Hradec, je v komfortní situaci. Sahá po senzačním postupu. Stačí jedna výhra, k tomu má tři pokusy. „Máme to výborně rozehrané, jsme za to rádi, ale musíme udělat poslední krok. A uděláme vše pro to, abychom jej udělali co nejdříve," vyhlásil útočník Jan Eberle, který v prodloužení rozhodl čtvrtý duel.

„Říká se, že poslední krok je nejtěžší. Musíme zůstat nohama na zemi, všechny zápasy byly hrozně vyrovnané. Nebylo to tak, že bychom Hradec přehrávali. Když půjdeme do zápasu stejně nastavení, jako do předešlých, tak budeme mít velkou šanci. Hlavně ale nesmíme létat v oblacích," nakázal forvard Ondřej Najman.

V Hradci věří, že Mladé Boleslavi radost z postupu nedopřejí. 

Čtvrtfinále play off extraligy:

 • 1. zápas – sobota 19. března:
  Hradec Králové – Mladá Boleslav 2:1
 • 2. zápas – neděle 20. března:
  Hradec Králové – Mladá Boleslav 2:3
 • 3. zápas – středa 23. března:
  Mladá Boleslav – Hradec Králové 3:2 sn
 • 4. zápas – čtvrtek 24. března:
  Mladá Boleslav – Hradec Králové 4:3 v prodl.
 • 5. zápas – neděle 27. března, 17.20 (ČT sport)
  Hradec Králové – Mladá Boleslav
 • Případně:
 • 6. zápas – úterý 29. března
  Mladá Boleslav – Hradec Králové
 • 7. zápas – čtvrtek 31. března
  Hradec Králové – Mladá Boleslav

Další zápasy: Třinec – Vítkovice 3:0, 2:1, 2:1, 2:1 - konečný stav série: 4:0, Sparta Praha – Liberec 7:0, 3:2, 2:1, 2:4, České Budějovice - Pardubice 3:1, 3:2, 2:1, 2:3. Pozn.: Hraje se na čtyři vítězné zápasy.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk