Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradecký trenér Martinec: Poučili jsme se. Chceme navázat na úspěch

16. 9. 2022

page.Name
Hokejisty Hradce Králové přivedl v minulé sezoně k největšímu úspěchu v historii. Mountfield vyhrál základní část, poté však přišel krach v play off. Trenér Tomáš Martinec přiznává, že nezdar vstřebával velmi těžko. „Hledali jsme odpovědi na to, proč jsme vypadli v play off. Přesto minulá sezona byla báječná a na úspěch chceme navázat. S přípravou jsme spokojeni," říká devětačtyřicetiletý kouč před startem extraligy.

V minulém ročníku extraligy hokejisté Hradce Králové zažili stavy euforie po senzačním vítězství v základní části, aby hned poté spadli do temnoty po čtvrtfinálovém vyřazení v play off s Mladou Boleslaví. Pátečním zápasem s Libercem Mountfield vstupuje do nové sezony. „My jsme si všechno analyzovali, hledali jsme odpovědi na to, proč jsme vypadli, abychom se z toho poučili a neopakovali stejné chyby,“ řekl trenér Tomáš Martinec.

Nikdo už pracovitému kouči ovšem nevezme, že ziskem Prezidentského poháru je podepsán pod největším úspěchem v historii hradeckého hokeje. „Každý si to vyhodnotil jinak. Já si myslím, že minulá sezona byla báječná. Kluci odvedli skvělou práci. V letošním ročníku chceme navázat na naši práci ze základní části,“ přeje si devětačtyřicetiletý kouč.

Extraliga začíná. Jste na nový ročník připraveni?  
Díky Lize mistrů se nám příprava malinko zkrátila. Ostrý start jsme měli už 1. září ve Švédsku zápasem s Frölundou. S přípravou můžeme být spokojeni. Co jsme si naplánovali, to se nám podařilo splnit.     

Jak jste přes léto vstřebával vyřazení v play off?
Velmi těžko, protože minulá sezona byla báječná. Měli jsme i štěstí z pohledu zranění, všechno probíhalo hladce. Po vydařené základní části jsme měli větší očekávání, všichni jsme se na play off těšili a věřili jsme, že postoupíme. O to horší bylo zklamání.

Čím jste zklamání zaháněl?
Prací. My jsme si všechno analyzovali, na zápasy jsme se znovu dívali. Hledali jsme odpovědi na to, proč jsme vypadli, abychom se poučili a neopakovali stejné chyby.

Když byste měl uvést jeden důvod vyřazení, jaký by to byl?
Nechtěl bych to konkretizovat, kde se staly chyby. Udělali jsme je my trenéři, udělali je hráči. Věřím, že se z toho poučíme.

Čtěte také: Martinec: Trénovat Hradec s bráchou? Byl bych za to rád

 

Sezona sice skončila brzkým vyřazením, ale zase jste dosáhli na největší úspěch v historii hradeckého hokeje. To vás musí těšit?  
Každý si to vyhodnotil jinak. Já si myslím, že minulá sezona byla báječná. Kluci odvedli skvělou práci. V letošním ročníku chceme navázat na naši práci ze základní části.

Očekáváte, že po zisku Prezidentského poháru se soupeři na vás budou dívat jinak?
Nad tím jsem takhle nepřemýšlel, jak nás budou brát soupeři, nicméně vnímáme jejich kvalitu. Týmy posilovaly, myslím si, že extraliga bude vyrovnaná a bude mít skvělou úroveň. Těším se na to. My se soustředíme hlavně na sebe, na naši práci a víme, kde nás tlačí bota a kde se musíme zlepšit. Důležitá pro nás byla Liga mistrů, v níž chceme postoupit. Zápasy nás dobře připravily na extraligu, kterou chceme dobře odstartovat, aby se tým uklidnil, nabral sebevědomí a dál půjdeme krok za krokem.

V přípravě jste se utkali výhradně se zahraničními soupeři. Do toho lze zařadit také utkání v Lize mistrů. Splnily zápasy očekávání?
Do každé přípravy se snažíme vybrat co nejsilnější týmy, které nás nejlépe připraví na začátek soutěže. Letos výběr soupeřů splnil účel. Sehráli jsme náročné zápasy. V Lize mistrů byly dokonce ještě o level výš, ale byla to skvělá zkušenost. Věřím, že nám to pomůže na začátku extraligy.

V týmu nenastaly velké změny. Jak vnímáte sílu kádru?
Jsme spokojeni. Většina týmu zůstala pohromadě. Samozřejmě jsme chtěli udržet Ahtiho Oksanena, který byl naším nejproduktivnějším hráčem, což se nepovedlo, ale zase přišli mladí kluci a kluci v nejlepším hokejovém věku. My jsme spokojeni s tím, jak se tým doplnil. Chtěli bychom do hry zařazovat co nejvíc mladších kluků a naše hráče z akademie a juniory. Celkově bych řekl, že máme tým, který je ctižádostivý, chce se zlepšovat a z pohledu týmu bychom chtěli být zase o kus lepší.

Jak vidíte brankářskou dvojici? Fina Henri Kiviaha doplnil Jan Růžička.  
Situace mezi brankáři souvisí s předchozí odpovědí. Přišel Honza Růžička, jedná se o mladého a ctižádostivého kluka, který si vinou zranění prošel horším obdobím. Má velkou touhu dokázat, že je TOP gólman. K němu máme Henriho, jenž se v Hradci už aklimatizoval, zná prostředí. Věřím, že nám oba pomohou.

Jaké je vaše přání do letošní sezony?
Mým přáním je postoupit v Lize mistrů, abychom nabrali co nejvíc zkušeností a odehráli co nejvíc zápasů s TOP týmy v Evropě. Dále dobře vstoupit do základní části extraligy a konečně udělat první krok v play off a postoupit dál. 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz