Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradec čeká atraktivní čtvrtfinále proti Liberci, prolomí Lvi play-off prokletí?

18. 3. 2023

page.Name
Když v sezoně 2020/21 svedlo čtvrtfinále play-off oba týmy naposledy, na soutoku Labe s Orlicí bylo zklamání. Liberec totiž hladce vyřadil svého soka 4:0 na zápasy, což pak mělo za následek konec Vladimíra Růžičky na střídačce. Teď je však situace odlišná. Po loňském zklamání cílí Hradec opět na vyšší mety a heslo „Chceme víc!“ je aktuálnější než kdy jindy. „Každá sezona je jiná, na minulé play-off neúspěchy nebudeme myslet, hodíme je za hlavu. Věřím, že tenhle tým má velkou sílu a odhodlání tu sérii zvládnout,“ burcuje útočník Marek Zachar.

Pro Zachara se navíc jedná o speciální sérii. Na severu Čech totiž nejen hokejově vyrůstal, leč již zmiňovanou sérii na jaře 2021 absolvoval v hradeckém dresu. „Na tu sérii se těším, pod Ještědem jsem vyrůstal a bude to pro mě rozhodně speciální. Kluky sleduju, píšeme si a jsme v kontaktu,“ říká liberecký odchovanec.

Letošní duely byly tradičně velmi vyostřené, nejvíce však rezonovala kauza zlámaných hokejek z dohrávky 27. kola na začátku ledna. „Hodně rychle mi došlo, že lámat ty hokejky byla chyba,“ přiznal s odstupem času pro iSport.cz útočník Jakub Lev, který byl v celé situaci nejaktivnější.

Marek Zachar si ale nemyslí, že by tohle mohlo být znovu ožehavým tématem. „Různé aféry jsou teď už za námi, podle mě oba týmy už myslí na to, aby zbytečně nefaulovaly a nedělaly hlouposti, co by mohly stát nejenom zápas, ale i sérii,“ má jasno.

Síla Tygrů je velká, o čemž se přesvědčila jak Plzeň v pátém duelu letošního předkola, tak i Lvi v play-off 2020/21. V prvním čtvrtfinálovém duelu totiž tehdy vedli na začátku 29. minuty 3:0, poté však neproměnili ani jeden ze dvou samostatných úniků a Liberec v prodloužení díky Birnerovi skóre otočil.

„Tohle už nemůžeme dopustit,“ ví Zachar. „Budeme muset hrát celý zápas, nesmíme vypnout a dělat zbytečné fauly. Mají zkušené hráče a hrají dobře v početních výhodách,“ je si vědom síly Liberce 24letý útočník.

Liberec hrál do poslední chvíle o čtyřku, v předkole se nadřel

Severočeši bojovali na dálku právě s Hradcem o čtvrté místo zajišťující přímý postup do čtvrtfinále, situaci v posledním kole ale neměli ve svých rukách a poté, co Mountfield zvládl vítězně derby, museli jít do předkola proti dvanácté Plzni.

Zatímco Tygrům vycházely liché zápasy, Škodovce zase ty sudé. Nejprve vyhrála v liberecké aréně 6:0, poté doma Pourovou pumelicí v přesilovce utekla konci série a klíčový zápas měla ve stotisícovém městě rozehrán parádně. V polovině deváté minuty vedla 3:0, Schleiss ale poté v tutové šanci trefil jenom Kváčovu lapačku a začaly se dít věci. Na začátku 25. minuty bylo srovnáno a v prodloužení odpálil radost Tygrů Najman.

Svěřenci trenéra Augusty mají především velmi silnou ofenzivu, se 156 brankami byli v základní části třetí nejofenzivnější tým. Snovou sezonu prožívá Oscar Flynn, který odcházel z Mladé Boleslavi fakticky jako nechtěný, o pár kilometrů severněji ale zapsal v 55 utkáních 23 gólů a 16 asistencí. Ještě lépe je na tom Adam Najman, který ve svých 22 letech Liberec bodově táhne a z 53 utkání má bilanci 10+31.

Dá se určitě očekávat, že to bude pořádně pikantní série. Ve vzájemných duelech se vylučovalo celkem 33krát, do toho se však nepočítají dva pětiminutové tresty pro Janka a Dernera za bitku v dohrávce 27. kola. Čtvrtfinále začíná v neděli v 16:40 na hradeckém ledě, druhý zápas se odehraje v pondělních 17:00.

Generali Česká pojišťovna play-off 2022/23 – čtvrtfinále Mountfield HK vs. Bílí Tygři Liberec 

1. zápas: Mountfield HK vs. Bílí Tygři Liberec, neděle 19. března 16:40 (ČPP Aréna, ČT Sport)
2. zápas: Mountfield HK vs. Bílí Tygři Liberec, pondělí 20. března 17:00 (ČPP Aréna, O2 TV Sport)
3. zápas: Bílí Tygři Liberec vs. Mountfield HK, čtvrtek 23. března 19:00 (Home Credit Arena, O2 TV Sport)
4. zápas: Bílí Tygři Liberec vs. Mountfield HK, pátek 24. března 17:00 (Home Credit Arena, ČT Sport)
případný 5. zápas: Mountfield HK vs. Bílí Tygři Liberec, neděle 26. března
případný 6. zápas: Bílí Tygři Liberec vs. Mountfield HK, úterý 28. března
případný 7. zápas: Mountfield HK vs. Bílí Tygři Liberec, čtvrtek 30. března

Tomáš Kalas
tomas.kalas@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček