Pátek

29. září 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

Ščerbak opustil Hradec. Ztratili jsme výborného hráče, lituje Kmoníček

29. 9. 2022

page.Name
Citelná ztráta. V hokejovém Hradci Králové předčasně skončil ruský útočník Nikita Ščerbak. Nejproduktivnějšímu hráči týmu vypršelo vízum a odcestoval do Kanady. Vedení Mountfieldu se snažilo dlouhé měsíce o to, aby šestadvacetiletý hráč mohl zůstat, ovšem celosvětová situace to neumožnila.

V úterním utkání proti Českým Budějovicím ruský útočník Nikita Ščerbak vstřelil gól a podílel se na výhře 3:1. A byla to jeho poslední trefa. Šestadvacetiletý hráč předčasně končí v extraligovém Hradci Králové. Nejproduktivnějšímu hráči týmu v letošní sezoně totiž vypršelo vízum a odcestoval do Kanady.

„Nebudu tady popisovat všechny svoje pocity, ale jsem ze současné situace velmi zklamán. Každopádně jsme s odchodem Nikity ztratili výborného hráče a především skvělého kluka do kabiny. Moc mu děkuji za vše, co pro náš klub udělal a přeji jemu i jeho rodině pevné zdraví a hodně štěstí ve sportovním i osobním životě,“ uvedl Aleš Kmoníček, generální manažer Mountfieldu.

Vedení hradeckého klubu v létě řešilo Ščerbakovo další angažmá a na začátku července oznámilo, že moskevský rodák získal dočasně potřebná povolení pro pobyt v Česku. Po vojenském útoku Ruska na Ukrajinu totiž české úřady omezily vydávání pobytových víz pro občany Ruska. Nyní už to kvůli celosvětové situaci a dalšímu jejímu vývoji nešlo.

Ščerbak, jehož v roce 2014 draftoval Montreal v prvním kole, přišel do Hradce Králové v lednu ze Slovenska a vybojoval si stabilní místo v sestavě. V minulém ročníku odehrál včetně play off 22 zápasů, ve kterých vstřelil pět branek a přidal devět asistencí.

„Hrát před hradeckými fanoušky byla absolutní výsada. Organizace, trenérský tým, kluci a neuvěřitelní fanoušci udělali můj čas tady výjimečným. Tahle celá situace je opravdu nešťastná, ale budu se snažit, abych se v budoucnu vrátil," uvedl Ščerbak, který v pěti letošních zápasech v extralize vstřelil gól a přidal čtyři asistence. Momentálně je nejproduktivnějším hráčem týmu.

Ščerbak byl jediným ruským hokejistou na soupiskách extraligových týmů. Ze stejného důvodu jako on skončil po minulé minulce ve Vítkovicích obrán Alexej Solovjov. V první lize nyní působí brankář Maxim Žukov ve Vsetíně.

 

Jiří Tůma, ČTK
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz