Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Kapitán juniorů Kašpar prohání v dresu Mountfieldu Gretzkého a spol.

18. 2. 2022

page.Name
Devatenáctiletý hokejista Jaroslav Kašpar reprezentuje Hradec Králové na dvou frontách. S juniory Mountfieldu bojuje v extraligové nadstavbě o postup do play off, v české e-sportové EHL, tedy ve hře NHL 2022 na PlayStationu, je součástí čtyřčlenného týmu Východočechů, který čeká o víkendu v Brně předkolo play off. „Chceme postoupit do čtvrtfinále," říká.

Je to zajímavý pohled. V e-sportové soutěži s názvem ENYAQ Hockey League startuje všech patnáct klubů jako ve skutečné hokejové extralize. Jen v jejich dresu se ve videohře NHL 2022 na PlayStationu prohánějí slavná jména Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Sidney Crosby či Connor McDavid a další. Nejinak tomu je u týmu Mountfieldu, který s ovladačem v ruce reprezentuje čtveřice hráčů. Jedním z nich je devatenáctiletý Jaroslav Kašpar, na ledě kapitán juniorského extraligového celku Hradce Králové. „Hokej má samozřejmě přednost, e-sport beru jako koníček,“ říká mladý útočník, který ve virtuálním hokejovém světě vystupuje pod přezdívkou Kasparos13.

Jak jste se dostal k e-sportům, konkrétně ke hře NHL?
Odmala rád hraji na počítači, a když vyšla EHL (e-sportová hokejová liga), tak jsem dvakrát zkoušel kvalifikaci. Bohužel to ani jednou nevyšlo a nakonec jsem se přes kamaráda Davida Voňku dostal do Hradce.

Jak probíhají hokejové zápasy v EHL na PlayStationu. Sedíte vedle sebe, nebo hrajete online z domu?
Jak kdy, osobně jsem radši, když hrajeme vedle sebe, můžeme víc pokecat s protihráči. Nyní o víkendu nás čeká předkolo play off, které se celé odehraje v Radegastovně v Brně, takže se těším, že se tam všichni potkáme.

Ve skutečném hokeji jsou často ve hře emoce. Rupnou nervy někomu i v e-sportu?
U nás v týmu ne. My jsme v klidu (směje se), ale jsou tam někteří kluci, mezi kterými dochází ke slovním přestřelkám, nebo si dopisují přes internet. Nějaké slovní přestřelky vznikly i mezi některými týmy. Většinou to je ale bez problémů.

V EHL je zajímavé, že hrajete za české extraligové kluby, ale ve hře NHL 22 se v jejich dresech objevují hráči jako Wayne Gretzky, Mario Lemieux a další hvězdní hokejisté. Proč i na PlayStationu v týmu Hradce není třeba Radek Smoleňák a spol.?
Před začátkem sezony se o tom hlasovalo a bylo několik variant. Například se mluvilo o tom, že by alespoň čtvrtá lajna byla složená z hráčů daného klubu. K lepším hráčům z extraligy patří ve hře NHL 2022 Filip Chlapík, Jaromír Jágr a Marek Mazanec, kteří mají speciální kartu, jinak tam není nikdo s vysokým ratingem.

Každý tým EHL si tedy vybírá hráče s největším ratingem ve hře NHL 2022, což jsou samozřejmě legendy?
Ano. Mezi největší metu patří McDavid, Lemieux či Gretzky. Na play off bude nyní omezení ratingu, kde bude maximálně 94 rating, takže týmy budou mnohem vyrovnanější. Za to jsem rád.

Kdo je favoritem na zisk titulu v e-sportové EHL?
Myslím, že vítězem budou Pardubice, Litvínov nebo Třinec.

Jaké ambice máte z pohledu Mountfieldu?
Hlavním cílem bylo dostat se do play off, později jsme zjistili, že se tam dostane až 12 týmů. To se nám tedy povedlo. Nyní nás ve zmíněné Radegastovně v Brně čeká předkolo play off proti Plzni. A chceme postoupit do čtvrtfinále.

Máte jako e-sportový hráč finanční odměnu?
Nejsme vůbec placeni. Tuším, že jediní v ČR jsou placeni v Pardubicích, kde mají klub Dynamo Eclot.

Musíte hodně trénovat a máte při hře výhodu, že hrajete skutečný hokej?
Z pohledu tréninků spíš hraji víkendovku a online zápasy. Občas se domlouváme s hráči z jiných klubů a zkoušíme zápasy dva proti dvěma. Jinak výhodu, že hraju hokej, ani moc nemám. Hra je víceméně ovládána počítačem, takže si můžu nastavit nějaké taktiky, ale to je asi tak vše.

Co by se vám v e-sportu do budoucna líbilo?
Mám rád hokejovou hru NHL, a proto bych byl rád za větší nárůst popularity. Zároveň aby se také zvedla úroveň hráčů v ČR a liga byla vyrovnanější. Hráči více preferují fotbalovou FIFU, CS:GO nebo League of Legends. Soutěž NHL sice za poslední dva roky díky EHL neskutečně vynikla, ale stále je malá základna hráčů.

E-sport kolikrát názory lidí rozděluje. Spekuluje se o tom, že by se mohl stát dokonce součástí olympijských her. Jak to vnímáte?
Těžko se to posuzuje, e-sport je opravdu kvalifikovaný a braný jako sport, na druhou stranu to s aktivním sportem nemá nic společného. Je to věc názoru.

Přejdeme ke skutečnému hokeji. Jste kapitánem týmu juniorů hradeckého Mountfieldu. Jde skloubit hokej s e-sportem?
Hokej má stoprocentně přednost, odmalička žiji hokejem, e-sport beru jen jako odpočinek. Když máme zápas s juniorkou, tak samozřejmě hry nehraji, od toho jsme v klubu čtyři, takže se můžeme střídat.

Do Hradce jste přišel v mladém věku ze Skutče. Jaké máte ambice z pohledu hokejové kariéry?
Teď není lehké se k tomu úplně vyjádřit. Letos mi končí mládežnický věk, takže to bude velký skok mezi dospělé. Těžko říct, co se mnou Hradec zamýšlí, s vedením klub jsem se o tom ještě nebavil.

Jak byste si svoji budoucnost představoval?
Strašně rád mám taktiku a věci okolo ní, takže bych rád jednou trénoval. Nyní musím už někde i pracovat, protože bydlím v Hradci sám v podnájmu, takže to není úplně zadarmo. Momentálně rozvážím obědy, předtím jsem pracoval v Tesku.

Jste kapitánem juniorky, se kterou nyní bojujete v nadstavbě o postup do play off. Cítíte větší odpovědnost za výsledky?
Ze starších hráčů máme zodpovědnost všichni stejnou. Co se týká výsledků, tak prvotním cílem bylo zachránit se, protože letos sestupuje více týmů. To se nám povedlo a nyní se pokoušíme dostat do play off. Ve skupině máme silnou Plzeň, dále Třinec a Zlín, který jsme nyní porazili. Uvidíme, jak to dopadne.

Kašpar bojuje v dresu Mountfieldu na dvou frontách:

S juniorkou usiluje v nadstavbě o play off

Junioři hradeckého Mountfieldu pod vedením kapitána Jaroslava Kašpara obsadili po základní části DHL extraligy 7. místo v dvacetičlenné tabulce. Tým, který vede trenér Jiří Janoušek, se tímto umístěním zachránil v soutěži, kterou čeká reorganizace, a nyní rozehrál dvanáctikolovou nadstavbu, z níž vzejdou celky pro play off. Hradečtí mají ve skupině A silného soupeře v podobě vítěze základní části z Plzně, dále Třinec, oba kluby si navíc přinášejí bodovou bonifikaci, čtvrtým celkem je pak Zlín. Do vyřazovacích bojů proniknou první dvě mužstva a ze tří čtyřčlenných skupin i dva nejlepší týmy na třetích místech.

„Bude to těžké. Plzeň je nejlepším týmem po základní části, Třinec skončil o příčku před námi. Zlín se do nadstavby dostal sice jako poslední dvanáctý, ale na něj se nám zase herně nedařilo, byť teď jsme ho v nadstavbě porazili. O play off se popereme,“ vyhlásil Kašpar.   

V e-sportové EHL jde tým do vyřazovací části

Jaroslav Kašpar s přezdívkou „Kasparos13 zároveň reprezentuje Mountfield v ENYAQ Hockey League, tedy v e-sportové lize NHL 22 na PlayStationu. Hradecký tým, který dále tvoří David Voňka (Willi9), Jakub Možný (Mozaps) a Jeroným Žiak (Stisz62), obsadil v e-sportové obdobě hokejové extraligy sedmé místo po základní části za prvními Pardubicemi, dále Litvínovem, Třincem, Spartou, Kometou Brno a Karlovými Vary.

V soutěži startuje patnáct týmů se stejnými názvy jako v opravdové extralize. O tomto víkendu 19. a 20. února hradecký celek čeká v Brně souboj se Škodou Plzeň v předkole play off. V případě postupu do čtvrtfinále narazí na Litvínov, jednoho z aspirantů na titul. Dalšími jsou Pardubice a Třinec.  

„Hlavním cílem bylo dostat se do play off. To se nám tedy povedlo. Nyní nás v Radegastovně v Brně čeká předkolo play off. Chceme postoupit do čtvrtfinále,“ přeje si Jaroslav Kašpar.

E-SPORTOVÁ LIGA. V dresu Mountfieldu „nastupují" v EHL také slavní Kanaďané Connor McDavid (č. 97) a Sidney Crosby (č. 87). 

 

Matyáš Bartoníček, Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: EA sport, Martin Voltr, a Esport hokej