Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Smoleňák o nové sezoně: Věřím, že ze sebe vymáčkneme všechno

9. 9. 2022

page.Name
V roli kapitána Radek Smoleňák povede hokejisty Hradce Králové už do čtvrté sezony v řadě. Pětatřicetiletý útočník posledně ovládl s týmem základní část extraligy, pak ovšem přišlo hořké vyřazení v play off. „Tohle mě bude mrzet do konce kariéry,“ přiznal. V nadcházejícím ročníku extraligy chce proto uspět. Ambice má i v Lize mistrů, v níž Mountfield vykročil k postupu ze skupiny.

Přes letní přestávku k mnoha změnám v extraligovém týmu hokejistů Hradce Králové nedošlo. Kapitán Radek Smoleňák tohle považuje za výhodu. Sám se po náročné přípravě cítí velmi dobře. „Cítím se super. Po loňském létu, kdy jsem byl skoro dva měsíce o berlích a nevěděl jsem, co se mnou bude, tak jsem měl plnohodnotnou přípravu. Pohrál jsem si s váhou a snažil jsem se dělat vše tak, abych byl připravený a byl platný,“ řekl pětatřicetiletý útočník, který prý dokonce shodil osm kilogramů. „Teď poznávám, zda je to dobré nebo ne,“ usmál se bývalý český reprezentant.

Jak dlouho jste vstřebával zklamání z minulého ročníku po nečekaně brzkém konci v play off?
Na konec minulé sezony jsem se snažil zapomenout a ten, kdo má rodinu a děti, tak ví, že to jde celkem rychle. Na druhou stranu to bude věc, která mě bude mrzet do konce kariéry, protože sezona měla dopadnout úplně jinak. Jedeme dál a uvidíme, jak jsme se z toho poučili.

Je hlavním cílem odčinit nezdar ve čtvrtfinále?
Tak odčinit… Nikomu jsme nic neslíbili, nikomu jsme nic neukradli, nikomu nic neudělali. Jen jsme si my sami pokazili sezonu a pokazili jsme ji fanouškům. My nic nikomu dokazovat nemusíme. Teď do toho jdeme s čistým štítem, začínáme od nuly. Nikdo nám nedá žádný bod zadarmo. Zase to bude jen o nás a o tom, kam až dokážeme dojít.

Spatřujete výhodu v tom, že kádr Mountfieldu přes léto moc změn nedoznal?
Určitě. Většina kádru zůstala, což je jedině plus. Do sezony jsme vstoupili s tím, že jsme věděli, jak náročné bude léto, a věděli jsme, jak chceme hrát. Nových kluků nebylo tolik, navíc někteří už tady byli, takže věděli, do čeho jdou.

Řada extraligových klubů naopak posílila. Vraceli se hráči z KHL. Jak vnímáte soupeře?    
Vím, že se vracela spousta kluků, což je super pro fanoušky a pro úroveň extraligy. Ale kdo a jak se posílil, to jde mimo mě. Teď každý kouká sám na sebe a my nejsme výjimka. Když budeme hrát proti Tampě, tak budeme hrát proti Tampě. A když proti Kolínu, tak proti Kolínu. My se musíme připravit hlavně sami, abychom věděli, co máme dělat. A kdo bude stát proti nám, tak nám vcclku může být jedno.

Minulý rok jste před sezonou utužovali partu na horách. Zopakovali jste akci i letos, i když přes léto mnoho nových hráčů nepřišlo?
Abych byl upřímný, letos trénujeme daleko víc než loni, takže na utužování party nebylo tolik času. Tým zůstal skoro celý pohromadě. Už se známe. Od prvního dne jsem viděl, že máme všichni chuť dokázat, že loňských posledních čtrnáct dní byl úlet a věřím, že ze sebe vymáčkneme všechno, co v nás je. Uvidíme, jak moc zajímavé to letos bude.

Liga mistrů v Hradci

Generálku před startem extraligy sehrají hokejisté Hradce Králové v sobotu 10. září v Lize mistrů proti silné Frölundě. Mountfield bude na domácím ledě bojovat se švédským protivníkem o první místo ve skupině G. Zápas začíná v 16 hodin. 

Před sezonou se hovoří o tom, zda půjde nahradit odchod nejproduktivnějšího hráče loňské sezony Ahtiho Oksanena. Dokážete finského střelce zastoupit?
Já myslím, že ano. Tolik bodů by také neudělal, kdyby neměl nás. Není to tak, že si vzal puk a gól si udělal sám. Samozřejmě byl výjimečný v tom, co uměl, ale jednotlivec neudělá nic sám v jakémkoliv týmovém sportu. Pevně věřím, že v některých klucích, kteří mají ofenzivní cit a potenciál, se to probudí a získají potřebné sebevědomí. Je to všechno o hlavě. My budeme dělat vše, aby se kluci cítili dobře a aby to vzali za Ahtiho.  

Hradecký tým má ve svém středu rychlostně dobře vybavené hráče. Vy jste spíš důrazným typem hráčem do brankoviště. Jak se v tomhle stylu hry cítíte?   
Jsem takový dinosaurus mezi malejma smetákama... (smích) Hokej se posouvá. Máme hodně velmi dobře bruslících útočníků, což je super a dá se na tom dobře stavět. Na nás starších je, abychom se snažili adaptovat na hru a přizpůsobili se. Já vím, že umím něco jiného než tihle kluci a je to dobrý mix. Jde o to, aby každý dělal to, v čem je dobrý a nesnažil se dělat jinou práci. Ze mě rychlobruslař už nebude, já to vím a víme to všichni. O to víc musím dělat menší věci okolo, abych byl týmu platný a přiložil ruku k dílu.

Poslechněte si podcast: Hokejista Smoleňák o partě, uvítacích rituálech či životě mezi sestrami

 

Řekl jste, že jste v létě trénovali víc. Jak vy se cítíte po přípravě?
Cítím se super. Po loňském létu, kdy jsem byl skoro dva měsíce o berlích a nevěděl jsem, co se mnou bude, tak jsem měl plnohodnotnou přípravu. Pohrál jsem si s váhou a snažil jsem se dělat vše tak, abych byl připravený a byl platný.

Shodil jste nějaké kilogramy?
Dolů jsem dal osm kilogramů a teď poznávám, zda je to dobré nebo ne. Dám tomu ještě týden a pak si to sám zhodnotím, jestli mám přibrat. Zatím se cítím dobře.

Před brankou soupeře se ale nějaké to kilo hodí. Nebude vám chybět v soubojích?
Když se bude dařit, budeme vyhrávat a občas se to ode mě odrazí, tak to bude fajn. Když budeme prohrávat a já budu hrát prd, tak radši přiberu. Uvidíme. Já ale koukám spíše za Nový rok, jak to bude vypadat.

Vypadá to s vámi asi dobře, když jste v prvním duelu Ligy mistrů na ledě Frölundy vstřelil první gól…
Nebylo to moji přípravou, ale nějak se ke mně puk právě odrazil. (úsměv) Samozřejmě mám radost, že nějaký gól ještě pořád dokážu dát. Důležité zápasy však ještě přijdou, proto radši koukám dál.

Sezonu jste začali zápasy v Lize mistrů. Jaké máte ambice v evropské soutěži?
Rozhodně postoupit ze skupiny a uvidíme, jak se to nalosuje dál.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra, Stanislav Souček/mountfieldhk.cz