Úterý

21. března 2023

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Hokejovou extraligu si budou od příští sezony řídit kluby

4. 5. 2022

page.Name
Ke změně dochází v řízení české hokejové extraligy. Od příští sezony tuzemská nejvyšší soutěž přechází od Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) pod křídla Asociace profesionálních klubů (APK LH). Stane se tak po deseti letech na základě smlouvy. Na postu ředitele extraligy Josefa Řezníčka nově nahradí Martin Loukota, který dříve na svazu působil jako manažer reprezentací, naposledy žen.

Členem představenstva Asociace profesionálních klubů (APK LH), která bude od nadcházejícího ročníku místo Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) řídit českou hokejovou extraligu, je také Aleš Kmoníček, generální manažer klubu Mountfield Hradec Králové.

„V roce 2021 vznikla pracovní skupina, která měla za cíl zjistit možnosti a konkrétnější podmínky. Poté, co jsme si ověřili, že vůle je z obou stran, tak jsme letos v lednu oznámili svazu, že bychom od 1. května rádi extraligu řídili sami," uvedl na tiskové konferenci Aleš Kmoníček.

Ke změně na pozici řídícího subjektu nejvyšší soutěže dochází po deseti letech, přičemž smlouva o převodu kompetencí byla uzavřena na dobu neurčitou.

 „Naším zájmem je, aby extraliga probíhala i nadále plynule jako za dob řízení hokejového svazu," zdůraznil Kmoníček.

Zástupci klubů o této možnosti se svazem diskutovali od roku 2016, kdy podepsali memorandum. „Intenzivně jsme na tom začali pracovat o pět let později. Majitelé klubů chtěli mít možnost si důležité záležitosti řešit v rámci klubů. Je to miliardový byznys, a tak je pochopitelné, že chtěli mít svoje vlastní pracovníky, vlastní aparát,“ řekl Kmoníček.

Od příští sezony bude mít extraliga i nového ředitele, Josefa Řezníčka střídá Martin Loukota, někdejší svazový manažer reprezentací, naposledy působil u žen.

„Chtěli bychom pokračovat ve vysokém standartu řízení Tipsport extraligy, podílet se na tom, aby Tipsport extraliga byla kvalitní a respektovanou soutěží v zahraničí. Zároveň, aby byla administrativně silná a využívala nejmodernější systémy. Cílem je, aby kluby byly spokojeny a extraliga fungovala podle představ všech zainteresovaných,“ vyhlásil cíle Martin Loukota, ředitel APK LH a Tipsport extraligy.

„Rád bych poděkoval ČSLH a jeho zástupcům za vstřícný přístup v rámci všech společných jednání, které vedly k převzetí extraligy a k uzavření vzájemné smlouvy. Pevně věřím, že extraligu, která je ve velmi dobré kondici, budeme zkvalitňovat a posouvat dále,“ doplnil Aleš Kmoníček.

Hradec začne nový ročník s Libercem

  • Příští sezonu extraligy zahájí hokejisté Hradce Králové 16. září na domácím ledě utkáním s Libercem. Ve druhém kole vyrazí do Karlových Varů. V ročníku 2022/23 bude nejvyšší soutěž hrát 14 týmů bez Zlína, který sestoupil do první ligy.
  • Herní systém bude prakticky stejný. Po základní části, která čítá 52 kol, nejlepší čtyři celky přímo postoupí do čtvrtfinále play off. Týmy na 5. až 12. místě čeká předkolo play off. Pro třináctého v pořadí sezona skončí, čtrnáctý celek se v baráži utká s vítězem první ligy.
  • Titul obhajuje Třinec. Mountfield, který v minulé sezoně obsadil 5. místo, zase obhajuje vítězství v základní části.    

Důvod, proč kluby chtějí řídit extraligu, je ten, že se rozhodly převzít zodpovědnost. Stejný model funguje ve Švédsku, Německu, ve Švýcarsku nebo v Rakousku. Druhou věcí je skutečnost, že kluby potřebují některé věci řešit jako reprezentativní orgán přímo a tento stav je flexibilnější.

„A také bych to přirovnal k akciové společnosti, kde akcionáři, kteří vynakládají prostředky na provoz firmy nebo produktu, by chtěli mít bezprostřední vliv na její řízení,“ dodal Prokop Beneš, viceprezident APK LH.

Představitelé klubů se zavázali, že i nadále bude platit možnost postoupit do extraligy z první ligy. V příští sezoně se bude hrát baráž ve stávající podobě - nejhorší tým nejvyšší soutěže po základní části se střetne s vítězem play off první ligy.

V dalších ročnících se například může hrát baráž ve formátu dva kluby z extraligy a dva z první ligy, nebo může být zavedený přímý postup a sestup. Počet účastníků se poté musí pohybovat mezi 10 a 14 týmy. V případě, že by si APK LH chtěla zavést jiný model, musela by mít písemný souhlas vedení ČSLH.

„Garantujeme, že uzavření soutěže není na pořadu dne. Od počátku spolupráce se svazem je dáno, že prostupnost lig bude zachována," slíbil Beneš s tím, že kluby z první ligy, které sportovní cestou postoupí, nebudou diskriminovány.

Kluby budou respektovat reprezentační přestávky, avšak nejvyšší soutěž v nich může bez nominovaných hráčů pokračovat. Kluby si rovněž budou upravovat řády a předpisy stanovující fungování extraligy (herní, licenční a disciplinární řády). Dále si jmenuje i složení jednotlivých komisí, pouze komise rozhodčích bude i nadále pod ČSLH.

V příští sezoně 2022/23 se bude extraliga hrát stejným herním systémem jako v nedávno skončeném ročníku. Jen bude hrát 14 týmu (Zlín sestoupil). Základní část, která začne 16. září, bude mít 52 kol. Čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě čeká předkolo play off, čtrnáctý tým sehraje baráž s vítězem první ligy.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto:Michal Fanta