Pátek

31. března 2023

Nyní

13°

Zítra

11°

Svátek má

Královští sokoli střelecky vzplanuli. Je to povzbuzení, říká Peterka

14. 10. 2022

page.Name
V posledním utkání basketbalisté Hradce Králové nastříleli na palubovce Olomoucka za poločas 62 bodů! „To jsem ještě nezažil," přiznal trenér Lubomír Peterka. Královští sokoli nakonec ligový duel 3. kola vyhráli 109:95 a zkušený trenér věří, že střelecké vzedmutí si mladý tým přenese i do dalších zápasů. Už v sobotu do haly v Třebši dorazí Opava, stříbrný celek z minulé sezony.

Doma s Opavou, do Ústí nad Labem a s Děčínem. Basketbalisty Hradce Králové čekají v průběhu jednoho týdne v nejvyšší soutěži náročná utkání se silnými protivníky. Královští sokoli jdou do zápasů povzbuzeni úžasným střeleckým vzepětím na palubovce Olomoucka, kde vyhráli 109:95 a stali se prvním týmem, který v letošním ročníku Národní ligy překonal stobodovou hranici.

A bodů mohli Východočeši nastřílet ještě víc. V poločase totiž vedli 62:30 (!) a měli zaděláno na střelecký rekord. „Tohle jsem ještě nezažil,“ přiznal zkušený trenér Lubomír Peterka. „Bylo to abnormální, hráči Olomoucka v prvním poločase nevěděli, co se s nimi děje, propadali se do deprese,“ dodal hradecký kouč.

Ve druhé polovině už se obraz hry změnil a Hanáci se také bodově rozjeli. „Po přestávce se domácí zvedli a snížili na přijatelný rozdíl. To mě trošku mrzí, protože jsem chtěl, abychom udrželi větší náskok. Ale z vítězství máme radost, po dvou porážkách je příjemné,“ neskrýval radost Lubomír Peterka.

Aby také ne, Královští sokoli se v prvních dvou utkáních nové sezony trápili, prohráli na USK Praha (72:87) a poté doma s Brnem (70:87).

A rozladěni byli i sami hráči. „Všechno to začíná od přípravy. Musíme po sobě „lézt“ na tréninku, pak takhle můžeme hrát i v zápase, když takhle nebudeme trénovat, tak takhle nebudeme hrát… Myslím si ale, že si to musí sednout,“ povídal po duelu s Brnem David Škranc. A byl to právě hradecký křídelník, který na Hané pozvedl prapor, s 27 body byl nejlepším střelcem utkání.

„Od začátku se nám střelecky dařilo a dokázali jsme to využít. S každým úspěšným pokusem nám rostlo sebevědomí. Na palubovce to bylo vidět,“ poukázal kapitán týmu Ondřej Peterka po výhře nad Olomouckem.

„V zápase s Olomouckem to byla také souhra víc věcí. Jednat v prvních dvou zápasech jsme měli těžší soupeře – Brno i USK jsou daleko kvalitnější týmy, než je Olomoucko, které nám dalo větší prostor ke střelám. A druhá věc je, že kluci si míč dobře půjčovali, šel z ruky do ruky a vytvořili jsme si dobré pozice a v kombinaci s naší obranou to vedlo k tomu, že jsme měli velké procento úspěšnosti střelby,“ poukázal Lubomír Peterka.

Nyní hradecké basketbalisty čeká náročná série tří zápasů. V sobotu do sportovní haly v Třebši dorazí Opava, finalista a obhájce stříbra z minulé sezony. Ve středu Královští sokoli vyrazí do Ústí nad Labem a za týden v sobotu vyzvou Děčín, který před týdnem zdolal mistrovský Nymburk.

Hradečtí věří, že výhra nad Olomouckem jim dodá potřebný impulz. „Pro nás je to velké povzbuzení. Doufám, že to kluky zdravě nakopne. Máme mladý tým, který cítí, že to nebude jednoduchá sezona,“ uvedl trenér Peterka.

A lze vůbec střeleckou formu udržet i do zápasů s těžšími soupeři?  

„Hodně dělá sebevědomí. Kluci ukázali, že trefovat koš umějí, ale je to také o kvalitě soupeře. Brno nám moc prostoru nedalo. Neměli jsme volné střely a ve hře jeden na jednoho jsme se tolik neprosazovali. Doufám, že získané sebevědomí si přeneseme do dalších zápasů. Věřím, že v utkání budeme body dávat, ale musíme také bránit,“ zdůraznil Lubomír Peterka.  

Jak bylo zmíněno, Královští sokoli mají mladý tým, který potřebuje také nasbírat zkušenosti. Posílení kádru však zatím v Hradci neplánují, současnému kádru věří.

„Momentálně příchody ani další změny neplánujeme. S majitelem klubu jsme domluveni, že pojedeme v této sestavě, uvidíme, jak se bude sezona vyvíjet a případně potom budeme reagovat na další vývoj,“ předeslal hradecký trenér.

Hradečtí by se rádi dostali mezi nejlepších osm týmů ligy, na cílech se tedy nic nemění.  

„Ideální by bylo dostat se do hlavní osmičky, pak nemáte starosti se záchranou. Za mě by to měl být náš cíl, ale musíme si přiznat, že tým je oproti loňsku obměněný, je o něco slabší a hlavně je mladý a méně zkušený,“ poukázal Lubomír Peterka a dodal: „Osmé místo by bylo fantastické, ale jestli skončíme devátí, desátí, tak by bylo dobré, abychom měli dostatečný náskok na týmy za námi. Rozhodně bychom neradi byli na posledních dvou místech.“

Liga basketbalistů

  • Následující program:
  1. kolo – sobota 15. října, 17.00: Královští sokoli HK – Opava (SH Třebeš)
  2. kolo – středa 19. října, 18.00: Ústí nad Labem – Královští sokoli HK
  3. kolo – sobota 22. října, 17.00: Královští sokoli HK - Děčín (SH Třebeš)
  • Poslední utkání:
  1. kolo: Olomoucko – Královští sokoli HK 95:109 (18:32, 30:62, 60:84). Body: Williams 24, Moten 15, Stamenkovič 12, Feštr 11, Kněžević 11, Halada 10, Heinzl 9, Klepač 3 – Škranc 27, O. Peterka 20, Mandalinić 16, Šturanović 16, Vlahović 10, Kábrt 8, Vondra 6, Goga 6. Rozhodčí: Vyklický, Kurz, Karafiát. Fauly: 20:16. TH: 17/12 – 22/15. Trojky: 15:14. Doskoky: 40:35. Diváci: 478.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: bkhk.cz