Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Plány Mountfieldu: Navázat na historický úspěch a zvládnout play off

6. 9. 2022

Plány Mountfieldu: Navázat na historický úspěch a zvládnout play off 0 snímků
V minulé sezoně hokejisté Hradce Králové poprvé v historii vyhráli základní část extraligy. Vzápětí však vypadli ve čtvrtfinále play off. A to by rádi v novém ročníku napravili. „Obhajujeme Prezidentský pohár, ale i po nešťastné tečce, kterou jsme zažili v play off, považuji pro tuto sezonu za důležité, aby klub dodržel tradici a hrál čtvrtfinále. A následně se popral o medaili," vyhlásil cíle na tiskové konferenci Miroslav Schön, předseda představenstva hradeckého klubu. Východočeši by také rádi postoupili ze skupiny Ligy mistrů.

Hokejový Hradec Králové už do letošní sezony vstoupil dvěma zápasy v Lize mistrů. V úterý pak své další plány klub odtajnil na tiskové konferenci. Cíle jsou jasné - zopakovat výsledky z minulého ročníku extraligy, kdy Mountfield poprvé v historii vyhrál základní část a získal Prezidentský pohár. Tentokrát by však rád na rozdíl od přechozí sezony, kdy ve čtvrtfinále nečekaně vypadl s Mladou Boleslaví, uspěl i v play off a hrál o cenný kov. 

„Myslím si, že máme na co navazovat z minulé sezony. Obhajujeme Prezidentský pohár, ale i po nešťastné tečce, kterou jsme zažili v play off, považuji pro tuto sezonu za důležité, aby klub dodržel tradici a hrál čtvrtfinále. A následně se popral o medaili, i když vím, že s ohledem na naše soupeře to nebude jednouché," vyhlásil cíle Miroslav Schön, předseda představenstva hradeckého klubu.

Pro fanoušky je potěšitelné, že klub prodloužil smlouvu s městem od dvě další sezony. „Jsem rád, že se nám podařilo v zastupitelstvu prosadit prodloužení smlouvy až do sezony 2025/26. Tím jsme zabezpečili našemu městu, občanům a příznivcům fungování Mountfieldu a vynikajícího hokeje a také hráčům platné smlouvy ve městě, které o přítomnost hokejistů stojí," zdůraznil primátor Alexandr Hrabálek.   

Škoda jen, že nedošlo k renovaci šaten pro mládež. „Měli jsme pro letošní rozpočet připraveny investice do rekonstrukcí žákovských šaten, protože si uvědomujeme, že je nedůstojné pro kluky, kteří hrají hokej se zaujetím a dobře reprezentují, aby měli šatny v buňkách. Opozice nám to shodila, ale nerad bych k tomu říkal víc, aby to nevypadalo jako volební kampaň," poukázal Alexandr Hrabálek.

Podařilo se nám naopak prosadit navýšení prostředků na zálohové krytí potřeb zimního stadionu. Prosadili jsme do příštího rozpočtu čtyři miliony korun na krytí A-týmu," dodal hradecký primátor. Hokejové kluby stále finančně doplácejí na covidové období, kdy jim vypadly tržby za vstupenky a od partnerů. 

Rozpočet hradeckého klubu pro sezonu 2022/23 nebyl uzavřen, ale předpokládá se, že se bude stejně jako v posledních letech pohybovat okolo 100 milionů korun.

Úkol? Nahradit střelce Oksanena  

V týmu Mountfieldu mnoho změn přes letní přestávku nenastalo. Ani to v klubu neměli v plánu. „Udělali jsme pár změn v sestavě, ale ne tolik, abychom přebudovávali kádr jako v minulých sezonách. Vyměnili jsme hráče na každém postu, což je malá obměna a doufám, že to přispěje k tomu, že bude lepší sehranost a budeme podávat podobné nebo ještě lepší výkony než v minulé sezoně," uvedl generální manažer Aleš Kmoníček.

Soupiska Mountfieldu HK:

  • Brankáři: Henri Kiviaho (Fin.), Jan Růžička, Tomáš Sajdl.
  • Obránci: Jérémie Blain (Kan.), Michael Gaspar, Bohumil Jank, Petr Kalina, Graeme McCormack (Kan.), Richard Nedomlel, Filip Pavlík, Matěj Pinkas, River Rymsha (USA).
  • Útočníci: Lukáš Cingel (Sloven.), Aleš Jergl, Kelly Klíma, Kevin Klíma, Petr Koukal, Christophe Lalancette (Kan.), Jakub Lev, Petr Moravec, Oliver Okuliar (Slov.), Lukáš Pajer, Radovan Pavlík, Jordann Perret (Fr.), Radek Pilař, Radek Smoleňák (C), Nikita Ščerbak (Rus.), Martin Štohanzl, Marek Zachar.

Z kádru Mountfieldu po sezoně odešli brankář Filip Novotný (Mladá Boleslav), obránce Radim Šalda (Litvínov) a útočník Jakub Orsava (Olomouc). Nejcitelnější ztrátou je pak odchod Ahti Oksanena (IK Oskarshamn/Švéd.), finského forvarda, jenž byl nejlepším střelcem týmu i nejproduktivnějším hráčem.

Novými tvářemi jsou gólman Jan Růžička (Mladá Boleslav), americký obránce River Rymsha (Poprad) a útočníci Marek Zachar (Liberec), Radovan Pavlík (Brno), Petr Moravec (Tri-City Americans/USA) a Slovák Oliver Okuliar (Saipa/Fin.).

„Změna kádru nebyla moc velká, což je velké plus. Vstoupili jsme do sezony s tím, že všichni už jsme věděli, jak chceme hrát, jak budeme trénovat a jak náročná bude příprava. Navíc příchozí hráči Rádovan Pavlík a Marek Zachar už tu dříve působili, takže věděli, do čeho jdou," přikyvuje kapitán týmu Radek Smoleňák, jehož zástupci budou nadále Jakub Lev a Filip Pavlík.   

Z pohledu hradeckého týmu bude zásadní, jak se podaří nahradit právě Oksanena, jenž po roce na východě Čech zamířil do švédské ligy. „Snažili jsme se přivést podobně laděného hráče. Chtěli jsme, aby to byl český hráč, protože cizinců máme v kádru poměrně dost, ale nikoho takového jsme nesehnali," přiznal Aleš Kmoníček.

Přísun nahrávek a gólů tak musejí zajistit další hráči. „Já i trenér věříme, že můžeme produktivitu nahradit kolektivně, jinými hráči," řekl Kmoníček.

„Hráče podobných kvalit jako byl Ahti (Oksanen) tu nemáme. Máme tu ale spoustu kluků, kteří se mohou zlepšovat a také těch, od kterých očekáváme ještě lepší přínos pro tým než v loňské sezoně," doplnil trenér Tomáš Martinec, jemuž se během léta vyměnil asistent. Společně s Petrem Svobodou přibyl nově do realizačního týmu Tomáš Hamara, který nahradil Ladislava Čiháka, jenž přijal nabídku z Mladé Boleslavi.

Bodově by se mohli ještě více prosadit například Kelly a Kevin Klímovi, rodáci z americké Tampy a synové slavného otce Petra, kteří pro zajímavost získali české občanství.

V přípravných zápasech se Hradci dařilo, vyhrál turnaj Red Bulls Salute v rakouském Kitzbühelu (Mnichov 7:1, Salcburk 2:0), doma pak porazil Vídeň Capitals 3:2 a Štýrský Hradec 7:3. Porážku utrpěl v úvodním utkání Ligy mistrů na ledě švédské Frölundy 2:4. Ve druhém utkání pak zvítězil ve Francii nad tamním mistrem z Grenoblu 4:3.

„Co víc si přát než začít sezonu s Frölundou, nejlepším týmem v Evropě. Grenoble také hrál velmi dobře. Je super, že máme dva těžké zápasy za sebou, další dva nás čekají a díky tomu budeme připravení na start sezony i v extralize," pochvaluje si duely Smoleňák.   

Domácí generálka s Frölundou

Do extraligového startu, který v pátek 16. září obstará domácí duel s Libercem, čeká Hradec domácí dvojzápas v Lize mistrů - ve čtvrtek odveta proti Grenoblu a generálkou bude sobotní souboj s Frölundou.

„Díky Lize mistrů se nám příprava malinko zkrátila. Ostrý start byl už 1. září ve Švédsku. S přípravou můžeme být spokojeni. Co jsme si naplánovali, to se nám podařilo splnit. Jsme rádi, že z náročného tripu v Lize mistrů (Frölunda, Grenoble) jsme přivezli tři body. Soupeři ukázali velkou kvalitu. Teď máme před sebou další dva zápasy, na které se budeme soustředit," vyjádřil se k přípravnému období trenér Martinec.

A jaké je přání Tomáše Martince do sezony? „První moje přání je postoupit v Lize mistrů, abychom nabrali co nejvíc zkušeností a odehráli co nejvíc zápasů s TOP týmy Evropy. A druhým přáním je dobře odstartovat základní část a pak konečně udělat první krok v play off a postoupit dál," přeje si hradecký trenér.

Liga mistrů 2022/23 - skupina G:

  • 1. kolo – čtvrtek 1. září: Frölunda HC – Hradec Králové 4:2
  • 2. kolo – sobota 3. září, 18.30: HC Grenoble – Hradec Králové 3:4
  • 3. kolo – čtvrtek 8. září, 17.30: Hradec Králové – HC Grenoble
  • 4. kolo – sobota 10. září, 16.00: Hradec Králové – Frölunda HC
  • 5. kolo – středa 5. října, 19.30: Eisbären Berlín – Hradec Králové
  • 6. kolo – středa 12. října, 17.30: Hradec Králové – Eisbären Berlín

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra