Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Mountfield zabral v derby. Je to úleva, přiznal dočasný kapitán Pavlík

5. 12. 2022

page.Name
V nové roli slavil první vítězství. Obránce Filip Pavlík se při zranění Radka Smoleňáka dočasně ujal funkce kapitána hokejistů Hradce Králové. A dovedl tým k jasné výhře v derby nad Pardubicemi 4:0. „Budu se snažit dovést tým k dalším vítězstvím," říká. Mountfieldu se podařilo zastavit chmurné období, v němž pětkrát za sebou nevyhrál.

Přímo se to nabízelo. Derby nemá favorita, říká se. A přesně to se stalo ve střetu východočeských rivalů, který byl hitem 26. kola nejvyšší soutěže. Hokejisté Hradce Králové, v tabulce až jedenáctí, porazili Pardubice, v té době vedoucí tým. Mountfield navíc v posledních pěti extraligových utkáních skóroval dohromady jen třikrát, ale Dynamu dokázal vstřelit víc branek za jediný večer.

„Určitě je to úleva, protože když prohrajete pětkrát za sebou, psychika jde trochu dolů. Myslím si ale, že v takové situaci už byl každý. Je to o tom, abychom dělali malé věci, a pak to přijde. Ta hrana se překlopí," uvedl Filip Pavlík, třicetiletý obránce, který při zranění Radka Smoleňáka nosí na dresu kapitánské céčko.

Hrana se v královéhradeckém případě překlopila razantně. „Derby je vždycky specifické pro oba týmy a my jsme věřili, že bychom to teď mohli prolomit a vyhrát. Doufáme, že se nám to otočí a budeme dávat víc gólů a hrát lepší hokej, na který jsme zvyklí," řekl provizorní kapitán.

Čtěte také: Hradec v derby vynuloval Dynamo a ukončil sérii porážek

 

Mountfield oplatil rivalovi porážku z prvního vzájemného utkání. V derby si připsal nejvyšší vítězství za posledních pět let a před svými fanoušky si ho pořádně vychutnal. Kromě krátkých pasáží či oslabení byl po celý zápas lepší.

„Věděli jsme, že bude nejspíš vyprodáno. Je to tady takový malý svátek, žije se z toho ještě několik dní," podotkl s úsměvem Pavlík a také vyzdvihl i další povedený výkon brankáře Henriho Kiviaha. „Podle mě se zápas od zápasu zvedá víc a víc. Je to výborný gólman, navíc jsme mu pomohli," pochválil Pavlík také celý tým.

V roli kapitána větší zodpovědnost za výsledky necítí. „Je to prostě výhra," odmítl Pavlík. „Ale je pravda, že bych chtěl být pro kluky dobrým kapitánem a lídrem. Budu se snažit dovést tým k dalším vítězstvím," slíbil zkušený obránce.

Nejméně příští měsíc by měl v této roli vydržet. Smoleňák se totiž do sestavy nevrátí dříve než v novém roce. Vynechá tedy i čtvrtfinálovou sérii Ligy mistrů, v níž Hradec Králové narazí na švýcarský Zug. První duel odehraje před vlastními fanoušky už ve středu 7. prosince a po derby půjde do zápasu s velkým povzbuzením.

„Pro psychiku je to příznivější. Máme nabitý program, v Lize mistrů jsme postoupili dál, takže se připravíme na Zug a budeme se snažit udělat dobrý výsledek," předeslal Pavlík, jenž pamatuje i tři roky starou sérii proti stejnému soupeři ve stejné fázi evropské soutěže. „Nevím ale, jak se jim tým obměnil. Vím, že tam hraje Honza Kovář, ale to je všechno," přiznal Filip Pavlík před čtvrtfinálovou bitvou.

 

Jiří Tůma, ČTK
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz