Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vrchol volejbalové sezony je tady! Hradec začne v pátek proti Brnu play off 1. ligy

1. 3. 2023

page.Name
Volejbalisté hradecké Slavie mají před sebou vrchol letošní sezony v podobě play off 1. ligy mužů. Už v pátek v podvečer přivítají v prvním čtvrtfinálovém zápase rezervu extraligového Volejbalu Brno. Zápas v hale TJ Slavia v Orlické kotlině začíná v 19 hodin. Vstupné činí 50 korun, přičemž celá částka poputuje jako dar na podporu dětské onkologie hradecké fakultní nemocnice. Druhý zápas odehrají soupeři hned v sobotu na palubovce Brna, případný rozhodující třetí zápas by se hrál v Hradci v sobotu 11. března.

Do prvoligového play off postoupila hradecká Slavia podruhé v řadě přímo díky čtvrtému místu po základní části. Loni skončil tým okolo legendy českého volejbalu Jana Štokra v semifinále, kde nejtěsnějším možným poměrem padl s dnes již extraligovými Benátkami nad Jizerou. Štokr následně ukončil kariéru. Hradecký tým  jehož hlavní hvězdou je bývalý reprezentační kapitán Aleš Holubec, však i letos dokazuje, že patří k prvoligové špičce. V základní části skončil na čtvrtém místě, která mu zajistila domácí prostředí pro první zápas čtvrtfinálové série.

Ve čtvrtfinále, které se letos nově hraje pouze na dvě vítězná utkání, se hradečtí volejbalisté střetnou s rezervou extraligového družstva Volejbalu Brno. B tým jihomoravského celku je tradičním účastníkem 1. ligy, ve které brněnský klub dává prostor svým nadějím před vstupem do extraligového volejbalu.

První čtvrtfinále se odehraje již tento pátek, 3. března, od 19 hodin v hale TJ Slavia v Orlické kotlině. Vstupné na utkání činí 50 Kč a celá částka poputuje na dobrou věc, konkrétně na podporu Dětské onkologie hradecké Fakultní nemocnice. Volejbalová Slavia pořádá pravidelně dobročinné sbírky během utkáních mužů i žen a tentokrát zvolila právě onkologické oddělní. Druhé čtvrtfinále je na programu v sobotu 4. března v Brně. Případné třetí, rozhodující utkání série se odehraje opět na Slavii příští sobotu. Pokud by hradečtí volejbalisté zvládli porazit i další dva soupeře a zvítězili v play off 1. ligy, o postup do nejvyšší české soutěže by se pak utkali v baráži s posledním týmem letošního ročníku extraligy, kterým se již stoprocentně stane VK Ostrava.

Jak se rodila čtvrtá příčka hradeckých volejbalistů po základní části a s jakými ambicemi jde tým do vyřazovacích bojů, jsme se zeptali hlavního trenéra družstva, Jana Kulhánka.

Jak hodnotíš čtvrté místo po základní části? Jaké byly po loňské sezóně cíle?
Jedním slovem – úspěch. Do nového ročníku tým vstupoval po zásadní změně, kterou bylo ukončení kariéry legendy českého volejbalu Jana Štokra. To s sebou přineslo zásadní změnu herního stylu. Jednoznačným cílem byl postup do play off, což se nám podařilo splnit již s předstihem. Umístění v základní části nepovažujeme za tolik podstatné jako rostoucí výkonnost. Velmi si vážíme také toho, že se nám dařilo dosahovat skvělých výsledků i při dostatečném zapojení všech hráčů v kádru. Časté změny v sestavě mohou být pro výsledky často nebezpečné, pro dostatečnou rozehranost všech členů družstva před play off jsme je však považovali za nezbytné.

S jakými cíli jde družstvo do play off?
V týmu nyní působí převážně mladí hráči, kteří tlak play off dosud nezažívali. Cílem je proto každý další možný postup do dalšího kola. Jsme však přesvědčeni, že s pomocí zkušenějších kolegů jsou všichni hráči připraveni zápasy vyřazovací části zvládnout, každý chápe svou roli ve hře a je připraven jejím plněním týmu pomoci. Může nás jen trochu mrzet, že letošní vrchol sezóny je ochuzen novým systémem na dvě vítězná utkání ve všech kolech s výjimkou samotného finále soutěže.

Čtvrtá pozice se především na začátku sezóny nerodila vůbec jednoduše, jak se tým vyvíjel a výkonnostně posouval v průběhu sezony?
Po odchodu hlavního tahouna si museli všichni hráči v létě zvykat na taktické novinky, v prvních utkáních pak museli noví lídři také tak trochu uvěřit, že svěřené role zvládnou. Naštěstí to trvalo jen první dva zápasy, které nám nevyšly. Od prvního domácího vystoupení došlo k razantní změně. Těší nás výborné výsledky v domácím prostředí, ale i zisk cenných bodů z hal, ve kterých se nám v minulosti příliš nedařilo.

Jak hodnotíš atmosféru v domácí hale během sezony? Co bys vzkázal fanouškům před play off?
Už v loňském ročníku jsme se namlsali vynikající diváckou atmosférou v průběhu semifinálové série s nyní již extraligovými Benátkami nad Jizerou. Za výrazného přispění našeho nově vzniklého fanklubu se však podařilo loňskou atmosféru přenést i do ročníku letošního. Celý tým si velmi váží toho, že fanoušci uspořádali výjezdy i na několik venkovních utkání. Pro play off zveme všechny fanoušky do haly Slavia. Ve čtvrtfinále se utkáme s rezervou extraligového Volejbalu Brno, ve které se objevuje i několik aktuálních členů kádru A týmu z nejvyšší soutěže, diváci proto mohou očekávat volejbal, který v Hradci Králové zase tak často k vidění není. Věříme, že svými výkony k tomu zcela jistě přispějeme i my. 

Matěj Klimeš, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: TJ Slavia HK