Středa

27. září 2023

Nyní

19°

Zítra

18°

Svátek má

Vstup do Ligy mistrů nevyšel. Hradec prohrál na ledě Frölundy

1. 9. 2022

page.Name
Hokejisté Hradce Králové vstoupili do letošního ročníku Ligy mistrů porážkou. Mountfield v úvodním utkání skupiny G podlehl na ledě Frölundy 2:4, přestože po první třetině vedl zásluhou trefy kapitána Radka Smoleňáka. Ve druhé části ovšem švédský tým rozhodl zápas, který nechal vzpomenout na památné finále z roku 2020, třemi góly.

Už před začátkem Ligy mistrů bylo jasné, že hokejisty Hradce Králové nečeká v prvním utkání snadný soupeř. Svěřenci trenéra Tomáše Martince vyrazili na led švédské Frölundy, proti klubu, se kterým sehráli dosud svůj poslední zápas v evropské soutěži. A nebyl to ledajaký duel, jednalo se o finále v ročníku 2019/20. Tehdy ve vyprodané ČPP Aréně slavil triumf celek z Göteborgu po výhře 3:1.

„Čeká nás hodně soubojů a pohybu. Myslím si, že bude důležité se vyvarovat i oslabení, protože víme, že přesilovky mají hodně dobré,“ předpověděl před zápasem ve Švédsku útočník Jakub Lev, pamětník zmíněného finále. A asi sám netušil, jak byl přesný.

Byly to právě početní výhody, které v únoru 2020 rozhodly finále v Hradci Králové ve prospěch švédského týmu. A podobně dopadlo i první utkání letošního ročníku evropské soutěže. Švédský čtyřnásobný vítěz Ligy mistrů se prosadil v přesilovkách hned třikrát.

Liga mistrů 2022/23 - skupina G:

  • 1. kolo – čtvrtek 1. září: Frölunda HC – Hradec Králové 4:2
  • 2. kolo – sobota 3. září, 18.30: HC Grenoble – Hradec Králové
  • 3. kolo – čtvrtek 8. září, 17.30: Hradec Králové – HC Grenoble
  • 4. kolo – sobota 10. září, 16.00: Hradec Králové – Frölunda HC
  • 5. kolo – středa 5. října, 19.30: Eisbären Berlín – Hradec Králové
  • 6. kolo – středa 12. října, 17.30: Hradec Králové – Eisbären Berlín

Hradečtí přitom vstoupili do utkání dobře. Po necelých deseti minutách kapitán Radek Smoleňák z pravého křídla vyslal rychlou střelu zápěstím, kterou gólman Lars Johansson zaregistroval až v síti.

Herně to však tak dobré nebylo. „Začátek byl z naší strany opravdu špatný, my se hledali, nedostupovali a prohrávali souboje,“ nezastíral pro klubový web útočník Lukáš Cingel skutečnost, že hradecký tým tahal za kratší konec.

Druhá třetina Mountfieldu nevyšla vůbec. Už po 24 vteřinách bylo vyrovnáno, když se zblízka důrazně prosadil Radan Lenc, český hokejista ve službách Frölundy. A po dalších 55 sekundách už švédský celek vedl. V početní výhodě se prosadil Jacob Nilsson.

„Klidně to mohlo být 0:3 po dvaceti minutách, měli tam hodně šancí, my jsme asi nebyli ani tak koncentrovaní, těžko říct,“ hledal důvody Cingel.

Vyrovnání měl na hokejce Christophe Lalancette, jenže neuspěl, vzápětí se faulu dopustil Kevin Klíma a v další přesilovce domácí Frölunda zvýšila své vedení zásluhou Maxe Friberga.

Naději pro hradecký tým vykřesal ve 46. minutě Oliver Okuliar, ale radost Mountfieldu vydržela jen tři minuty, než třetí početní výhodu v utkání znovu využil Friberg.

Vzájemný zápas byl podle Lukáše Cingela podobný tomu finálovému z roku 2020. „Asi ano, věděli jsme, jaký hraje Frölunda styl hokeje. Stále se toho drží, funguje jim to, je to hodně podobné naší hře. Očekávali jsme hodně bruslivý a soubojový hokej, což se i pak potvrdilo,“ uvedl slovenský útočník.

Každopádně duel se švédským týmem byl pro hráče Mountfieldu i poučný. „Vidíme, že tým může být úspěšný, když se celý systém dodržuje a hraje se to tak, jak se má,“ poukázal Lukáš Cingel.

V dalším zápase Ligy mistrů hokejisté Hradce Králové nastoupí v sobotu 3. září na ledě francouzského mistra HC Grenoble (18.30).

Liga mistrů – skupina G, 1. kolo:

Frölunda Göteborg – Hradec Králové 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Lenc (Lundqvist, Friberg), 22. J. Nilsson (Greco, F. Johansson), 40. Friberg (Lasch, P. Johansson), 49. Friberg (P. Johansson, Lasch) – 9. Smoleňák, 46. Okuliar (F. Pavlík, Perret).
Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Linde – Svensson, Nilsson (vš. Švéd.).
Vyloučení: 3:6. Využití: 3:0. Diváci: 2268.
Frölunda Göteborg: L. Johansson – Lindbohm, Folin, Grönlund, F. Johansson, P. Johansson, T. Nilsson, Nordsäter – Lenc, Lundqvist, Friberg – Rosseli-Olsen, Lasu, Muršak – Dower Nilsson, J. Nilsson, Greco – Ratkovic Berntsson, Innala, Carlsson – Lasch.
Mountfield HK: Růžička – Jank, Blain, Pilař, F. Pavlík, Kalina, McCormack, Rymsha, Gaspar – Ščerbak, Lalancette, Kelly Klíma – R. Pavlík, Zachar, Okuliar – Smoleňák, Cingel, Lev – Perret, Kevin Klíma, Štohanzl.

Další výsledek: HC Grenoble - Eisbären Berlín 2:8 (1:2, 0:5, 1:1).

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz